Ciklokros sezona se je začela s tremi dirkami po ZDA

Marriane Vos in Eli Iserbyt sta zmagala na dveh od treh dirk preko luže.
Fotografija: Marriane Vos je z dvema zmagama začela novo ciklokros sezono. FOTO: Andrew Yee/Cxmagazine.com

Svetovni pokal v ciklokrosu se je začel s tremi dirkami v ZDA. Na uvodnih dirkah nista nastopila prva zvezdnika tega športa Wout van Aert in Mathieu van der Poel. Še vedno ni znano, kdaj se bosta, če se sploh bosta, priključila ciklokroserski karavani.

Prva letošnja dirka za svetovni pokal v ciklokrosu je bila v Watterlooju

Med ženskami je suvereno in dokaj presenetljivo zmagala Nizozemka Marriane Vos (Jumbo Visma). Legenda ciklokrosa, sedemkratna svetovna prvakinja, se je po nekaj letni pavzi in zadnjih dveh ne tako uspešnih sezonah v tej disciplini, spet zavihtela na vrh. Za njo so se zvrstile kolesarke, ki krojijo svetovni vrh v zadnjih treh sezonah. Drugo mesto je zasedla rojakinja Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), trenutna svetovna prvakinja in lanska zmagovalka svetovnega pokala. Tretje pa prav tako Nizozemka Denise Betsema  (Pauwels Sauzen – Bingoal).

10. Maghalie Rochette (Kan), 0:01:21

Med moškimi je najbolje začel evropski prvak Belgijec Eli Iserbyt. Nihče mu ni mogel do živega na prvi dirki, na svoj način je opravil s konkurenco. »Ko Eliju leti, potem ga nima smisla loviti«, je v cilju povedal drugouvrščeni Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen – Bingoal)

10.Corne van Kessel (Ned) Tormans - Circus Cyclo Cross Team, 0:02:05

Druga dirka je bila sredi tedna, v sredo 13. oktobra,  mesto Fayetteville v Arkansasu je bilo gostitelj zelo težke dirke, ki je potekala v močnem nalivu. Fayetteville bo gostil svetovno prvenstvo v ciklokrosu UCI 2022 (29. in 30. januarja 2022). Drugič v svoji zgodovini bo svetovno prvenstvo v ciklokrosu zunaj Evrope, potem ko se je leta 2013 prvič zgodilo v Louisvilleu, prav tako v ZDA.

Proga je bila težko prevozna, kolesarji so morali menjati kolesa na polovici proge. Med ženskami svetovna prvakinja Lucinda Brand tokrat ni pustila nobenih presenečenj. Znova je dokazala, da je številka ena tega športa.  Tokrat je imel največ dela z rojakinjo Denise Betsema. In Američanko Claro Honsinger.

10.Katerina Nash (Češ) Luna, 0:01:46

Med moškimi je svojo prvo zmago v profesionalni karieri dosegel Quinten Hermans (Tormans CX). To je bila dirka, kakršno malokdaj vidimo. Neverjetno težki pogoji v dežju in vetru. Belgijci so spet dirko popolnoma razbili sebi v prid. Med prvo deseterico se jih je nabralo kar osem.

Hermansova prva zmaga v Fayetteville. FOTO: Andrew Yee/Cxmagazine.com

Zadnja dirka na ameriških tleh je bila v Iowi. Spet je eksplodiral Eli Iserbyt, ki je v zadnjih treh od desetih krogov soliral. Nihče mu ni mogel do živega, Eli je uprizoril eno najboljših voženj kar smo jih videli zadnjih nekaj sezon.