Drugi največji slovenski mobilni operater Simobil bo jutri začel ponujati storitve v omrežju LTE. Doslej so operaterji v naši državi mobilno telefonijo naslednje (četrte) generacije le preizkušali, še noben od njih pa ni postavil komercialnega omrežja.
Tudi Simobilovo je za zdaj dokaj omejeno, saj deluje le na treh lokacijah – na Bledu, Brniku in v Ljubljani. Na vprašanje, če nameravajo omrežje širiti, član uprave Simobila za tehnično področje Ulrich Rokita ni odgovoril z jasnim da ali ne, temveč je dejal, da se glede tega še odločajo.
Omrežje so postavili v frekvenčnem pasu 1800 MHz, ki so ga doslej uporabljali izključno za tehnologijo GSM. Zdaj pa so na omenjenih treh območjih del teh frekvenc prerazporedili za LTE. Na območju brniškega je LTE-ju namenjen 15-megaherčni pas, na Bledu 10-megaherčni in v Ljubljani 5-megaherčni pas.
To pomeni, da so na Brniku možne najvišje hitrosti, teoretično do 80 megabitov na sekundo in več (v smeri proti uporabniku). Na predstavitivi smo v prvem poskusu tudi uspeli doseči tako hitrost, kasneje, ko je hitrostni test poganjalo več udeležencev Simobilovega dogodka, pa so hitrosti padle na približno 45 Mb/s.
Medtem ko so se v smeri v omrežje (upload) gibale od 16 do 26 Mb/s. V Ljubljani bo predvidoma hitrosti nižje. Koliko baznih postaj LTE imajo, v Simobilu niso povedali, so pa zatrdili, da je na vsaki od lokacij več kot ena.
Naročnina na LTE v paketu mobilni internet 4G bo stala 36 evrov na mesec, za ta denar pa bo uporabnik dobil 30 GB prenosa podatkov po polni hitrosti (potem se ta zniža na 64 Kb/s, možno pa je zakupiti dodaten gigabajt za pet evrov ali pet gigabajtov za deset evrov). Modem huawei stane 150 evrov (brez vezave), na voljo pa bo od jutri naprej v Simobilovi prodajalni na Šmartinski ulici v Ljubljani (zraven sedeža tega operaterja).
O prodajnih načrtih v Simobilu za zdaj ne govorijo, temveč sta Ulrich Rokita in Johannes Nabecker poudarjala, da predvsem želijo dobiti izkušnje in videti, kakšna bo uporaba nove tehnologije.