Čehi upravičili vlogo favoritov

Na stadionu v Gelsenkirchnu je češka reprezentanca premočno premagala izbrano vrsto ZDA. Kaže pa, da bo ostala brez pomembnega člena napada, Jana Kollerja.

Objavljeno
12. junij 2006 21.56
Gelsenkirchen – Čehi so seveda veljali za favorite, ZDA pa še vedno sanjajo o Aziji pred štirimi leti, kjer se jim je uspelo prebiti celo do četrtfinala. Kljub temu so že kmalu doživeli hladen tuš. Najprej je v 4. minuti zaradi prekrška nad Pavlom Nedvedom (Juventus) rumeni karton dobil Oquchi Onyewu (belgijski Standard), minuto kasneje pa je bil za ameriškega vratarja, Kasey Keller (brani za Borussio M'Gladbach), usoden Jan Koller, s skupno 43 zadetki rekorder v češki reprezentanci.
 
V 15. minuti je zaradi prekrška z rumenim kartonom kaznovan Čeh David Roszehnal. Prosti strel izvede Claudio Reyna (Manchester City), vendar pa Američani priložnosti ne izkoristijo.
 
Potem se je igra nekoliko umirila. Več od igre so imeli Američani, vendar pa večje domišljije pri kombiniranju z žogo niso pokazali. Nato so vnovič pritisnili Čehi, natančneje Nedved, Marek Jankulovski (AC Milan) in Tomas Rosicky (Borussia Dortmund). Nedvedu se je po levem boku uspelo prebiti v bližino ameriških vrat, odkoder je poslal žogo Zdeneku Grygeri (Ajax). Ta jo je v 23. minuti poslal prek vrat.
 
Ko je že kazalo, da je reprezentanca ZDA popolnoma nemočna, je v 27. minuti z močnim udarcem presenetil Reyna, a je Čehe rešila vratnica. 31. minuta: Nedved spet po boku do ameriških vrat, kjer izsili udarec iz kota. Po podaji do Grygere je Američanom uspelo žogo izbiti izpred vrat in žogo poslati ven iz »nevarne cone«.
 
V 36. minuti Čehi povišajo na 2 proti 0. Odlično razpoloženi Nedved je žogo pripeljal v kazenski prostor in jo podal v sredino. Tam jo je prestregel eden ameriških nogometašev, vendar jo je odbil točno na zadetek pripravljenemu Rosickyju, ki je z neubranljivim strelom premagal nemočnega Kellerja.
 
Tik pred koncem drugega polčasa se v hudih bolečinah zvije strelec prvega zadetka za Čehe, Jan Koller. Kako huda je poškodba mišice, še ni znano, jasno pa je bilo, da tekme ne bo mogel nadaljevati. Češki selektor Karl Brückner v igro pošlje napadalca avstrijskega Red Bull Salzburga, Vratislava Lokvenca. Po minuti sodnikovega podaljška konec 1. polčasa.

Američani so se nekoliko prebudili, a ne dovolj...
 
Drugi polčas. Še najbolj viden med Američani, podobno kot v prvem polčasu, vnovič Reyna, a Čehi so, kot kaže, premočni. V 51. minuti spet strnejo vrste pred ameriškimi vrati. Karel Poborsky (Češke Budejovice) poda Ujfalušiju, ki strelja tik mimo leve vratnice. Močno je zadišalo še po tretjem zadetku favoritov iz Češke. V 56. minuti Rosicky lepo podaljša do Lokvenca, ki pa je nekoliko prehitro utekel in se znašel v prepovedanem položaju.
 
V 59. minuti Reyna ostro štarta na 24-letnega nogometaša Monaca, Jaroslava Plašila. Rumeni karton mu ne uide.
 
V 61. minuti spet sodelovanje Poborsky – Lokvenc. Poborsky je pred kazenskim prostorom ZDA uspel z žogo odslalomirati med ameriško obrambo in lepo podal Lokvencu, ki pa se pred vrati Kellerja ni preveč dobro znašel. Minuto kasneje v akciji spet Poborsky. Tokrat je po podaji Plašila streljal on, a je ameriški vratar žogo ujel.
 
64. minuta. Nedved v napadu. Prevara ameriško obrambo, na levi najde prostega soigralca, a se poleg njega še pravočasno znajde ameriški vezist DaMarcus Beasley (PSV Eindhoven), ki žogo izbije v kot. V 68. minuti Kellerja pred silovitim strelom Rosickyja reši prečka.

V 70. minuti precej prostora v kazenskem prostori Čehov najde Eddie Johnson (Kansas City Wizards). Udari mimo vrat, a se ameriški nogometaši nekoliko prebudijo. Kmalu zatem se z Jankulovskim spet zaplete Johnson, a ZDA napada ne izpeljejo do konca. V 73. minuti se spet nagnetejo pred češka vrata, kjer pa Petr Čech (brani vrata londonskega Chelseaja) svoje delo suvereno opravi. V 75. minuti ZDA še enkrat zapretijo. Z leve v sredino lepo poda Bobby Convey (igra za angleški Reading FC), Johnson pa je pri strelu nekoliko prekratek
 
76. minuta: 3 proti 0 za Čehe. Že drugi zadetek Rosickyja, ki je Američanom enostavno pobegnil, nato pa nezgrešljivo streljal v vratarjev dolgi kot.
 
V 81. minuti kapetan Češke Tomas Galašek grdo podre Johnsona in si prisluži rumeni karton. Poslovi se Poborsky, na zelenici ga zamenja Jan Polak, član nemškega kluba Nürberga. Zagrozi že v 84. minuti, ko z desne strelja proti ameriškim vratom. Obrambi uspe žogo izbiti z igrišča. V 86. minuta menjava v češki izbrani vrsti. Odide zvezdnik in tudi najboljši igralec današnjega srečanja, Rosicky, nadomesti ga napadalec Hannoverja 96, Jiri Štajner.
 
88. minuta: porumeni Grygega, ki ugovarja sodniku. Dve minuti sodnikovega podaljška, nato Čehi zasluženo dvignejo roke.
 
Nič kaj dobri obeti...

Porurje doslej ni bilo po okusu navijačev reprezentanc, ki jih tu spremlja na tisoče privržencev. V Gelsenkirchnu se je zataknilo Poljakom, dan pozneje v Dortmundu Švedom, danes je spet brnelo v Schalkejevi areni rudarskega Gelsenkirchna. Skorajda primestno naselje Dortmunda že dolgo velja za tradicionalno delavsko nogometno okolje – nemški Liverpool. Tu je nekoč na starem štadionu navduševal občinstvo naš Brane Oblak, a časi romantike so na zelenicah davno minili. Nekdanji Oblakov drugi dom so preuredili v prostor za koncerte in zabavne prireditve, v bližnji areni, eni najlepših v Evropi, pa zdaj kraljuje nogomet. Prav tu bo drevi ob 18. uri uvodni test na prvenstvu za Čehe in Američane.

Pred začetkom se je pri čeških nogometnih mojstrih, ki so navdušili z igro pred dvema letoma na EP (nesrečno slovo v polfinalu), pojavila tudi skrb. Poškodba izkušenega Vladimirja Šmicerja, enega ključnih mož lanske Liverpoolove zmage v ligi prvakov, je le prehuda in zanj se je Nemčija 2006 končala, še preden se vse skupaj sploh dobro začenja. V češkem strokovnem štabu pod vodstvom selektorja Brücknerja so se odločili za zamenjavo in tako včeraj popoldne pri vodstvu tekmovanja prijavili Liborja Sionka, nazadnje soigralca Nastje Čeha pri dunajski Austrii. A reprezentančnega novinca zdaj čaka zahtevna sezona pri moštvu Glasgow Rangers, pred tem pa seveda upa na minute v izbrani vrsti. Na igrišču pa danes ni bilo še pomembnejšega aduta Milana Baroša, na omenjenem zadnjem EP sploh najboljšega češkega igralca. Številni navijači, ki so pripotovali v Porurje, kot tudi seveda oni doma trepetajo nad zdravstvenim biltenom. Ta namreč razkriva poškodovano peto »Maradone iz Ostrave« in slišati je bilo celo namigovanja, da bi se Baroš lahko pridružil Šmicerju na predčasnem letalu za Prago ...

Statistika:

Stadion FIFA WM Gelsenkirchen
, gledalcev 52.000, sodniki: Amarilla, Andino, Bernal (vsi Paragvaj).
Strelci: 0:1 Koller (5.), 0:2 Rosicky (36.), 0:3 Rosicky (76.).
ZDA: Keller, Cherundolo (od 46. O'Brien), Pope, Onyewu, Lewis, Reyna, Mastroeni (od 46. Johnson), Beasley, Donovan, Convey, McBride (od 77. Wolff).
Češka: Čech, Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski, Galašek, Plašil, Nedved, Rosicky (od 86. Štajner), Poborsky (od 82. Polak), Koller (od 45. Lokvenc).
Rumeni kartoni: Onyewu, Reyna; Rozenhal, Galašek, Rosicky, Grygera.