Blatter: Ni pomembna višina mojega honorarja

Predsednik FIFA Sepp Blatter se ne strinja s predlogom Michela Platinija o euru 2020 po vsej Evropi.

Objavljeno
03. september 2012 13.55
S. U., šport
S. U., šport
Ljubljana – V nemških nogometnih krogih zadnje dni kajpak najbolj odmevata uvodni koli v jubilejni 50. bundesligi, toda pozornost javnosti je pritegnil tudi pogovor s Seppom Blatterjem, predsednikom Svetovne nogometne zveze (FIFA), v uglednem tedniku Sport Bild.

Gospod Blatter, pogosto vas prav iz Nemčije kritizirajo in javno razpredajo o vaših reformah. Ste jezni na Nemčijo, bo zdaj v nevarnosti načrtovano mesto Wolfganga Niersbacha, predsednika Nemške nogometne zveze, v izvršnem svetu FIFA od leta 2015?

Presenetljivo je, da se oglašajo bolj ali manj funkcionarji iz ene dežele. Toda Nemčija zagotovo ne bo osamela, če se pač ne bo strinjala z nekaterimi potezami naše krovne zveze. Ustanovili smo novo etično komisijo, obstaja denarni nadzor, tudi Nemci nam lahko pomagajo pri reformah. Do leta 2015 pa je seveda treba ohraniti potrpežljivost.

Theo Zwanziger, vrsto let predsednik nemške zveze, si želi nekaj reform na naslednjem kongresu FIFA, leta 2013, med drugim tudi glede starostnih omejitev funkcionarjev. Kaj si mislite o tem predlogu?

Mednarodni olimpijski komite se je odločil za mejo posameznikov 70 let vseh članov izvršnega sveta, ki so jih izvolili od leta 2000. Sam se zavzemam za časovno omejitev delovanja, nikakor pa ne starostno mejo. Posameznikove sposobnosti nimajo ničesar skupnega s starostjo. Še vedno imate 70-letnike, ki so v glavah zelo mladi.

Boste leta 2015 vnovič kandidirali?

Zavzemam se za reforme, po katerih bi bila FIFA še bolj čvrsta. Tako da bi jo lahko vsak prevzel brez težav. Nasledniku bi si svojo vlogo želel predati brez stresa.

Koliko zasluži predsednik FIFA?

Nimam rednega dohodka, dobim pa nekaj honorarja ter ugodnosti kot sleherni predsednik: svojega šoferja, dodatek za stanovanje in podobno.

In kako visok je honorar?

Tega ne morem razkriti, ker se prav v teh dneh ukvarjamo s to tematiko. A to niti ni tako pomembno. Nekomu se bo zdelo, da je največja skrivnost svetovnega nogometa, koliko zasluži predsednik. Bolj bi bil vesel pohvale, ker sem od leta 1998, ko sem prevzel zvezo v rdečih številkah, z njo izplaval k pozitivnemu poslovanju. Ta čas imamo 1,3 milijarde dolarjev rezerve. Kaj takšnega pa ne moreš doseči s slabim poslovanjem, kajne?

Michel Platini, predsednik UEFA, se ogreva za evropsko prvenstvo s prizorišči po vsej stari celini – je to realno?

Gadafi, preminuli predsednik Libije, mi je nekoč predlagal, da bi SP 2010 pripravili v vseh 53 afriških deželah, nato pa le finale v Južni Afriki. A to ne gre, prav tako pri EP ne. Že pri prvenstvu, ki je le v dveh državah, kot nazadnje v Ukrajini in na Poljskem, so težave. Zdaj si pa predstavljajte, kako bi bilo, ko bi igrali po vsej Evropi. Zame to ni realno.