Ljubljana - V Ljubljani bo v soboto, 3. junija, četrta tekma mednarodne atletske lige Atletske zveze Slovenije, ki bo hkrati tudi memorial lani tragično preminulih Matica Šušteršiča in Patrika Cvetana. V popoldanskem programu se bodo pomerili mladi obetavni športniki, osrednji del mitinga pa se bo začel ob 20. uri. Ena izmed osrednjih disciplin bo šprint na 100 m, saj se bodo pod reflektorji prvič v tej sezoni v močni mednarodni konkurenci pomerili praktično vsi najboljši Slovenci na čelu z Maticem Osovnikarjem.
Manjkal bo le Postojnčan Matjaž Borovina, ki je po besedah organizatorjev "raje odšel na miting v Turčijo", Bistričan Boštjan Fridrih pa se je pred dvema dnevoma poškodoval. V šprintu bo nastopil tudi Britanec Christian Malcolm, nekdanji svetovni in evropski mladinski prvak.
Malcolm je bil med drugim svetovni dvoranski podprvak (2001, 200 m) in dvoranski evropski prvak (2000, 200 m). V madžarski štafeti, ki je ena najboljših v Evropi, bosta tudi Roland Nemeth (osebni rekord 10,09, 1999) in Gabor Doboš, na 100 m pa bo tekel tudi Fabrice Calligny (letos 10,34), ki je partner na treningih Rolanda Pognona.
"Letos zaradi evropskega prvenstva avgusta v Goeteborgu nastopam praktično iz bazičnega treninga in sem s prvimi izidi zadovoljen. V soboto bo zelo dobra tekma in močna konkurenca, v takih razmerah pa je najlepše tekmovati," je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Osovnikar. Jan Žumer bo poleg teka na 100 m nastopal tudi v skoku v daljino, kar naj bi bila njegova glavna disciplina sezone. "Izpustil sem zimsko sezono in potreboval bom še nekaj treningov in tekem, da bom lahko dosegal solidne rezultate. Pika na i bi bil skok prek osmih metrov, kar si želim že pred EP, kjer pa načrtujem najboljšo formo," je dejal Žumer.
Marija Šestak Martinovič bo po uvodnih dveh nastopih poskušala doseči nov vrhunski rezultat mednarodne vrednosti, v troskoku pa bo med atleti tekmoval tudi Italijan Paolo Camossi, nekdanji svetovni dvoranski prvak. Šestakova naj bi po besedah generalnega sekretarja AZS Borisa Mikuža lahko nastopila že na letošnjem EP. "Ministrstvo za šolstvo in šport ji je potrdilo pozitivno mnenje za pridobitev slovenskega državljanstva, do evropskega pokala v Solunu pa slovenska vlada verjetno še ne bo dala pozitivne odločitve. Upam, da to lahko pričakujemo do konca junija," je pojasnil Mikuž.
Albert Šoba, manager ljubljanskega mitinga, je dejal, da bo glavna disciplina tek na 100 m in da upa, da bo glavna zvezda Osovnikar, ki ga sicer tudi trenira. "Močna disciplina bo tudi tek na 400 m za ženske, kjer se bosta v mednarodni konkurenci pomerili letos najboljša Slovenka Sara Orešnik (Olimpija) in rekorderka Meta Mačus. Pomemben bo tudi ženski šprint z zelo dobrimi našimi mladimi tekačicami, po zimski poškodbi pa se ponovno vrača Maja Nose. Sonja Roman verjetno v teku na 800 m ne bo imela dovolj močne konkurence za boljši izid," je nekatere najboljše atlete predstavil Šoba in dodal, da brez pokroviteljev Vzajemne (glavni) in Hypo Alpe Adria Bank, Massa in Triglava ter drugih take zasedbe ne bi mogli privabiti v Ljubljano. "Že lani smo si zadali cilj, da bomo ob obletnici tragične smrti treh atletov, dva sta bila člana Massa, pripravili memorialni miting. V okviru mitinga bomo podelili tudi priznanja za Lučkin pokal, ki se po ljubljanskih osnovnih šolah odvija od septembra do junija," je pojasnil predsednik AD Mass Jure Kolenc.
Mednarodna liga AZS pa je že postregla s prvim hudim zapletom. Miran Vodovnik in še nekaj atletov je dejalo, da so razočarani, ker organizatorji v Kranju niso izplačali predvidenih denarnih nagrad, podobno pa se je primerilo tudi v Novi Gorici. "Imamo boljše in slabše organizatorje, nekateri so bili celo preveč malomarni. Atleti so dosegli nekaj izjemno odmevnih rezultatov. AZS se je potrudila in izpolnila vse pogodbene obveznosti, česar pa za nekatere klube ne moremo reči. Vsak organizator se je obvezal, da bo podelil milijon tolarjev. Žal se to na vseh mitingih ni zgodilo in to ne moti le atletov, ampak postavlja celotno ligo na trhla tla. Tisti, ki tega niso storili, morajo izplačati atlete v skladu s pogodbo. Le v tem primeru bo celotna liga vredna dvajset milijonov," je pojasnil komisar lige Martin Steiner. Generalni sekretar AZS Boris Mikuž je dejal, da bodo ligo pripravili tudi v naslednji sezoni, vendar pa priložnosti za organizacijo ne bodo dobili tisti klubi, ki bodo letos dobili slabo oceno. Steiner je dejal, da je prepričan, da bo zveza prek svojih organov dosegla, da bodo izplačane tudi zaostale obveznosti. "Upam, da se bo to čim prej rešilo, saj bi se v primeru nadaljevanja takšnega načina (ne)dela lahko zgodilo, da na ligi ne bodo nastopili niti slovenski tekmovalci," je končal Kolenc.
Tekmovalcev še ni zapustil optimizem. "Navdušen sem, da ste pripravili tak niz tekmovanj. V nadaljevanju sezone se bom udeležil tekem mednarodne lige razen v primerih, če bom dobil povabilo za nastop na veliki nagradi IAAF. Ljubljana in Velenje sta v mojem načrtu, prav tako pa bom nastopil še na eni tekmi in se bom s tem lahko potegoval tudi za glavni delež denarne nagrade," je pojasnil Osovnikar, podobno pa je menil tudi Žumer.
Po treh mitingih (Nova Gorica, Slovenska Bistrica, Kranj) v ženski konkurenci vodi Orešnikova (2180 točk) pred Velenjčanko Majo Mihalinec (100,m , 2131) in Nino Kovačič (Postojna, 100 m, 2000), v moški pa Vodovnik (krogla, 2247), drugi je Peter Šajn (Mas, 400 m, 1988) in tretji Fridrih (Almont, daljina, 1962).