Ljubljana – Najboljši smučarski skakalci in skakalke so se iz Courchevela včeraj preselili v Hinterzarten, kjer jih čaka podoben spored kot v Franciji. Po treningu in moških kvalifikacijah (17.00) bo drevi sledila druga preizkušnja deklet za veliko nagrado FIS, jutri (20.30) bo tam nova tekma mešanih ekip in v nedeljo (13.00) še moška posamična preizkušnja.
Če je mogoče soditi po tekmah v Courchevelu, potem so ta čas najbolje pripravljeni Japonci. Ob zmagoslavju na zgodovinski prvi preizkušnji mešanih ekip med elito Juki Ito, Sare Takanaši, Noriakija Kasaija in Jute Vataseja ter še bolj presenetljivem prvem mestu do srede neznanega Reruhija Šimicuja njihovo zdajšnjo ekipno moč potrjujejo tudi vrhunski dosežki preostalih skakalcev iz dežele vzhajajočega sonca. Med najboljšo petnajsterico je bil tako že skoraj vsak tretji Japonec, Šimicujev uspeh za prevlado prerojenega »Air Nippona« so namreč na veliki napravi Tremplin du Praz dopolnili Vatase (4.), Junširo Kobajaši (9.), Šo Suzuki (12.) in Kento Sakujama (13.).
»Že v poskusni seriji me je spremljal odličen občutek in zares sem presrečen, da sem tudi na tekmi dvakrat skočil zelo dobro,« se je po krstni zmagi v absolutni konkurenci smejalo komaj 18-letnemu Japoncu, čigar najboljši dosežek do Courchevela je bilo 10. mesto z lanske preizkušnje za celinski pokal v Rovaniemiju. V veliki nagradi FIS je predvčerajšnjim tekmoval šele tretjič; v Hinzenbachu je oktobra lani pristal na 36. mestu, dva dni pozneje je bil v Klingenthalu komaj petdeseti.
Za Gorana Janusa, glavnega trenerja slovenske reprezentance, je bil Šimicu presenečenje le zato, ker je bil do senzacionalne zmage še povsem nepopisan list. »Glede na to, kako je Reruhi skakal na treningu in v poskusni seriji, pa njegov podvig ni senzacija. Tudi sicer so se Japonci predstavili v zelo lepi luči,« so varovanci Tomoharuja Jokokave naredili vtis tudi na slovenskega »selektorja«, ki je ob pogledu na dosežke svojih izbrancev – predvsem tistih, ki so ostali zunaj finala (34. Primož Pikl, 41. Dejan Judež, Jurij Tepeš diskvalificiran) – pripomnil: »Čaka nas še precej dela ...«
Že za jutrišnjo tekmo mešanih ekip na Orlovi skakalnici (HS-108) si želi, da bi se slovenska zasedba odrezala bolje, kot se je v torek zvečer v Courchevelu, kjer se je morala sprijazniti šele z devetim mestom. »Upam, da bodo v Hinterzartnu vsi štirje nastopili bolje in popravili vtis iz Francije,« si je zaželel Janus in pojasnil, da bodo preizkušnje mešanih ekip, za katere verjame, da se bodo prijele, pozimi za pokal narodov štele polovično.
Ob ognjenem krstu v Courchevelu so – kot že omenjeno – največ točk, namreč 200, osvojili Japonci, pri čemer kaže kot zanimivost omeniti, da je najmlajšo v zasedbi Saro Takanaši in najstarejšega Noriakija Kasaija, ki je 6. junija praznoval že 40. rojstni dan, ločilo nič manj kot 25 let. Nemci so za drugo mesto prejeli 175 točk, tretjeuvrščeni Avstrijci 150 in tako naprej do osmouvrščenih Švicarjev (25). Slovenci so na premieri kot prvi ostali praznih rok.
V današnjih kvalifikacijah v Hinterzartnu, kjer se bo – mimogrede – prvič v tem poletju javnosti predstavil tudi avstrijski zvezdnik Gregor Schlierenzauer, bo od naših nastopila ista sedmerica kot na veliki napravi Tremplin du Praz, ob že vnaprej uvrščenem Tepešu (skupno 10.) torej še Peter Prevc (11.), Robert Kranjec (28.), Robert Hrgota (35.), Matjaž Pungertar (37.) ter Judež in Pikl, ki sta še brez točk. Janus si kajpak želi, da bi se na nedeljsko posamično preizkušnjo prebili vsi njegovi varovanci, zadovoljen pa bo s sleherno uvrstitvijo med najboljšo deseterico, ki se je sicer predvčerajšnjim z 11. mestom za las izmuznila Prevcu.
Sprememb ta konec tedna ne bo niti v naši ženski skakalni vrsti; čim dlje oziroma višje bodo skušale nocoj (20.30) skočiti Urša Bogataj, Eva Logar, Katja Požun, Špela Rogelj, Anja Tepeš in Maja Vtič, od katerih bosta najboljši dve za Slovenijo tekmovali tudi na jutrišnji preizkušnji mešanih ekip.