Maščobe so na svetu, da nas redijo

Vsak, ki vsaj približno sledi prehranskim in zdravstvenim smernicam, pa tudi naši spletni strani ve, da to ni res.
Fotografija: Mit o škodljivosti vseh maščob je ovržen. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock
Odpri galerijo
Mit o škodljivosti vseh maščob je ovržen. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock

Znanost pravi: V zadnjih treh desetletjih je povprečen Američan skoraj 10 kilogramov težji kot prej. Ampak to lahko prenesemo le na 10 kalorij na dan več, kot 30 let nazaj.

image_alt
5 ogljikovih hidratov, ki pomagajo tudi shujšati

Zato Glenn Gaesser, profesor vadbene fiziologije na univerzi Arizona State, pravi, da je težko in prehitro delati zaključke. Dolgo časa smo maščobe pretvarjali v največje prehransko zlo. Potem so na vrsto prišli tudi ogljikovi hidrati.

A vemo, da naše telo potrebuje maščobe in hidrate in da so celo koristni. »Ogljikovi hidrati stimulirajo svojo oksidacijo v telesu in zavirajo oksidacijo maščobe. To pomeni, da ko pojeste velik kos belega kruha s polnomastnim sirom, boste kos kruha pokurili, sir pa se bo namestil v vaših maščobnih celicah,« pravi Gaesser.

Ko so naše porcije postajale večje in bolj zasičene z maščobo in hidrati, je stvar postala povsem jasna. A če se redno gibamo, se ni potrebno povsem odpovedati takšnih prehranskim navadam.

image_alt
Rdeče meso je slabše za srce, kot ste mislili

Torej nas maščobe redijo ali ne: Gaesser predlaga: Jejte veliko zelenjave, sadja in vlaknin. Če trenirate za naporen športni dogodek, jejte veliko ogljikovih hidratov, mogoče celo 50 odstotkov vaše prehrane naj bo bogate s hidrati. Maščobo zaužijte z oljčnim oljem ali oreščki, beljakovine s pustim mesom in, ja, z malo sira. Mit o škodljivosti vseh maščob je ovržen.

Komentarji: