
Top tedna
Državni zbor je brez glasu proti sprejel zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Ljudi bodo po novem od za zdravje škodljivega kajenja odvračala velika slikovna in besedilna zdravstvena opozorila in še drug celovit nabor ukrepov.
Čeprav zakon zanemarja vzroke za začetek kajenja pri mladih in nevarnost, ki jo prinaša krepitev črnega trga, pa ureja oglaševanje, promocijo in sponzoriranje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, regulira prodajo oziroma omejitev prodaje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, vključno z uvedbo dovoljenj za prodajo teh izdelkov. Prav tako na novo določa označevanje in embalažo tobačnih izdelkov, vključno z zdravstvenimi opozorili, regulira tobak za oralno uporabo, nove tobačne izdelke, elektronske cigarete in zeliščne izdelke za kajenje ter njihovo dajanje na trg.
Četudi je za kadilce zakon velik flop, smo se novico – v skrbi za njihovo zdravje – odločili umestiti v top tedna.

Flop tedna
Politika na avstrijskem Koroškem je v osnutek nove deželne ustave zapisala, da je zgolj nemščina deželni jezik. Predstavnik koroških Slovencev Valentin Inzko je protestiral, češ da je bila to Haiderjeva predvolilna obljuba, ki zdaj očitno postaja kar ustavni prav.
Prvotni osnutek deželne ustave je predvideval »enako zaščito slovensko in nemško govorečih« Korošcev, s čimer je bila zadovoljna tudi slovenska narodna manjšina, a je kmalu postalo jasno, da enakosti ne bo. V 7. členu osnutka namreč ne piše več, da »skrb dežele v enaki meri velja nemško in slovensko govorečim prebivalcem«, temveč le, da »skrb dežele velja vsem prebivalcem enako«. S tem se po mnenju nekdanjega predsednika avstrijskega ustavnega sodišča Ludwiga Adamovicha kaže, da je Koroška pripravljena priznati samo »eksistenčni minimum«, torej toliko, kolikor mora zaradi zvezne ustave. Inzko pravi, da takšnega ponižanja še niso doživeli.













