Goeteborg - Matic Osovnikar je v finalu drugega dne 19. atletskega evropskega prvenstva v Goeteborgu na Švedskem v teku na 100 metrov zasedel tretje mesto in s časom 10,14 za stotinko popravil svoj slovenski rekord (10,15), ki ga je dosegel 21. avgusta 2004 na olimpijskih igrah v Atenah. Zlato je z rekordom prvenstev osvojil Namibijec Francis Obikwelu, ki nastopa za Portugalsko (9,99), srebro pa z ruskim rekordom Andrej Jepišin (10,10). Osovnikar, osvojil je sedmo slovensko odličje na dosedanjih EP, bo na tem prvenstvu tekel še na 200 m in v štafeti 4 X 100 m.
Podobno kot vsi teki do finala na 100 m je bil tudi zaključni obračun zelo živčen. "Starterji zelo dolgo čakajo za znak za start in tudi tokrat je bilo tako. Prvič je pobegnil Poljak Dariusz Kuc, nato pa v ponovitvi nisem najbolje startal. Po 30 metrih pa sem prišel v pravi ritem in nato imel dovolj moči za stopnjevanje do cilja. Izjemno sem vesel, saj sem poleg tega izboljšal tudi državni rekord. Nisem pa pričakoval, da ga bo potrebno za odličje izboljšati le za stotinko, mislil sem, da bi moral teči še hitreje," je žarel od sreče 26-letni študent stomatologije.
Osovnikar je dolgo gledal v semafor, ne da bi se veselil. "Že nekajkrat se mi je primerilo, da se je zaradi različnih sistemov uvrščanja na seznam izidov na semaforju moje ime najprej pokazalo na tretjem mestu, nato pa so pred mano "vrinili" še koga. Zato sem tokrat raje malo počakal, da sem dobil popolno potrditev velikega uspeha. Odličja pred sezono nisem pričakoval, le v sanjah sem si obetal tak razplet. Od prvega kroga kvalifikacij sem si prizadeval, da sem imel dobre čase in sem zato dobival sredinske proge, na katerih je veliko lažje kontrolirati tekmece. Poleg mene je bil Francoz Ronald Pognon, eden od favoritov za najvišja mesta, vendar sem ga prehitel. Dokazal sem, da sem v dobri formi, in upam, da v sredo zjutraj, ko me čaka prvi tek kvalifikacij na 200 m, ne bom preveč utrujen. Tekel bom na osmi progi in v začetku ne bom videl konkurence, zato bom moral teči nekoliko hitreje, da ne bi doživel neprijetnega presenečenja. Na drugih progah bi lahko nekoliko varčeval z močmi," je pojasnil Osovnikar.
Škofjeločan je bil izjemno prepričljiv tudi v polfinalu in je z 10,23 v skupini zaostal le za branilcem naslova Obikwelujem (10,19), skupno pa je dosegel četrti čas polfinala. "Že po 30 metrih sem vedel, da se bom uvrstil v finale. Na oko tega sicer ni bilo videti, vendar med tekom tekmovalci to čutimo. Bil sem namreč hitrejši od večine tekmecev in sem le mirno stopnjeval ritem. Ni se mi bilo potrebno naprezati. Finale bo uro in pol po mojem polfinalnem teku, vendar me to ne moti, ker imam zaradi stopnjevanja rad dva teka v enem dnevu," je po polfinalu pojasnil Osovnikar. V prvi skupini sta bila od njega hitrejša le še Jepišin (10,12) in Pognon (10,14), ki je bil tedaj prvič na tem EP poražen.
Osovnikar je osvojil sedmo slovensko odličje na dosedanjih EP. Britta Bilač je bila zlata leta 1994 v Helsinkih v skoku v višino, leta 2002 pa je bila v Muenchnu v teku na 800 m najboljša Jolanda Čeplak. Srebrni odličji sta si pritekla leta 1958 v Stockholmu Stanko Lorger na 110 m ovire (14,01) in leta 1998 v Budimpešti Brigita Bukovec na 100 m ovire (12,65). Bron sta osvojila leta 1974 v Rimu Nataša Urbančič v metu kopja (61,66) in Borut Bilač leta 1990 v Splitu v skoku v daljino (8,09).
V polfinalu teka na 800 metrov Jolanda Čeplak v prvi skupini zasedla zadnje, deveto mesto in izpadla iz nadaljnjega tekmovanja (2:02,59). V finale, ki bo bo v četrtek ob 20.05, pa bo nastopila druga slovenska predstavnica, Škofjeločanka Brigita Langerholc, ki je bila v drugi polfinalni skupini tretja (1:59:45).
Pia Tanikar je v kvalifikacijah drugega dne 19. evropskega prvenstva v atletiki v Goeteborgu na Švedskem v teku na 100 metrov v tretji skupini zasedla četrto mesto (11,45) in se po času (14.) uvrstila v polfinale, ki bo v sredo ob 18.15 uri. V polfinalu bo nastopila tudi 46-letna Merlene Ottey, ki je z 11,41 izenačila svoj najboljši izid sezone in v drugi skupini zasedla tretje mesto, skupno pa je imela 12. čas. Ljubljančanka Kristina Žumer je bila sedma v prvi skupini (11,69) in s petindvajsetim izidom končala svoj prvi nastop na tem EP.
V teku na 100 metrov je izpadla le Ljubljančanka Kristina Žumer, ki je bila sedma v prvi skupini (11,69) in s petindvajsetim izidom med 29 tekmovalkami končala svoj prvi nastop na tem EP. Slabo novico pa je sporočil generalni sekretar Atletske zveze Slovenije (AZS) Boris Mikuž, saj je Helena Javornik odpovedala nastop v maratonu zaradi obnovitve poškodbe pete. Javornikova, ki je slovenska rekorderka na vseh razdaljah od ene milje do vključno maratona, je bila v zelo dobri formi in je na tem EP veliko pričakovala.
Zelo dobro pa svoje nastope na tem prvenstvu kažejo slovenski šprinterji, saj sta se ob dveh slovenskih tekačih na 100 metrov v polfinale uvrstili še dve tekmovalki. Največ zanimanja medijev na EP je med vsemi zvezdniki tega prvenstva pritegnil prvi nastop Merlene Ottey doslej na evropskih prvenstvih. Tekmovalka, ki je na velikih tekmovanjih osvojila 35 odličij za Jamajko in od leta 1998 živi v Ljubljani ter je slovenska državljanka, je morala odgovarjati na vprašanja številnih novinarjev debelo uro. "Saj mi ni težko, je pa naporno, mogoče celo bolj, kot sam tek. Zadovoljna sem s svojim nastopom, saj sem izenačila svoj dosežek sezone. Po zelo slabem začetku, ko me je mučil seneni nahod in poškodba tetiv, sem v drugem delu sezone stopnjevala svoje dosežke praktično iz tekme v tekmo. Upam, da imam še nekaj rezerve za polfinale. Že uvrstitev v ta del tekmovanja je zame fantastičen dosežek," je priznala Otteyjeva, ki se je veselila tudi uvrstitve Tajnikarjeve v nadaljevanje tekmovanja, saj sta članici ljubljanskega kluba Mass partnerici na treningih.
"Prvič sem nastopila na veliki članski tekmi in se uvrstila v polfinale. Zelo sem zadovoljna tudi z doseženim časom, ki pa ga bom skušala v naslednjem teku še izboljšati. Mogoče sem se malo prehitro dvignila iz položaja za start ter izgubila nekaj hitrosti, vendar pa je bil po moji oceni preostali del teka zelo dober. Imela sem sicer nekaj treme, vendar pa ta name ni vplivala negativno. Pred startom sem bila zbrana. Želim si, da bi bilo tako tudi v polfinalu, ko upam na čas pod 11,40," je bila zadovoljna Tajnikarjeva, študentka arhitekture. Kristina Žumer je v tem letu v ospredje postavila doktorat iz molekularne biologije, ki ga opravlja v San Franciscu. "Čeprav sem se zelo približala svojemu dosežku sezone, pa je očitno, da je praktično nemogoče dve stvari opravljati na vrhunski ravni. Želim si, da bi še pred koncem septembra prihodnje leto, ko se mi izteče delovna viza za ZDA, opravila vse potrebne laboratorijske poskuse za doktorat. Na tem EP bom nastopila še na 200 m in upam, da bom tam tekla bolje, kot sem na 100 m, ko sem imela zelo slab start," je povedala Žumrova, ki jo tako kot Tajnikarjevo in Otteyjevo trenira Srdjan Djordjevič.
Javornikova, ki je bila v zadnjem obdobju v dobri formi, pa na EP tega ne bo mogla dokazati. "V zadnjih dveh dnevih so se začele težave z bolečinami v levi peti, kar se je nato le še stopnjevalo. Helena ne more niti stopiti na nogo in vsaj nekaj dni ne bo mogla teči. Čeprav zdravniški izidi še niso jasni, pa ocenjujem, da se je pojavila ista poškodba pete, kot jo je imela že lani. Namesto na letalo za Goeteborg sva morala danes k zdravniku," je bil razočaran trener in mož Helene Javornik Borut Podgornik.