Bled – Ogrevanja je konec. Štiri leta potem, ko je Bled dobil še četrto organizacijo svetovnega prvenstva v 40-letni zgodovini te največje veslaške prireditve, se bo jutri za izbrane posadke začel boj za odličja in vozovnice za olimpijski London. Kot je Mednarodna veslaška zveza doslej na vsakem koraku dajala vedeti, da predolimpijsko leto ne dopušča spodrsljajev, tako so zdaj pred izziv postavljeni tudi Slovenci: pet čolnov in deset veslačev, med katerimi se bosta v peklenski lov za sedmim skupnim odličjem spustila tudi junaka minulega desetletja Luka Špik in Iztok Čop.
Žreb jima je včeraj že v predtekmovanju postavil izziv, ki jima po jutrišnjem uvodnem nastopu lahko prinese tri proste dneve ali torkov popravni izpit v repašažu. V predtekmovalni skupini s štartom ob 9.54 ju namreč čaka dvoboj z odlično francosko navezo Cedric Berrest-Julien Bahain, ki je na Bled dopotovala z lanskim bronom z Nove Zelandije in ki jima jo je usoda prinesla na pot že pred poldrugim mesecem v finalu Luzerna. Tedaj ji nista mogla slediti, a 3,83 sekunde, kolikor ju je delilo od četrtouvrščenih Francozov, v današnjem nastopu ne bo štelo prav nič. Za nekdaj šampionskega blejskega dvojnega dvojca, ki je letos moči združil prav zavoljo ocene, da skupaj še ni povedal vsega in da ima dovolj goriva za lov na še en dragulj v veličastni karieri, je bil Luzern namreč šele prvi nastop po olimpijskem letu 2008, bolj kot s tekmeci pa sta se tedaj ukvarjala sama s seboj ter vračanjem starih občutkov v svoje plovilo. Po mesecu in pol vsekakor izgledata drugače, zasuk veslaških položajev s Špikom na krmi je obrodil sadove, prav nič ju tudi ne mika tekmecev še enkrat gledati v hrbet, še manj pa se odpovedati daljšemu počitku, ki ga do četrtkovega polfinala zagotavlja le zmaga v predtekmovalni skupini.
»Dvojni dvojec meri na kolajno, naša obveznost pa je, da upamo še na eno posadko v finalu A. To je nujen cilj, ali se bo izpolnil, pa je že drugo vprašanje. Minimalno pa moramo z drugo posadko poseči vsaj do petega mesta v finalu B, ki zagotavlja olimpijsko kvoto. To ni tako visoko, da je ne bi mogli doseči,« ima selektor Miloš Janša drugega aduta v dvojnem četvercu, mladi zasedbi, ki ji je šele po rezervnem načrtu – ko je postalo jasno, da Špik in Čop ne bosta sedla v večji čoln – dal priložnost na svetovnem pokalu v Münchnu in v kateri je tik pred SP prišlo do menjave poškodovanega Žige Piriha z rezervistom Alešem Zupanom. Mešana blejsko-ljubljansko-mariborska naveza, v kateri imata največ izkušenj Gašper Fistravec in Jan Špik, od letos pa je njen stalni član tudi Matej Rojec, je v obeh letošnjih nastopih priveslala do finala B: München je zapustila kot osma, Luzern kot sedma in se bo v polfinale poskušala prebiti kot prva ali druga v skupini ob 12.18. Enak kvalifikacijski sistem čaka tudi lahkega skifista Rajka Hrvata, še enega debitanta in edinega od Slovencev, ki ne nastopa v eni od olimpijskih disciplin.
Teža olimpijske zgodbe, ki je vodilo vseh največjih veslaških nacij in predstavlja vrh štiriletnega obdobja priprav, mnogim pa tudi krono kariere, je kajpak vnovič povzročila sestavljanje novih posadk, zavoljo katerih sta v dvomih predvsem člana lahkega dvojca Matevž Malešič-Jure Cvet. Še pomladi je Janša ob iskanju kadrovskih rešitev v posameznih čolnih razlagal, da sta najbolj zanesljiv člen, ki ga ne bo razdiral, a sta skozi tekme svetovnega pokala nazadovala glede na prejšnjo sezono, bila celo daleč od finala B. Šele SP na Bledu jima bo tako dalo odgovor, kakšen zasuk sta uspela pripraviti preko poletja, ko sta se vrnila na precej hitrejši in bolj stabilen lanski čoln. Vsaj na prvi stopnici (16.24) bi morala biti njuna naloga malenkost lažja. Podobno kot skifista Janeza Juršeja (15.06) ju z uvrstitvijo na prva tri mesta čaka najprej napredovanje v sredin četrtfinale, o Londonu, ki je njun osnovni cilj, pa bi nato odločal sobotni polfinale …