Ljubljana - Olimpijske igre v Salt Lake Cityju je leta 2002 zaznamovala Janica Kostelič, ki bo na OI v Torinu branila tri zlata odličja v alpskem smučanju, izjemno formo pa je dokazala tudi v letošnji sezoni, v kateri vodi v svetovnem pokalu, zmagala je tudi v vseh petih disciplinah in na zadnji tekmi pred OI. Med alpskimi smučarji je lanski junak Bode Miller letos nekoliko popustil, a se pred igrami, na katerih premočni Avstrijci računajo na bogat ulov medalj, ne predaja vnaprej.
Kosteličevi bi lahko načrte prekrižala Švedinja Anja Paerson, ki je v zadnjih dveh sezonah osvojila skupne zmage v svetovnem pokalu in je tudi na lanskem svetovnem prvenstvu v italijanski Santa Caterini je osvojila zlati odličji. V veleslalomu je ubranila medaljo iz St. Antona, prva pa je bila tudi na superveleslalomu. Prvo ime prvenstva pa je bila Kosteličeva. Že lani je kot triindvajsetletnica osvojila skupaj pet zlatih medalj na SP ter tri na OI ob enem olimpijskem srebru.
Pred slalomom na lanskem SP, kjer je ubranila zlato, se je zelo slabo počutila, petega januarja letos pa je znova dokazala, da je prav nič ne more spraviti iz ritma. Na 24. rojstni dan je na Sljemenu pri Zagrebu takoj po startu finala izgubila palico in rokavico, pa kljub temu s sedmega mesta prišla na tretje. Navkljub številnim operacijam kolen in težavam s ščitnico je ostala v svetovnem vrhu in je glavna favoritinja za najvišja mesta na OI; v letošnji sezoni je šele kot tretja smučarka v zgodovini dosegla zmage v vseh petih disciplinah svetovnega pokala, kot drugi pa ji je to uspelo v eni sami sezoni.
V avstrijskem taboru stavijo na kombinacijo mladosti in izkušenj. V hitrih disciplinah so med glavnimi favoritinjami za najvišja mesta Renate Goetschel, Michaela Dorfmeister in Alexandra Meissnitzer, zlasti slednji pa sta že napovedali konec bogatih karier po koncu sezone. Tridesetletna Goetschlova se je v Cortini d'Ampezzo z novo zmago v smuku, osemintrideseto v karieri, vpisala v zgodovino po zmagah na enem samem prizorišču. Devetič med letoma 1999 in 2006 je zmagala v Cortini. Tedaj je bila druga Američanka Julia Mancuso, tretja pa še druga Američanka Lindsey Kildow, ki bi lahko tudi v Italiji nadaljevali tradicijo uspehov ameriških smučarjev na največjih tekmovanjih. Izmed mladih smučark v avstrijski vrsti računajo na Nicole Hosp, ki je 29. januarja zmagala na veleslalomu v Cortini in bila tudi tretja na zadnjem slalomu pred OI, Elisabeth Goergl in Kathrin Zettel. Zlasti v veleslalomu pa lahko v sam vrh poseže Španka Maria Jose Rienda Contreras, ki je Ofterschwangu dobila zadnji dve tekmi v tej disciplini, drugič skupaj s Paersonovo. Prav Španka je lani z zaporednimi uspehi ob koncu sezone odvzela Tini Maze, edinemu slovenskemu upanju za alpske stopničke na OI, veleslalomsko odličje v končnem seštevku.
Pri moških v letošnji sezoni podobno vlogo kot Kosteličeva prevzema Benjamin Raich, čeprav zmag v vseh disciplinah še nima, pa tudi s takšno bero kolajn kot Hrvatica se z iger v Utahu ne more pohvaliti (dva brona, slalom in kombinacija). Vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala bo nevaren tako v obeh tehničnih disciplinah kot kombinaciji, kjer je že večkrat pokazal, da je z dobro smukaško predstavo in ponavadi odličnim slalomskim nastopom skorajda nepremagljiv.
Falanga avstrijskih smučarjev je ali pa še bo imela interne kvalifikacije, ki bodo odločale, kdo sploh bo imel pravico nastopa na igrah; toda tisti, ki si bodo priborili mesto v četverici (oziroma v smuku v peterici, saj ima branilec naslova Fritz Strobl zagotovljen nastop), bodo vsem ostalim reprezentancam nedvomno pokazali zobe. Letos precej manj kot v prejšnji sezoni "grize" prvo ameriško orožje Bode Miller, ki se je nekajkrat zapletel s po njegovem mnenju preveč okostenelo smučarsko organizacijo, nato pa razkril še svoja stališča glede uporabe poživil in alkohola. A tudi ob ne najboljši izvedbi dobitnika dveh srebrnih medalj iz Salt Lake Cityja bodo Američani, znani po tem, da prav na olimpijskih igrah dajejo vse od sebe in včasih presežejo svoje sposobnosti, nevarni - ne nazadnje imajo v svojih vrstah letos zelo prodornega slalomista Teda Ligetyja in odličnega Darona Rahlvesa, ki z letošnjimi tremi smukaškimi zmagami v svetovnem pokalu napovedal resno kandidaturo za medaljo tudi v najljubši in za naše severne sosede najpomembnejši disciplini.
Prireditelji iger bodo vse upe, nedvomno pa tudi veliko pritiska in pričakovanj, usmerili na Giorgia Rocco. Smučar, ki je na prvih petih letošnjih slalomih petkrat stopil na najvišjo stopničko in napovedal celo naskok na rekorden niz zmag slavnega rojaka Alberta Tombe, je sicer v zadnjih dveh tekmah pred najpomembnejšim dogodkom leta odstopil, toda njegove delnice bodo na borzi olimpijskega slaloma predzadnji dan iger zanesljivo visoko kotirale, pa čeprav so mu prireditelji naložili še eno breme - na slavnostnem odprtju bo izrekel olimpijsko prisego. Zadnje besede pa bržkone niso rekli niti v skandinavskih taborih - Norvežani bodo imeli v svojih vrstah veterana Kjetila Andreja Aamodta, dobitnika dveh zlatih medalj iz ZDA, ki lahko v vrh poseže vsaj v kombinaciji, precej mlajši Aksel Lund Svindal bo kandidat za visoke uvrstitve v hitrih disciplinah, pri Fincih se je na zadnjem slalomu v Schladmingu z zmago ob pravem času prebudil Kalle Palander.