Posamična priznanja so laskava, a v kolektivnem športu največ štejejo moštvene lovorike. Tega se zaveda tudi Robin van Persie, ki je zadnjih osem let navduševal navijače Arsenala. Zdaj bo v dresu Manchester Uniteda poskušal dvigniti še kakšen pokal.
Če je na treningih minuli konec tedna pokazal, da je dovolj dobro pripravljen, bo danes na tekmi proti Evertonu Van Persie prvič zaigral za »rdeče vrage«. Prestop kot vsak drug pri zvenečih imenih evropskega nogometa, bi lahko dejali, potem ko je 29-letni nizozemski napadalec podpisal štiriletno pogodbo z novim delodajalcem, ki je moral staremu plačati 30 milijonov evrov.
A saga o selitvi ljubjenca »topničarjev« iz Londona v Manchester je precej bolj burila duhove kot vsakdanja zamenjava kluba. Navijači Arsenala so zažigali drese s številko 10 in moža, ki jih je do včeraj navduševal – minulo sezono je bil s 30 goli prvi strelec angleškega prvenstva –, so zmerjali s pohlepnim izdajalcem. To so lahko počeli še bolj neposredno in impulzivno kot v preteklosti drugi užaljeni kibici. Van Persie je bil osrednji akter prvega »interaktivnega« prestopa v zgodovini, kot so angleški mediji opisali pohvalno in žaljivo »čivkanje« na Nizozemčev račun na twitterju @Persie-Official, ki ima dva milijona sledilcev. Večina med njimi je stežka sprejela njegovo pojasnilo, zakaj odhaja.
»Pri Manchester Unitedu dihajo nogomet, ko sem pogledal igralce, štadion in trenerja, sem se hitro odločil. Upošteval sem številne dejavnike in vsi so govorili v prid ManUniteda. Pri težkih odločitvah še vedno poslušam malega dečka v sebi. Kaj si je želel? Kričal je: Manchester United,« je povedal Van Persie, čigar prestop je »rekorden« še v dveh pogledih. Je prvi igralec, ki ga je Arsenal prodal Manchester Unitedu, odkar Londončane vodi Arsene Wenger (od leta 1996).
Ob tem pa je najstarejši igralec v polju, za katerega je Manchester United plačal odškodnino po 31-letnemu Teddyju Sheringhamu, ki je leta 1997 prišel iz Tottenhama, da bi zamenjal Erica Cantonaja. In prav ime karizmatičnega Francoza, ki je s prihodom iz Leedsa leta 1992 navzgor preobrnil krivuljo uspehov Manchester Uniteda, je imel te dni večkrat na jeziku Alex Ferguson.
»Van Persie nam prinaša tisto, kar smo potrebovali zadnja leta. V njegovi igri se odraža zrelost in mislim, da bomo to dobro unovčili v naslednjih štirih letih ali v še daljšem obdobju. Potrebovali smo 'izdelanega' igralca, Paul Scholes in Ryan Giggs bosta zaključila kariero in potrebujemo izkušene nogometaše, ki ju bodo zamenjali in popeljali moštvo na vrh. V našem klubu smo imeli že kopico tovrstnih igralcev, začenši s Cantonajem. Robin zna igrati, zabija gole in je zelo hiter, v ekipo prinaša nekaj novega. Poleg tega se od velikih igralcev vedno lahko česa naučiš.
Tudi Cantona je bil izjemen učitelj za mlade igralce. Mislim, da bo Danny Welbeck z odprtimi rokami sprejel Robina,« menedžer »rdečih vragov« ni skoparil s pohvalami na račun okrepitve, za katero se je angažiral kot že dolgo ne.
Ko se je zdelo, da s prestopom ne bo nič, je sir Alex, ki si nikakor ne želi, da bi se mu ponovila minula sušna sezona, osebno dogovoril z Wengerjem in pogajanja so se nadaljevala. Očitno ima velike načrte z Nizozemcem, ki so se mu, kot kaže, uresničile otroške sanje. Vsekakor pa se je znašel pred velikim in nenavadnim izzivom.
Četudi k novemu klubu prihaja kot prvi strelec in najboljši igralec minulega angleškega prvenstva, mora še dokazati, da je iz pravega testa, ko je treba ekipi zagotoviti zmago na odločilni tekmi za naslov prvaka.