Vlada je predvidela denar za EP

Organizatorji evropskega prvenstva v košarki, ki bo čez 362 dni v Sloveniji, imajo te dni polne roke dela.

Objavljeno
07. september 2012 12.16
LJUBLJANA, 04.10. 2010, finančni načrt razdeljevanja sredstev za šport za bleto 2011. Foto: ALES CERNIVEC/Delo
E. B., šport
E. B., šport
Ljubljana – Slovenski košarkarski krog je videti začaran. FIBA Europe od 15. januarja opozarja vlado, da je zapadlo plačilo milijona evrov kotizacije za EP 2013 in da bo 15. oktobra prišel na vrsto nov milijonski obrok. Hkrati do 21. t. m. zahteva podpis pogodb z mesti, ki bodo gostila tekmovanje. Posledice so lahko hude in kličejo po hitrih ukrepih.

Iz pogovorov z vodilnimi možmi Košarkarske zveze Slovenije bi lahko sklepali, da so se skupaj z župani štirih mest zaman poskušali sestati z ministrom Žigo Turkom in v. d. direktorja direktorata za šport Dragom Balentom ter da so začeli izgubljati zaupanje, da je vlada naklonjena projektu EP 2013. Toda danes bodo le sedli za skupno mizo in poskusili pognati kolesje, ki se je doslej vrtelo zaskrbljujoče počasi. Slovenija je bila izbrana za gostiteljico prvenstva pred 21 meseci, zdaj pa je do njegovega začetka ostalo le še 362 dni. Do izteka ultimata predsednika FIBA Europe Olafurja Rafnssona, ki lahko po črnem scenariju celo določi nadomestnega prireditelja – denimo Turčijo, ki se je neuradno sama ponudila – pa sta na voljo le še dva tedna.

Drago Balent navzlic časovni stiski vztraja, da se bo morala Slovenija pri razdelitvi evropskih sredstev držati zakonov in pravil regionalnega sklada, hkrati pa upoštevati vrstni red tudi pri poravnavi kotizacije za FIBA Europe. Če bi Rafnssonu sproti in pravočasno nakazovali denar, zalomilo pa bi se na lokalni ravni, bi lahko v hipu ostali tako brez tako potrebnega denarja in tudi brez prvenstva. Z zamudo pa bi se v najslabšem primeru prepustili odločitvi nemškega sodišča, ki je po sklenjeni pogodbi pristojno za reševanje morebitnih sporov.

»Najprej moram še enkrat zagotoviti, da vlada podpira projekt EP 2013 in da je rezervirala denar za poravnavo kotizacije FIBA Europe. Na voljo je tudi 6,1 milijonov evropskih sredstev za regionalni razvoj. Ker v Sloveniji ne bomo gradili novih dvoran v Novem mestu in na Ptuju, se znesek ne bo zmanjšal, z nekaj dobre volje ga lahko celo nekoliko povečamo, prav tako pa je odveč strah pred ponovitvijo razpisa in dodatno izgubo časa. Seveda pa denarja zaradi sprememb okoliščin ne moremo prerazporediti kar po domače, zato najprej pričakujemo zahtevano dokumentacijo o izbranih prizoriščih in podpisane pogodbe z Ljubljano, Jesenicami, Koprom in Celjem, ki bi bile temelj za nakazila,« je pojasnil direktor direktorata za šport in posebej opozoril, da so evropska sredstva namenjena zmanjšanju razlik med regijami in da se zanje ne more potegovati kdorkoli.

»Ljubljana kot glavno mesto ne pride v poštev za ta vir. Jeseničani so edini poslali potrebno dokumentacijo in izpolnjujejo pogoje, vendar smo ugotovili, da bi lahko zaprosili za več od predvidenih 550.000 evrov. Zato bodo verjetno dopolnili vlogo z novimi podatki o vrednosti investicije v dvorani Podmežakla, finančni vrzeli v projektu, regionalnih razmerah itd. Hkrati moram še enkrat ponoviti, da gre za namenska sredstva in da jih ne bo mogoče porabiti za plačilo pristojbine lokalnih prirediteljev za KZS,« pravi Drago Balent.