Šokantni biatlonski četrtek

V biatlonskem olimpijskem sprintu se je z zlatom presenetljivo okitila Francozinja Florence Beverel-Robert. Od Slovenk se je najvišje zavihtela Teja Gregorin.

Objavljeno
16. februar 2006 16.40
Carin Olofsson
Torino - V biatlonskem olimpijskem sprintu se je z zlatom presenetljivo okitila Francozinja Florence Beverel-Robert. Brez zgrešenega strela, je za 2,4 sekunde premagala Švedinjo Anno Carin Olofsson, ki je zgrešila en strel, tretje mesto je zasedla Ukrajinka Lilja Jefremova. Teja Gregorin je bila s stoodstotnim strelskim izkupičkom 14., Tadeja Brankovič je zasedla 31., Dijana Grudiček 55., Andreja Mali pa 59. mesto. Vse Slovenke so se tako uvrstile na zasledovalno tekmo.

Druga biatlonska tekma letošnjih olimpijskih iger je imela šokantno predigro. Potem ko so organizatorji sporočili, da ne bo nastopila drugouvrščena s 15-kilometrske tekme Rusinja Olga Pileva in ker razloga najprej niso navedli, se je začel lov na informacije. A ni trajal dolgo. Hitro se je razvedelo, da so pri Rusinji našli sledove nedovoljenih poživil ter ji nastop prepovedali. Dve uri pozneje pa je prišel še drugi šok. Za tega je poskrbela 31-letna Francozinja Florence Beverel Robert. Tekmovalka, ki v svetovnem pokalu še nikoli ni bila boljša kot tretja - to se je zgodilo letos v slovaškem Osrblieju, tretja pa je bila tudi na svetovnem prvenstvu leta 2003 na zasledovalni tekmi -, je združila odličen tek in še boljše streljanje in se povsem nepričakovano zavihtela na najvišjo stopničko.

"Še zdaj ne vem, ali sanjam. Po razočaranju na 15 kilometrov sem si želela izboriti čim boljši položaj za zasledovalno tekmo, ki mi po rezultatih nekako najbolj ustreza. Moja želja je bila deseterica, nikoli pa nisem pomislila, da bi lahko zmagala. Poleg tega, da smo pred igrami odlično trenirali, je za tak uspeh najbolj zaslužna moja sproščenost. Nisem čutila prav nobenega pritiska, svoje pa so dodale tudi izkušnje, ki imajo na tej zahtevni progi veliko vlogo. Deset let že trdo delam, v tem času se sicer nisem izognila poškodbam, moja vztrajnost pa je bila vendarle poplačana. Še bolj od rezultata pa se mi zdi pomembno, da sem končno spravila skupaj stoodstoten nastop, da sem bila odlična tako na progi kot na strelišču. O primeru Pileve ne bi veliko govorila, vsekakor sem razočarana, to za naš šport nikakor ni dobro," je bila vesela vojakinja, žena francoskega reprezentanta Juliena Roberta. Z dosežkoma sta lahko zadovoljni tudi Švedinja Anna Carin Olofsson in Ukrajinka Lilja Jefremova. Za obe je to največji uspeh v karieri, za obe pa je Torino tudi olimpijski krst. Za Švedinjo, ki je bila lani na svetovnem prvenstvu v Hochfilznu druga v preizkušnji s skupinskim startom, sicer ne v pravem pomenu, saj je na OI že nastopila kot tekačica.

Vse tri dobitnice kolajn so imele tudi nekaj sreče, saj niso nastopile v prvi skupini, ki je imela slabe razmere za tek. Tekmovalke na začetku je motilo sneženje in zaradi njega tudi slaba vidljivost, toda med tekmovanjem so se razmere začele izboljševati, na koncu je celo posijalo sonce. V razmerah so iskale opravičilo predvsem velike poraženke obračuna Nemke, ki so vse startale do številke 27., med najboljšo deseterico pa se je zavihtela le Kati Wilhelm (7. mesto).

Od Slovenk, ki so pohvalile svoje navijače ob progi, je najprej nastopila Dijana Grudiček, kot se je izkazalo, ji njena startna številka ni dovoljevala boljšega dosežka, zgrešila je tri strele. Tudi Tadeja Brankovič (nenatančna je bila dvakrat) ni imela najboljših razmer, zato pa sta bili v lepem vremenu na progi Teja Gregorin in Andreja Mali. To je znala izkoristiti le prva, ki je bila znova najboljša Slovenka; po 19. mestu na 15 kilometrov je tokrat uvrstitev popravila za pet mest. Blestela je predvsem na strelišču, kjer je bila stoodstotna. "Danes bolje ne bi moglo biti. Mogoče sem nekoliko prehitro začela, tako da mi je na koncu začelo pobirati moči, a tudi z drugačno taktiko ne bi mogla dosti pridobiti. Ponosna sem na strelski dosežek, bil je brez napak, kar se je z izjemo štafete letos zgodilo prvič. Že nekajkrat sem dejala, da sem zadovoljna z vsako uvrstitvijo med dobitnice točk svetovnega pokala in tako bo tudi na zasledovalni tekmi," je bila dobro razpoložena Gregorinova.

Tudi trener Tomaš Kos ni bil nezadovoljen: "Mesto med prvih 15 je za Tejo in za vse nas lep dosežek. Njen nastop je bil praktično optimalen, nekaj rezerv je le v hitrosti streljanja. A tega na taki tekmi ne moremo prakticirati. Druge so bile nekoliko slabše - šepala je predvsem natančnost -, vendar so se uvrstile na zasledovalno tekmo. Razlike so bile majhne, tako da vse lahko svojo uvrstitev izboljšajo. Teja ima vse možnosti, da se uvrsti med najboljših deset in doseže uvrstitev kariere."