Izpadla tudi Bikarjeva

Alenka Bikar je v četrtfinalu drugega dne svetovnega atletskega prvenstva v Helsinkih v teku na 100 m zasedla zadnje, 32. mesto in izpadla iz nadalnjega tekmovanja.

Objavljeno
07. avgust 2005 20.26
Helsinki - Alenka Bikar je v četrtfinalu drugega dne desetega svetovnega prvenstva v atletiki v Helsinkih v teku na 100 m zasedla zadnje, 32. mesto (11,69). Na 3000 m zapreke je Boštjan Buč izpadel 12. časom v svoji skupini ter s 36. skupnim časom treh predtekmovalnih skupin (8:40,81), v skoku s palico pa je Novogoričanka Teja Melink v drugem poskusu preskočila le začetno višino (4,00 m) in se kot 26. prav tako ni uvrstila v finale.

Od osmih slovenskih atletov in atletinj, v kvalifikacijah so v soboto končali SP po enem nastopu Snežana Vukmirovič, Brigita Langerholc in Miran Vodovnik, bosta tako na SP tekmovala le še Matic Osovnikar in Bikarjeva na 200 m, slednja sta edina, ki nista izpadla že v prvem krogu, ter Jure Rovan v skoku s palico. "Če gre vse narobe, potem očitno tudi meni ne gre po načrtih. Sicer realno nisem mogla načrtovati polfinala na 100 m, vendar pa sem upala na boljši čas. Startala sem zelo dobro, vendar pa nadaljevanje ponovno ni bilo dobro. Upoštevala sem sicer nasvet trenerja Jureta Kastelica, da sem bila v prvem krogu preveč nagnjena naprej, vendar sem bila v drugem nastopu preveč zakrčena," ni bila zadovoljna Bikarjeva.

Vrhničanka je v dopoldanskih kvalifikacijah v prvem krogu v četrti skupini zasedla peto mesto (11,68) in se z 31. skupnim časom uvrstila v četrtfinale. "Nisem v najboljši formi, zato tekmovalce v takih primerih vse še mnogo bolj moti kot sicer. Pričakovala sem nekoliko boljši čas, vendar pa, kot sem dejala že pred odhodom na SP, je tek na 100 m zame le priprava pred dvestometrsko razdaljo," je bila kratka Bikarjeva, ki so jo v slovenski ekipi izbrali za zastavonošo na slovesnem odprtju v soboto zvečer. Bilo je zelo mrzlo in deževno. "Želela sem si, da bi šel na stadion nekdo drug namesto mene, vendar nisem uspela nikogar prepričati. Dosegla sem le to, da od slovenske ekipe nisem bila sama in sta z menoj šli tudi Vukmirovičeva in Langerholčeva," je po prvem nastopu na tem SP dodala Bikarjeva.

Slovenski rekorder Buč je bil do zadnjih dveh krogov v boju za najvišja mesta, nato pa je povsem popustil in so ga tekmeci prehitevali drug za drugim in je ostal daleč za potrebnim časom za uvrstitev v finale (8:21,68). Mesto med prvo trojico v skupini A, ki je neposredno vodilo v finale, je imel dosegljivo še 900 m pred ciljem, ko je bil v vodilni skupini šesterice, pred tem pa je nekaj časa tudi narekoval ritem. "Na prva tri mesta v tako močni skupini pred tekmo nisem mogel realno računati, želel pa sem si v finale med šesterico, ki si to zagotovijo po najhitrejših časih vseh skupin. Pred tekmo smo se dogovorili z nekaterimi evropskimi tekači, da bomo vodili dokaj hiter ritem že od začetka in si bi tako lahko čim več Evropejcev zagotovilo finale. Španec Luis Miguel Martin je prvi krog narekoval celo štiri sekunde prehiter ritem. Tedaj sem menil, da bi lahko tekel celo pod osmimi minutami in 20 sekundami. V nadaljevanju pa se Nizozemec Simon Vroemen, Avstrijec Guenther Weidlinger, Šved Mustafa Mohamed in Poljak Radoslaw Poplawski niso držali dogovora in so se bili bolj v sredini skupine. Sam sem bil danes povsem brez moči v zadnjih dveh krogih, česar si ne znam pojasniti. Še v soboto sem se na zadnjem treningu dobro počutil, tudi na DP v Mariboru (24. julija) sem v solo teku zmogel 8:22,91. Razočaran sem," je zmajeval z glavo Buč.

Po tekmi je k njemu je stopil evropski prvak Martinez in mu čestital za spoštovanje dogovora, začudilo pa ga je, da je Buč toliko zaostal. Prvi je bil favorit za zlato, svetovni rekorder ter branilec naslova Saif Saaeed Shaheen iz Katarja (8:11,79), drugi olimpijski zmagovalec in svetovni podprvak Kenijec Ezekiel Kemboi (8:11,90), tretji pa evropski rekorder Vroemen (8:13,08). V finale so iz te skupine po času prišli še Weidlinger (8:15,91), Martin (8:17,41) in Mohamed (8:18,18). Prva četverica iz te skupine je zabeležila tudi najboljše čase vseh treh predtekov, ob Buča pa so bili skupno počasnejši le trije tekači, eden pa je odstopil.

Na DP je 4,20, kar je njen najboljši dosežek sezone, skočila tudi Melinkova. "Čeprav sem prvič nastopila na članskem SP, pa sem razočarana. S ponovitvijo mojih najboljših izidov bi lahko tu kaj dosegla, ostala pa sem daleč za svojimi načrti. Res je sicer, da me je zelo motil veter. Tudi večina ostalih tekmovalk je zato dosegla bistveno manj, kot so sposobne. Pri prvem skoku na štirih metrih mi je palico tako zaneslo, da nisem prišla na korak in praktično nastopa sploh nisem opravila," je bila razočarana Melinkova.

Rusinja Olimpiada Ivanova je v prvem finalu drugega dne v hitri hoji na 20 km osvojila zlato medaljo z novim svetovnim rekordom (1:25,41). Druga je bila Rita Turava z beloruskim rekordom (1:27,05), tretja pa Portugalka Susana Feitor (1;28,44).