Pariz - Nogometaši Barcelone so novi evropski klubski prvaki. V finalu lige prvakov v Parizu so Katalonci z 2:1 (0:1) premagali londonski Arsenal.
Prva tekma najboljših evropskih moštev se je leta 1956 odvila v Parizu, francoska prestolnica je doslej gostila tudi edini špansko-angleški finale leta 1981, ko je Liverpool premagal Real Madrid z 1:0. Nocoj pa je deževni Pariz spet odločal o evropskem klubskem prvaku, v katerem pa je v vnovičnem špansko-angleškem dvoboju, sicer na Stade de Franceu (prejšnji tekmi sta bili na Parku princev), pričakovano - toda s kar nekaj težavami - slavila številčno močnejša Barcelona in ponovila uspeh iz leta 1992.
Slednja je vendarle nastopila brez izjemno nadarjenega mladega Argentinca Lionela Messija, medtem ko francoski strateg na klopi Arsenala, Arsene Wenger, pričakovano ni mogel računati na Laurena. Toda prav Angleži so prvi prišli do izjemne priložnosti. Eden izmed dveh največjih zvezdnikov tekme - mnogi so finale celo poimenovali boj Thierryja Henryja in Ronaldinha - je že v tretji minuti prišel sam pred Victorja Valdesa, slednji pa je Henryju le preprečil veliko presenečenje. Toda že nekaj trenutkov za tem je Henry spet sprožil lep strel, katerega pa je Valdes vnovič obranil.
Ronaldinho je prvič resneje vrata Arsenala ogrozil v 12. minuti s prostega strela, toda žoga je zletela mimo gola. Barcelona je postajala vse boljša, kar je kronala v 18. minuti. Takrat se je sam pred Jensom Lehmannom znašel Samuel Eto'o, katerega pa je Nemec v vratih Arsenala (prvi izključeni igralec v zgodovini finalov tega tekmovanja) nepravilno zaustavil na robu kazenskega prostora in zato moral predčasno z igrišča. S prostega strela je nato vnovič poskusil najboljši nogometaš sveta, vendar spet premalo natančno.
Toda nato se je zgodilo tisto, česar praktično nihče ni pričakoval. Emmanuel Eboue je izsilil prekršek na desni strani kazenskega prostora gostov, prosti strel je izvedel Henry, Sol Campbell pa je z glavo premagal Valdesa. Terenska premoč je bila pričakovano na strani Kataloncev, ki pa proti zgoščeni obrambi Angležev v tem delu niso našli pravih rešitev. Sreče pa je rdeče-modrim zmanjkalo v sodnikovem podaljšku, ko je Ronaldinho lepo našel Eto'oja, ta se je še lepše znebil svojega čuvaja, vendar njegov strel z desetih metrov je (ob pomoči Manuela Almunie, ki je v vratih Arsenala nasledil Lehmanna) zadel le vratnico.
Strateg Barcelone Frank Rijkaard je ob polčasu menjal Edmilsona z napadalnejšim Andresom Iniesto, Deco pa je bil tisti, ki je poskrbel za prvo razburjenje v drugem delu, ko je sprožil z 18 metrov, vendar Almunia ni imel posebnega dela. Podoben položaj je bil tudi v 54. minuti, ko je poskusil Iniesta, toda rezervni vratar topničarjev se je vnovič izkazal. Barca je pritisnila in stisnila Londončane na njihovo polovico, a Wenger je postavil pričakovano taktiko - bunker s protinapadi, saj je na polovici Kataloncev ostajalo veliko prostora. Prav enega izmed teh je v 63. minuti zamudil Aleksander Hleb.
Rijkaard je že nekaj trenutkov pred tem v igro poslal novo moč v napad - Henrika Larssona. Niti to pa ni preprečilo nove "kontre" Arsenala, ki jo je vnovič neuspešno zaključil Fredrik Ljungberg, le nekaj trenutkov zatem pa se je spet sam pred Valdesom znašel Henry, toda Barcelonin vratar je bil uspešnejši. Na drugi strani je bil edini konkreten igralec prav Ronaldinho, vendar mu v teh trenutkih več kot dveh nenatančnih strelov ni uspelo sprožiti.
Nato pa je prišla 76. minuta, ko je po zviti in lepi podaji Larssona Barcelona prek Eto'oja le unovčila premoč in končno izenačila. Rijkaardu so - kot se je izkazalo - menjave popolnoma uspele, saj se veselje Barceloninih navijačev še ni dobro poleglo, ko so katalonski nogometaši še povedli. Vnovič se je z izjemno podajo izkazal Larsson, Juliano Belletti, ki je v 71. minuti zamenjal Oleguerja, pa je iz bližine zagotovil vodstvo Barceloni z 2:1. Wenger je takoj odgovoril z logično menjavo - Hleba je zamenjal napadalec Jose Antonio Reyes -, a drugega slavja Barcelone v zgodovini tega tekmovanja niti on ni mogel preprečiti.
Okrog 18 milijonov evrov Barceloni, več kot 15 Arsenalu
Barcelona bo po sinočnji zmagi v finalu lige prvakov v Parizu proti Arsenalu (2:1) iz blagajne Evropske nogometne zveze (UEFA) prejel 17,8 milijona evrov, medtem ko se bo moral londonski Arsenal po porazu "potolažiti" s 15,3 milijona evrov. Zgolj za finalni nastop bo Barca v žep pospravila 6,4 milijona, Arsenal pa 3,9 milijona evrov.
Od skupaj 598 milijonov evrov proračuna UEFA za ligo prvakov bo šlo kar 453 milijonov v roke 32 klubov udeležencev, preostalih 22,5 milijona pa za profesionalne lige držav udeleženk.
Po zmagi Barce izgredi na ulicah katalonske prestolnice
Potem ko so nogometaši Barcelone v finalu lige prvakov v Parizu z 2:1 (0:1) premagali londonski Arsenal in osvojili drugo evropsko lovoriko v klubski zgodovini, je bilo veselo tudi na ulicah katalonske prestolnice. Policija pa je v četrtek zjutraj potrdila, da je rajanje ušlo izpod nadzora, saj je bilo v izgredih poškodovanih 107 oseb, zato je policija aretirala 29 izgrednikov. Ti so razbijali izložbe v mestnem središču in plenili trgovine. Med poškodovanimi je tudi šest policistov.
Na praznovanju prestižnega naslova se je v središču Barcelone zbralo okrog 125.000 ljudi, vendar pa so bili med njimi tudi huligani, ki so zažigali smetnjake, vdirali v trgovine in jih plenili.