FIFA zaskrbljena zaradi nevarnih prehranskih dodatkov nogometaši

Nogometaši se zaradi napornega ritma tekem vse pogosteje poslužujejo neodobrenih prehanskih dodatkov.

Objavljeno
06. september 2012 16.12
Posodobljeno
06. september 2012 16.12
Š. Ro., Delo.si
Š. Ro., Delo.si

Zürich - Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je objavila izsledke poročila, ki kažejo na zaskrbljujoč porast uživanja različnih nevarnih prehranskih dodatkov med nogometaši. Ti se zaradi napornega ritma tekem, vse pogosteje poslužujejo jemanja različnih neodobrenih izdelkov, ki sicer niso na seznamu prepovedanih poživil, a lahko športnik to mejo med jemanjem prehranskih dodatkov in dopingom hitro prestopi.

Kot je v intervjuju, objavljenem na uradni spletni strani FIFA, opozoril vodja medicinske službe Jiri Dvorak, kar 35 odstotkov vrhunskih nogometašev redno jemlje prehranske dodatke, ta delež je še večji, približno 50-odstotni, pri nogometaših mlajših od 17 let oziroma mlajših od 20 let. Največjo težavo predstavljajo predvsem izdelki sumljivega porekla, ki niso odobreni. Zlasti mladi igralci se o jemanju dodatkov ne posvetujejo z zdravniki, zaradi česar med drugim tvegajo pozitiven vzorec na dopinškem testu, ob tem da ne obstajajo prav nobeni znanstveni dokazi, da naj bi omenjeni dodatki pomagali pri dvigu vzdržljivosti na igriščih, je opozoril Dvorak.

»Oglaševalska in tržna politika proizvajalcev prehranskih dodatkov močno vpliva na vedenjske vzorce nogometašev in športnikov. Prav vsi verjamejo, da bodo posledično boljši tudi njihovi dosežki, čeprav za kaj takšnega ni podlage v znanstvenih izsledkih, saj ti kažejo ravno nasprotno,« je povedal Dvorak.

Športniki se tudi ne zavedajo, da ima uživanje neodobrenih dodatkov resne posledice za zdravje: »Dokazano je, da mnogo prehranskih dodatkov vsebuje prepovedane snovi, kot so denimo anabolični steroidi, kar je zelo nevarno, saj lahko športnik pade na doping testu. Tudi zato je Fifa izdala resno opozorilo vsem nogometašem, naj se izogibajo jemanju dodatkov, ki niso odobreni,« je še posvaril vodja medicinske službe.

Na lanskem svetovnem prvenstvu do 17 let je bilo od 208 oddanih vzorcev kar 109 bilo pozitivnih, saj so izvidi pokazali prisotnost klenbuterola v telesu, ki so ga mladi nogometaši najverjetneje zaužili z jemanjem neodobrenih proteinskih dodatkov.