Nekateri atleti in atletinje, ki so merili moči na nedavnem svetovnem prvenstvu v Helsinkih, pozornosti na Olimpijskem štadionu v glavnem mestu Finske niso zbujali zgolj z bolj ali manj posrečenimi nastopi in pričeskami, temveč so na svojo navzočnost opozarjali tudi z duhovitimi izjavami.
Med največjimi posebneži desetega svetovnega prvenstva v atletiki je bil gotovo
Shaka Sola, ki se je – čeprav je že uvodni dan izpadel v kvalifikacijah meta krogle – odločil ostati do konca tekmovanja v Helsinkih. In zakaj?
»Obožujem tukajšnje svetlolaske. Pa še nekaj, doma sem poročen, tu pa sem samski,« je izdal 28-letni Samoanec, ki je po neuspehu v suvanju krogle nastopil še v kvalifikacijah meta kopja, v katerem pa ni bil bistveno uspešnejši. Z dosežkom 41,18 m je namreč Sola z naskokom pristal na zadnjem mestu. Po drugem polomu je dejal:
»Kopja se nikoli več ne bom dotaknil. V roke ga bom vzel le še v primeru, da me bodo prišle Finke obiskat na Samoo in bodo hotele, da jim s kopjem ulovim kakšno ribo.«
Rusinja
Tatjana Kotova, ki si je v skoku v daljavo izbojevala srebrno kolajno, se za prebivalke »dežele tisočerih jezer« kajpak ni kaj prida zmenila, zato pa ji je življenje močno grenilo slabo vreme.
»Večkrat sem si zaželela, da bi imela s seboj steklenico vodke. Da bi se hitreje ogrela in lažje pripravila na nastop.«
Ameriški šprinter
John Capel, bronasti v teku na 200 metrov, se je bolj kot z vremenom ubadal z Wallaceom Spearmonom in Tysonom Gayem.
»Wallace in Tyson sta navadna mamina sinčka. Obnašata se kot otroka,« je po sporu s svojima kolegoma iz reprezentance zabrusil Capel.
Takšnih skrbi pa ni imel novi finski junak Tommi Evilä, ki je s tretjim mestom v skoku v daljavo gostiteljem priboril sploh edino kolajno na svetovnem prvenstvu. Do nje so ga, kot je poudaril, ponesli tudi glasni navijači, ki so pred, med in po njegovih nastopih ustvarili enkratno vzdušje na Olimpijskem štadionu. Toda 25-letni Finec v takšnem peklenskem ozračju ni podlegel pritisku. »Na srečo sem v svojem življenju preposlušal že veliko hard rocka, tako da me hrup ni prav nič motil,« je razkril Evilä, sicer veliki oboževalec avstralske glasbene skupine AC/DC.
Nemka
Franka Dietzsch, ki se je v metu diska ovenčala z naslovom svetovne prvakinje, je skrivnost uspeha pojasnila s poslušnostjo.
»Če bi trener Dieter Kollark dan pred tekmo od mene zahteval, da skočim skozi okno, bi to tudi storila.«
Švedinja
Carolina Klüft, najboljša sedmerobojka na svetu, je brez dlake na jeziku komentirala zamisel o uvedbi deseteroboja za ženske.
»Me smo dekleta, zato nam ni treba početi vsega enako kot moški. Če hočejo atleti enakopravnost, potem naj oni namesto v deseteroboju začnejo tekmovati v sedmeroboju!«
Francoska šprinterka
Christine Arron, ki si je v Helsinkih pritekla bronasti kolajni na 100 in 200 metrov, je zaupala, da jo bo moč na štadionih občudovati še nekaj časa.
»V atletiki bom vztrajala tako dolgo, dokler me triletni sin Ethan ne bo prvič prehitel,« je omenila 32-letna Francozinja.
Uspehi Christine in njenih kolegov iz reprezentance pa so šli malce v nos nemškemu zveznemu trenerju
Jürgenu Mallowu, ki misli, da ve, zakaj so bili »galski petelini« tako dobri.
»Francozi se lahko za svoje kolajne zahvalijo svojim kolonijam. Na žalost smo se jim mi že zdavnaj odpovedali,« je dejal Mallow, čigar najhitrejši varovanec,
Tobias Unger, se ne more pohvaliti z ravno zgledno vožnjo. Nemški šprinter je namreč doslej razbil že pet avtomobilov. Vzroki?
»Vse nesreče sem – zanimivo – povzročil, ko sem imel ob sebi prikupne sovoznice,« je priznal 26-letni Unger.