Ljubljana - Selektorsko mesto slovenske nogometne reprezentance zapušča Matjaž Kek. Nogometna zveza Slovenije (NZS) se je z njim dogovorila o predčasni razvezi pogodbe o sodelovanju, so sporočili z NZS. Ime novega selektorja bo znano že po današnji seji izvršnega odbora NZS, ki bo danes popoldan na Brdu pri Kranju.
»Nedvomno je Matjaž Kek delo selektorja opravljal kvalitetno in z reprezentanco A dosegel velike uspehe. Zaradi nespornih strokovnih kvalitet Matjaža Keka se NZS z njim dogovarja o nadaljevanju sodelovanja na strokovnem področju. NZS se mu zahvaljuje za uspešno opravljeno delo in se veseli bodočih skupnih uspehov,« so sporočili z NZS.
Prihaja Stojanovič?
Ob tem se že širijo ugibanja o Kekovem nasledniku. Mnogi namigujejo, da bo selektorsko mesto prevzel Slaviša Stojanovič, ki je v zadnjem obdobju deloval v Združenih arabskih emiratih kot pomočnik Srečka Katanca, ki je pred tem že zavrnil vabilo predsednika NZS Aleksandra Čeferina. To možnost naj bi sicer močno zagovarjal tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
Če bo izvršni odbor NZS popoldne res zaupal odgovorni in prestižni položaj Slaviši Stojanoviču, bo Ljubljančan postal šesti selektor v zgodovini samostojne Slovenije po Zdenku Verdeniku, Bojanu Prašnikarju, Srečku Katancu, Branku Oblaku in Matjažu Keku. Slovenska javnost, ki je tako rekoč že prepričana o takšnem scenariju, zdaj še najbolj razpravlja o imenu pomočnika in drugih sodelavcih, ki naj bi si jih izbral novi selektor. Eni pravijo, da bi lahko pomočnik Stojanoviča ostal dosedanji trener v Kekovi reprezentanci Milan Miklavič, drugi omenjajo Safeta Hadžiča, ki je s Stojanovičem že večkrat sodeloval.
Obstaja tudi možnost, da bi reprezentanca dobila športnega direktorja, a te funkcije ne bo opravljal Nenad Protega, ki je nekoč v Domžalah tvoril navezo s Stojanovičem, saj so se njune poti vmes že razšle. Kakorkoli, predsednik NZS Aleksander Čeferin je vsaj doslej - formalno - dobro skrival svoje karte, ki jih bo vendarle razkril šele v nekdanji (in prihodnji) reprezentančni bazi na Brdu pri Kranju.
Selektorska kariera Matjaža Keka
Petdesetletni Mariborčan Kek je bil na selektorskem stolčku skoraj pet let, nasledil pa je nekdanjega uspešnega nogometaša Braneta Oblaka. Svoj krst je Kek kot selektor doživel 7. februarja 2007 na prijateljski tekmi z Estonijo (1:1) v Domžalah. Ob koncu kvalifikacijskega ciklusa za EP 2008 je začel graditi ekipo, ki je vrh dosegla leta 2010.
Slovenija je bila v kvalifikacijah za SP leta 2010 spisala drugo nogometno pravljico. Po porazu proti Severni Irski je bila že v izgubljenem položaju, nato pa je sledil preobrat in niz uspehov z izjemno zmago nad Rusi v dodatnih kvalifikacijah, s katero so si Slovenci zagotovili pot na SP v Južni Afriki.
Slovenija je na svojem drugem nastopu na SP v skupini C najprej premagala Alžirijo (1:0) ter dosegla prvo zgodovinsko zmago na SP in remizirala z ZDA (2:2), nato pa je 23. junija 2010 v Port Elizabethu tesno izgubila proti Angliji z 0:1 (0:1) in izpadla. Osmino finala SP je odvzel zadetek Američana Landona Donovana v sodnikovem podaljšku dvoboja z Alžirijo.
Največji uspeh slovenskega nogometa v zgodovini je Slovenijo na lestvici Mednarodne nogometne zveze izstrelil na rekordno 19. mesto na svetu, 20. oktobra 2010 pa je bila reprezentanca po dveh zaporednih zmagah v kvalifikacijah za EP celo na 15. mestu.
Slovenska reprezentanca je bila letos v boju za nastop na evropskem prvenstvu 2012 neuspešna, kar je bil verjetno eden izmed razlogov za konec sodelovanja z NZS.
Na selektorskem mestu je Kek »preživel« tudi tri predsednike NZS. Po Rudiju Zavrlu je bil na čelu zveze Ivan Simič, sedaj pa je Aleksander Čeferin. Kekova pogodba z NZS bi se sicer iztekla 30. novembra, vendar so jo predčasno prekinili in Slovenijo bo na prijateljski tekmi 15. novembra v Ljubljani proti ZDA že vodil nov selektor.
Odziv Matjaža Keka ob prekinitvi pogodbe z NZS.
Anketa Dela: Kek naj ostane selektor
V tokratni Anketi Dela smo spraševali, ali naj glede na to, da je slovenska reprezentanca neuspešno končala kvalifikacije za EP, Nogometna zveza Slovenije Keku podaljša pogodbo ali ne?
Skoraj dve tretjini, 62,2 odstotka anketiranih, je odgovorilo, da naj se pogodba podaljša, 13,4 odstotka jih je menilo nasprotno. Četrtina jih na vprašanje ni znala ali želela odgovoriti.