Na kolesarski dirki po Franciji je bila 17. etapa od Paua do Revena sicer najdaljša (239,5 km), a pretežno ravninska, tako da ni presenečenje, da se je odločila po pobegu.
Do konca je v njem vztrajala skupina štirih kolesarjev, izmed katerih je imel v sprintu največ moči pomočnik vodilnega v skupnem seštevku Američana Lancea Armstronga pri Discovery Channelu, Italijan Paolo Savoldelli, sicer dvakratni zmagovalec Gira.
Drugo mesto je zasedel Norvežan Kurt-Atle Arvesen, tretje pa Avstralec Simon Gerrans. Skupina, v kateri so bili vsi najboljši, je zaostala več kot 22 minut, glavnina z Gorazdom Štangljem (79. mesto) pa še nekoliko več.
Športniki po napornih tekmah potrebujejo sprostitev, čeprav dirka po Franciji še ni končana, pa si jo je večina kolesarjev privoščila kar v 17. etapi. "Noge so po vzponih v Alpah in Pirenejih težke in tak dan prav pride. Vsekakor pa moramo biti zbrani in pozorni na morebitni napad tekmecev. Pričakujemo ga v zadnjih desetih kilometrih, ko bo na vrsti vzpon tretje kategorije ," je sredi najdaljše etape novinarjem v avtomobilu dejal George Hincapie, glavni pomočnik nosilca rumene majice Lancea Armstronga in eden od 138 kolesarjev, ki so se "rekreacijsko" vozili v glavnini.
Med njimi pa ni bilo 17 za skupni seštevek nenevarnih tekmovalcev, ki so se pognali v beg kmalu po startu. Družno so iz kilometra v kilometer večali razliko in hitro je bilo jasno, da je treba zmagovalca etape iskati med njimi. Njihova borbenost je skupino razbila na dva dela, v ospredju jih je ostalo osem, nadaljnjo selekcijo pa je naredil zadnji vzpon. Na njem je najprej napadel Belgijec Sebastien Hinault , nato pa še zmagovalec letošnje dirke po Italiji Paolo Savoldelli, ki sta nekaj časa skupaj vozila tudi po spustu. Ker Belgijec ni hotel sodelovati pri narekovanju ritma, sta ju še pred ciljnim sprintom ujela Norvežan Kurt-Asle Arvesen in Avstralec Simon Gerrans. Odločil je sprint, v katerim pa je Savoldelli pokazal, da je najmočnejši in Discovery Channelu privozil drugo etapno zmago na letošnji dirki (pred tem jo je imel Hincapie, Armstrong je še nima).
"Že kmalu sem začutil, da bi lahko bil danes moj dan. Po napornih etapah sem ohranil nekaj moči in se odločil sodelovati v pobegu. V ozadju je moja ekipa nadzorovala položaj, sam pa sem imel proste roke. Kot nalašč zame je na koncu prišel vzpon. Vedel sem, da sem med ubežniki v vzponih najmočnejši, zato sem napadel. Ker s Hinaultom nisva zdržala do konca, sem se malo bal, kaj bo v sprintu. A na srečo ga je Arvesen začel nekoliko prezgodaj, kar sem izkoristil in ga premagal," je bil po četrti letošnji in jubilejni, 20. zmagi v karieri zadovoljen Italijan.
V ozadju se je odvijala druga dirka. Glavnina je po zaslugi T-Mobila, ki je branila ekipno vodstvo, pred zadnjim vzponom pospešila ritem, na vzponu pa napadla, vendar Armstrong, Ivan Basso in Michael Rasmussen in Levi Leimpheimer so Janu Ullrichu in Aleksandru Vinokurovu z lahkoto sledili. Zaostala sta le Američan Floyd Landis in torkov zmagovalec Cadel Evans, ki sta poskrbela, da se je vrstni red v deseterici nekoliko pomešal.
Izidi:
1. Paolo Savoldelli (Ita/Discovery Channel) 5:41:19
2. Kurt-Asle Arvesen (Nor/CSC)
3. Simon Gerrans (Avs) Ag2r-Prevoyance + 0:08
4. Sebastien Hinault (Fra/Credit Agricole) 0:11
5. Andrej Grivko (Ukr/Domina Vacanze) 0:24
6. Oscar Sevilla (Špa/T-Mobile) 0:51
7. Bram Tankink (Niz/Quick.Step) 0:51
8. Daniele Righi (Ita/Lampre) 0:53
9. Samuel Dumoulin (Fra/Ag2r) 3:14
10. Allan Davis (Aus/Liberty Seguros) 3:14
...
19. Alehsander Vinokurov (Kaz/T-Mobile) 22:28
21. Levi Leipheimer (ZDA/Gerolsteiner)
22. Jan Ullrich (Nem/T-Mobile)
23. Lance Armstrong (ZDA/Discovery Channel)
24. Michael Rasmussen (Dan/Rabobank)
26. Ivan Basso (Ita/CSC)
27. Francisco Mancebo (Špa/Illes Balears) isti čas
32. Cadel Evans (Avs/Davitamon) 22:48
33. Floyd Landis (ZDA) isti čas
...
79. Gorazd Štangelj (SlO/Lampre) 24:20
Skupni vrstni red:
1. Lance Armstrong (ZDA/Discovery Channel) 72:55:50
2. Ivan Basso (Ita/CSC) + 2:46
3. Michael Rasmussen (Dan/Rabobank) 3:09
4. Jan Ullrich (Nem/T-Mobile) 5:58
5. Francisco Mancebo (Špa/Illes Balears) 6:31
6. Levi Leipheimer (ZDA/Gerolsteiner) 7:35
7. Aleksander Vinokurov (Kaz/T-Mobile) 9:38
8. Cadel Evans (Avs) Davitamon-Lotto 9:49
9. Floyd Landis (ZDA/Phonak) 9:53
10. Christophe Moreau (Fra/Credit Agricole) 12:07
...
80. Gorazd Štangelj (Slo/Lampre) + 2:15:02