Ljubljana – Slovenski tekvondoisti Franka Anić (do 67 kg), Nuša Rajher (nad 67 kg) in Ivan Trajkovič (nad 80 kg) so imeli nadvse mešane občutke, ko so izvedeli imena svojih prvih tekmecev na OI. Najkrajšo je pri žrebu potegnil 20-letni Bistričan, ki se bo v sobotnem uvodnem krogu postavil po robu Dong-Minu Chaju, glavnemu favoritu iz Južne Koreje.
Dong-Min Cha, ki je s 189 centimetri le malo višji od Trajkoviča (185 cm), bo storil vse, da ubrani naslov olimpijskega prvaka izpred štirih let v Pekingu. Neuspeha si pravzaprav ne sme privoščiti, saj bi ga v Koreji, domovini tekvondoja, prejkone označili za državnega izdajalca, če v nacionalnem (borilnem) športu ne bi upravičil zaupanja svojih rojakov.
Toda »Ivek«, kakor vsi kličejo mladega Štajerca, se nikogar ne boji. Niti pet let starejšega Korejca ne, čeprav je pred odhodom v London med tistimi, ki bi se jim rad na začetku izognil, najprej izpostavil prav Chaja, ki je – zanimivo – edini poraz po pekinškem zmagoslavju doživel v finalu lanskega svetovnega prvenstva v domačem Gjeongjuju.
»Da je 'Ivek' v prvem krogu za tekmeca dobil prvega nosilca, še nič ne pomeni; konec koncev je že večkrat dokazal, da se lahko enakovredno bori tudi z najboljšimi težkokategorniki na svetu. Po drugi strani pa morebitni poraz najbrž še ne bi pomenil njegovega slovesa od olimpijskih iger. V primeru neuspeha bi lahko namreč računali še na možnost popravnega izpita, saj bi bila verjetnost, da bi Dong-Min napredoval do finala in na ta način Trajkoviča potegnil v repešaž, res velika,« je včeraj razmišljal selektor slovenske reprezentance v tekvondoju Dušan Pantar in pripomnil, da je morda celo dobro, ker se bo obetavni Bistričan, ki je na majskem evropskem prvenstvu v Manchestru zablestel s srebrno kolajno, že na začetku pomeril s favoriziranim Chajem.
»'Ivek' je namreč znan po tem, da se v uvodnih nastopih bori malce rezervirano. Tokrat si tega ne bo smel privoščiti, ampak se bo moral že takoj spopasti na vso moč,« je Pantar zavrnil možnost taktiziranja. O tem, da bi popustil in začel svojo moč hraniti za morebitni repešaž, bi začeli razmišljati šele v primeru visokega in nenadomestljivega zaostanka po uvodni rundi.
Kot prva se bo sicer od naših tekvondoistov na borišče podala Franka Anić, ki se bo pojutrišnjem v prvem krogu oziroma osmini finala spoprijela z Gulnafis Ajtmuhambetovo. Kazahstanka se pri 24 letih še ne more pohvaliti s kakšnim odmevnejšim dosežkom (ob uvrstitvi na OI sta še njena največja uspeha zmaga na univerziadi v Beogradu '09 in 2. mesto na vojaškem SP v Seulu '06), zato je pričakovati, da bo nadarjena 21-letna Korčulanka, ki je slovensko državljanstvo dobila po materi Martini, preskočila uvodno oviro. Toda že druga, pričakovati je, da bo to mladinska svetovna prvakinja, Azerbajdžanka Farida Azizova, bi bila precej težje premagljiva.
Na videz najboljši žreb ima slej ko prej Rajherjeva, ki v sobotnem prvem krogu ne bi smela imeti večjih težav s Feruzo Jergešovo. Kazahstanka namreč v članski konkurenci – če odštejemo naslov azijske prvakinje iz leta 2010 – še nima vidnejšega dosežka. Ob pričakovani zmagi bi 29-letno Mariborčanko v četrtfinalu najverjetneje pričakala Rusinja Anastasija Barišnikova, s katero je resda že dvakrat izgubila, toda nazadnje na predlanskem evropskem prvenstvu v St. Peterburgu v polfinalu sila tesno s 7:8.
Rajherjeva je pred odhodom na olimpijske igre poudarila, da je v Zagrebu, kjer se je od lanskega oktobra pripravljala pod vodstvom hrvaškega trenerja Tomislava Bučanca, močno napredovala. »Prepričana sem, da bom v soboto v življenjski formi, s tekmicami pa se ne obremenjujem. Če hočem biti najboljša, moram tako ali tako premagati vse!« se še kako dobro zaveda 183 centimetrov visoka Štajerka.