Ljubljana – Dan po najhujšem razočaranju rdečih od Jereza 1997 je vzrok za prvo dirkaško motorno okvaro Michaela Schumacherja po šestih letih in 111 dirkah (nazadnje VN Francije 2000), zaradi katere so izpuhtele možnosti poslavljajočega se nemškega bencinskega velezvezdnika za osmi naslov svetovnega prvaka formule 1, še vedno popolna neznanka. Šele po tem, ko bodo v Maranellu povsem razstavili in natančno pregledali uničeni motor, bo jasnega kaj več, to pa bo tudi priložnost, da se zaščitijo pred morebitno ponovitvijo okvare na zadnji dirki, ki bo odločala predvsem o konstruktorskem naslovu. Ta bi bil po besedah Ferrarijevega predsednika Luce di Montezemola edini dostojni obliž za tokratni poraz, ki ga je včeraj premleval ves svetovni tisk.
»Telemetrija nas ni opozorila na kakšno težavo, prav vsi podatki o delovanju motorja so bili povsem normalni,« je na poizvedovanje italijanskega tiska povedal tehnični direktor Ferrarija Ross Brawn. Tudi šef motornega oddelka Mattia Binotto ni vedel povedati kaj bolj določnega: »Ni nam jasno, kaj bi se lahko zgodilo. Šele natančen pregled posameznih delov nam bo izdal kaj več.« Je pa zato izvršni direktor Ferrarija Jean Todt zavrnil namigovanja, da naj bi motor odpovedal zaradi tega, ker naj bi ga voznik preobremenil ali vsaj preveč brezobzirno priganjal. »Ti motorji so načrtovani za neprimerno večje kilometraže od te, ki jo je imel za seboj ta primerek, in so tudi izdatno preizkušani,« je poudaril Francoz in potem dodal, da bodo to razočaranje preboleli kot slabo prebavo, torej tako, da bodo najprej skušali razumeti, kaj je bilo narobe, in se potem izognili morebitni ponovitvi.
Ne le v Italiji, tudi v Nemčiji je vladalo velikansko zanimanje za japonsko dirko in je bilo na koncu temu primerno tudi razočaranje. Po podatkih zasebne televizijske postaje RTL, ki ima nemško licenco za prenose formule 1, je štart nedeljske dirke kljub nekoliko zgodnji uri spremljalo 4,48 milijona televizijskih gledalcev, kar je kar 64,4-odstotni tržni delež, usodne trenutke dirke ob minuto čez osem, ko je Michael Schumacher odstopil, pa je spremljalo kar 5,22 milijona gledalcev.
Več preberite v torkovi tiskani izdaji Dela...