Ljubljana – Po pričakovanju je upravni odbor Atletske zveze Slovenije potrdil seznam desetih atletov in atletinj, ki bodo nastopili na bližnjem svetovnem prvenstvu v Helsinkih. V reprezentanci so atleti Miran Vodovnik (krogla), Matic Osovnikar (100 in 200 m), Damjan Zlatnar (110 m ovire), Boštjan Buč (3000 m z zaprekami), Rožle Prezelj (višina) in Jure Rovan (palica) ter atletinje Jolanda Čeplak (800 in 1500 m), Alenka Bikar (100 in 200 m), Teja Melink (palica) in Snežana Vukmirovič (troskok).
Kot rezerva za tek na 800 m je prijavljena tudi Brigita Langerholc. Svetovna zveza je Ločanko uvrstila na čakalni seznam, nastopila pa bo le, če se bo prvenstvu odpovedala Čeplakova. Zanimivo je, da so slednjo prijavili tudi za tek na 1500 m (lani je tekla 4:04,44, letos pa je v edinem teku v Eugenu v ZDA grdo padla). Generalni sekretar AZS Boris Mikuž pravi, da gre bolj ali manj za formalno prijavo, saj želi osrednja zveza izkoristiti vsako možnost za nastop na SP, od atletov pa je odvisno, ali jo bodo izkoristili.
Medtem ko polovica reprezentance ni bila sporna, ker so pač Čeplakova, Vodovnik, Osovnikar, Buč in Vukmirovičeva potrdili oziroma izpolnili norme v letošnji sezoni, pa je bilo pet nastopov pod vprašajem. Preostalih pet atletov ima namreč veljavne le še olimpijske norme, ki pa jih letos niso potrdili. Večina je bila doslej v povprečju precej pod lansko ravnjo rezultatov. Prezelj je skočil v višino le 220 cm (lani 231), Rovan s palico 535 (lani 561), Melinkova pa 420 cm (lani 430). Zlatnar je 110 m z ovirami pretekel v 13,72 (lani 13,62), Bikarjeva pa 100 m v 11,51 (lani 11,33), medtem ko je na 200 m s 23,43 precej zaostala za lanskim časom 22,76.
Mikuž je odločitev, da gredo na SP tudi tisti brez letošnjih norm, obrazložil z dolgoročno strategijo AZS v luči olimpijskih iger 2008.
»Le peščica slovenskih atletov in atletinj ima neposredne stike s svetovnim vrhom. Vrata največjih mitingov so jim čedalje bolj zaprta, zato je SP priložnost, da obdržijo stik z najboljšimi. Za slovensko atletiko je vsak nastop na SP zelo pomemben tudi zaradi motivacije za vse, ki delajo v tem športu,« je pojasnil generalno vodilo strokovnega sveta.
Za posameznike je dejal, da so v nekaterih disciplinah norme za SP strožje kot za OI, zato so bili člani SS tudi bolj popustljivi pri upoštevanju strokovnih obrazložitev trenerjev. »Vsi reprezentanti so v solidni formi, nekateri pa kažejo precejšen trend navzgor. Bikarjeva je izkušena atletinja, njena forma pa se po trenerjevih zagotovilih vzpenja. To velja tudi za Zlatnarja in Melinkovo. Prezelj bi na DP brez nesreče s prstom bržkone skočil več kot 220 cm. Zanj smo ocenili, da je ta čas sposoben skočiti 225 cm, kar bi bil na SP soliden dosežek, vreden nastopa v Helsinkih. Za Rovana menimo, da bi lahko skočil med 540 in 545 cm. Njegov položaj je specifičen. Gre za disciplino, v katero je treba veliko vlagati. V strokovnem svetu menimo, da je treba to zahtevno disciplino posebej podpreti. Tako kot tudi tek na 3000 m zaprekami in met kladiva,« je še dejal Mikuž.