Harkov - Slovenski odbojkarji lovijo četrto zaporedno uvrstitev na EP (in peto doslej), vendar pa bi bilo precejšnje presenečenje, če bi imeli vozovnico za Dansko in Poljsko v žepu že prihodnji konec tedna. Na prvenstvo namreč neposredno vodi le prvo mesto v skupini, za katerega so nesporni favoriti Nemci, medtem ko naj bi se izbranci selektorja Veselina Vukovića za drugo mesto, ki zagotavlja dodatne kvalifikacije maja prihodnje leto, borili z gostitelji prvega turnirja Ukrajinci in današnjimi (15) prvimi tekmeci Švedi.
Vuković je že po naravi optimist, nerad gleda nazaj in išče izgovore za neuspeh, a kot vselej so tudi tokrat načrte prekrižale poškodbe. V pripravljalnem obdobju so se z njimi ubadali kapetan Tine Urnaut, Andrej Flajs, Alen Pajenk in Klemen Čebulj, najhujši udarec pa je izbrana vrsta dobila tik pred odhodom v Harkov. Doma je moral namreč ostati prvi podajalec Dejan Vinčič. Novi organizator igre slovitega poljskega Skra Belchatowa je najprej začutil bolečine v križu, ki so se prenesle še na nogo. »Sprva smo mislili, da ne gre za resnejšo poškodbo, ker pa bolečina ni popustila, smo se odločili, da ne tvegamo. Upamo lahko le, da bo nared za drugi turnir prihodnji vikend v Mariboru. Za nas bo to velik minus, saj je v odlični formi, na treningih pa je bil zagnan kot še nikoli poprej,« je poudaril Vuković.
Mesto prvega podajalca je zdaj rezervirano za starosto reprezentance Roka Satlerja, Vinčiča pa bo nadomestil Gregor Ropret. »Moje igralno mesto zahteva precej uigravanja in usklajevanja z ekipo in glede na to, da sem se reprezentanci pridružil tik pred zdajci, bo potrebnega veliko dela in potrpljenja, a upam, da bomo iz tekme v tekmo napredovali. Za cilj moramo imeti drugo mesto in dodatne kvalifikacije, če pa bomo v formi, ne vem, zakaj ne bi presenetili celo Nemcev,« poudarja Ropret. Ob tem velja poudariti, da tudi Nemčija, ki pod taktirko novega selektorja, Belgijca Vitala Heynena, igra kot prerojena (5. mesto v letošnji svetovni ligi in četrtfinale na olimpijskem turnirju), vsaj v Harkovu ne bo igrala v popolni postavi - manjkali bodo blokerja Max Günthör in Christian Dünnes ter kapetan Björn Andrae, namesto njih so vskočili Felix Fischer, Georg Klein in Christian Fromm. Ukrajinci pa bodo pogrešali prvega zvezdnika, 208 cm visokega blokerja poljske Zakse Jurija Gladirja.
»Poletje smo imeli deloma prosto zaradi neigranja v evropski ligi, kar nam je bolj koristilo kot škodilo. Fizično smo dobro pripravljeni, pri čemer nam je pomagal Klemen Jakše, tudi tehnično smo izpiljeni in dosegamo raven, s katero se bomo lahko enakovredno kosali z vsemi tekmeci na turnirju. Je pa Nemčija nesporni favorit. Njeno moč smo spoznali maja na pripravah pri njih, ko je sodelovala njena celotna zasedba s 23 igralci, selektor je lahko na vsaki tekmi v ogenj poslal drugačno postavo, a so fantje še vedno držali igro na visoki ravni. Nikakor pa ne smemo pozabiti na gostitelje prvega turnirja Ukrajince, za katere bo zagotovo neuspeh, če jim spodleti preboj na 2. mesto. Imajo precej visoko moštvo s specifičnim odbojkarskim slogom s številnimi 'mehkimi' servisi s tal, močni so predvsem v bloku, ne pa toliko v obrambi. Švedska igra sloni na Marcusu Nilssonu, ki se ga spomnim še izpred nekaj let, ko je ob Sebastjanu Škorcu igral v Parizu in bil prvi korektor francoske lige,« ocenjuje izkušeni sprejemalec Andrej Flajs. V pripravljalnem obdobju je bil eden tistih reprezentantov, ki so imeli težave s poškodbami, vendar pa je njegov zvin gležnja že preteklost.
Predvideni današnji postavi
Slovenija: libero Miha Plot, podajalec Rok Satler, blokerja Alen Pajenk in Matej Vidič, sprejemalca Tine Urnaut in Andrej Flajs, korektor Mitja Gasparini (menjave Gregor Ropret, Danijel Koncilja, Jan Planinc, Jan Pokeršnik, Klemen Čebulj);
Švedska: libero Anton Wijk Tegenrot, podajalec Dardan Lushtak, blokerja Erik Knutsson in Wilhelm Nilsson, sprejemalca Erik Sundberg in Jakob Wijk Tegenrot, korektor Marcus Nilsson (menjave Rikard Bilger, Philip Petterson, Linus Tholse, Peter Lundgren in Martin Larsson).