Kartisti dobili svoj dom

Z otvoritvijo Parka tehnične kulture, popularno imenovanega Raceland, slabih sedem kilometrov iz Krškega, se je minuli konec tedna začelo novo obdobje za slovenski avto-moto šport.

Objavljeno
28. september 2006 13.08
Kartisti so končno dobili svoj dom
Krško – Z otvoritvijo Parka tehnične kulture, popularno imenovanega Raceland, slabih sedem kilometrov iz Krškega, se je minuli konec tedna začelo novo obdobje za slovenski avto-moto šport. Objekt, sestavljen iz 1050 metrov dolge dirkalne steze, ki je v prvi vrsti namenjena kartingu in moto športom, ter poligona varne vožnje, je nastal v dobrem letu dni. S pridobitvijo licence B Mednarodne avtomobilistične zveze FIA je tako Slovenija dobila možnost organizacije tekmovanj evropskega ranga.

»Prave infrastrukture za karting v Sloveniji doslej ni bilo. Imamo dva kartodroma, v Portorožu in na Ptuju, ki sta stara več kot 40 let in ne ustrezata več sodobnim standardom,« je trenutno stanje v tem bencinskem športu ocenil Domen Staut, ki je skupaj z očetom Tomom in družinskim podjetjem Pagrat na nekdanji deponiji pepela uresničil projekt Raceland. Medtem ko razvite države gradijo moderna dirkališča, je slika v slovenskem prostoru danes skoraj povsem enaka tisti pred desetimi leti. Ko so pred leti portoroški kartodrom zaprli za tekmovanja, so se dobri časi kartinga na slovenskih tleh končali.

Da bi se lahko kosali s konkurenco, so bili slovenski kartisti primorani trenirati v tujini. »Veliko jih je nehalo dirkati zaradi stroškov. Voziti se 300 km daleč na trening ni majhen finančni zalogaj,« je povedal Domen Jerančič, ki se s kartingom ukvarja že od leta 1988, in napovedal, da bo Raceland pospešil razvoj kartinga. Kartodrome v tujini, še zlasti v Italiji, zelo dobro pozna David Rotar, ki je stezo v Krškem preizkusil s svojo formulo renault 2000: »Objekt je enkraten, manjkajo le še modni dodatki, s katerimi bo proga ena najlepših v srednji Evropi.« Nad stezo se navdušuje tudi Nina Jerančič, ki jo je ob slovesni otvoritvi prevozila najprej s Hitovim ferrarijem 360, nato pa sta z bratom Domnom in drugimi uprizorila še ekshibicijo v gokartu. »Steza je izredno lepa in zelo tehnična. Vesela sem, da je Slovenija dobila pravo dirkališče za karting,« ni skrivala veselja. Da je projekt zelo dobrodošel, meni tudi direktor nacionalne zveze AŠ 2005 Dagmar Šuster. »Verjamem, da se bodo na tej stezi rodili novi šampioni avtošporta,« ocenjuje pomen nove pridobitve. Da je projekt naletel na dober odziv, kaže število obiskovalcev na njegovi spletni strani. V sedmih dneh jo je obiskalo 18.000 ljudi.

Dirkališče, ki bo celo leto na voljo bencinskim navdušencem, tako tekmovalcem kot ljubiteljem, je prešlo prvo, osnovno fazo. Organizator bi rad v prihodnosti projekt Raceland še dogradil s spremljajočo infrastrukturo, ki vključuje garaže, toalete in gostinski objekt. Že naslednji konec tedna bo Raceland gostil dirko za Sportstil pokal in dirko državnega prvenstva v kartingu za vse kategorije.

Preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.