Tahirovič slovenski junak prvenstva

Emil Tahirovič je prvi slovenski finalist letošnjega svetovnega plavalnega svetovnega prvenstva v kanadskem Montrealu.

Objavljeno
25. julij 2005 16.15
Montreal - Emil Tahirovič je prvi slovenski finalist letošnjega svetovnega plavalnega svetovnega prvenstva v kanadskem Montrealu. Na 100 m prsno je v nedeljo kar dvakrat popravil lasten državni rekord in se na koncu z izidom 1:00,84, 83 stotink hitreje od starega rekorda, uvrstil v finale s šestim izidom. Na mednarodni ravni je za presenečenje poskrbel Južnoafričan Roland Schoeman, ki je v polfinalu na 50 m delfin s 23,01 postavil nov svetovni rekord. Star rekord Američana Iana Crockerja je popravil za 29 stotink sekunde.

Prvi junak slovenskega plavanja na 11. SP v plavanju in vodnih športih v kanadskem Montrealu je Triglavan Emil Tahirovič. Po polfinalnem nastopu je razkril, da si je nastopa v finalu seveda želel, hkrati pa je sanjal prav izid, ki ga je dosegel. Sam pravi, da je šlo v polfinalu precej lažje kot zjutraj in da bo poskušal v nedeljskem finalu še nekaj dodati. "Končno bodo vedeli zakaj gre, če kdo reče Tahirovič. Zdaj sem tudi sam med najboljšimi," je po prihodu iz vode žarel plavalec kranjskega kluba in nadaljeval: "Vedel sem, da je danes moj dan. To sem začutil že zjutraj na razplavanju, ko sem skočil v vodo. Dobro je, da je ob meni plaval Hansen, ki me je potegnil za seboj, zdaj pa mislim, da se bova večkrat srečala na sosednjih progah." Petindvajsetletni študent Fakultete za organizacijske vede je uspeh in izboljšanje rezultata pripisal predvsem bolj kakovostnemu treningu, kar mu omogoča tudi sodelovanje s Koprčanom Matjažem Markičem, saj od spomladi skupaj trenirata pri trenerju Roniju Pikcu.

Prva je v popoldanskem programu v Kanadi od Slovencev nastopila Anja Klinar. Sedemnajstletna Jeseničanka je imela na 200 m mešano odlično priložnost, da se kot prva slovenska plavalka v zgodovini uvrsti v finale na plavalnem svetovnem prvenstvu v 50-metrskih bazenih. Za ta podvig bi ji zadostoval čas, boljši od 2:16,30, kar je bilo vsekakor v dosegu varovanke Mihe Potočnika. Nenazadnje ima nekdanja dvakratna mladinska evropska prvakinja osebni rekord 2:15,83, pa tudi ob zmagi na sredozemskih igrah je bila dovolj hitra za tokratni finale (2:16,03). Žal je mlada slovenska plavalka zelo povprečno odplavala v polfinalu in se z 2:16,77 uvrstila na 11. mesto, kar je izenačena druga najboljša slovenska ženska uvrstitev na SP. Na zadnjem prvenstvu je 11. mesto na 200 m hrbtno osvojila Alenka Kejžar.

"Z rezultatom nikakor ne morem biti preveč zadovoljna, saj imam pol sekunde boljši osebni rekord, kot je tu zadostovalo za finale. Tudi po jutranjem dobrem plavanju sem bila prepričana, da bom popoldan hitrejša. Res škoda. Po drugi strani pa se na to disciplino nisem posebej pripravljala in upam, da mi bo dobra uvrstitev uspela v moji paradni disciplini na dvakrat daljši razdalji," je po nastopu povedala slovenska reprezentantka, ki jo ob tem čaka še nastop v štafeti 4 x 200 m prosto.

V petkovem predtekmovanju bodo za Slovenijo nastopali Anja Čarman na 100 m hrbtno, Luka Turk na 200 m prosto, Tamara Sambrailo na 100 m prsno in Blaž Medvešek na 100 m hrbtno.

Prireditelji so podelili tudi prve štiri komplete medalj. Na 400 m prosto se je naslova po pričakovanju veselil Avstralec Grant Hackett (3:42,91), ki je izkoristil odsotnost rojaka Iana Thorpa in si prvič v karieri na tej razdalji priplaval zlato odličje. Hackett je s tem začel zbirati prva mesta na SP in upravičevati vlogo prvega favorita, ki mu jo pripisujejo poznavalci plavanja. Za nameček je prvi dan v isti disciplini popolnoma zatajil Američana Michael Phelps, ki je v predtekmovanju zasedel 14. mesto. Srebro je osvojil aktualni evropski podprvak Rus Jurij Prilukov, bron pa znanec s sredozemskih iger Tunizijec Osama Meluli. Žensko tekmo na 400 prosto je dobila olimpijska prvakinja Francozinja Laure Manadou, ki se je zjutraj z osmim časom komaj uvrstila v finale, nato pa vendarle dokazala svojo kakovost. V štafeta 4 x 100 m prosto so bile najboljše Avstralke z novim rekordom prvenstev 3:37,73, pred Nemkami in Američankami. V moški konkurenci pa so slavili Američani prav tako z rekordom SP 3:13,77, za slavje občinstva so s srebrom poskrbeli Kanadčani, bron pa so osvojili Avstralci.