Celje - Ljubljančanka Pia Tajnikar (Mass) in Brežičan Primož Kozmus (Fit) sta skupna zmagovalca prve mednarodne lige Atletske zveze Slovenije (AZS). Na finalu tekmovanj in mitingu Celjskih knezov v Celju je Jolanda Čeplak, svetovna dvoranska rekorderka v teku na 800 m, dan po svojem tridesetem rojstnem dnevu, na eno miljo izboljšala slovenski rekord (4:29,58), ki ga je pred tem imela Helena Javornik, ki je 4:33,00 tekla 9. julija leta 1997 v Linzu, ter dosegla peti izid sezone na svetu.
Marija Šestak (Mass) je izjemno sezono kronala z novim osebnim rekordom v troskoku (14,54 m) in po madžarskih tablicah dosegla celo boljši izid od Madžara Krisztiana Parsa. Slednji je zmagal z drugim izidom sezone na svetu v metu kladiva (82,45 m) in tudi uspešen met Kozmusa je bil dovolj "le" za drugo mesto (78,41 m), vendar je s tem dosegel svoj najboljši izid v seriji devetih največjih slovenskih mitingov. Šestakova je prav ob koncu sezone nastopala najbolje letos, slovenski rekord pa je ostal v lasti Celjanke Anje Valant (14,69 m, 4. junija, Kalamata), ki je pred polnimi tribunami domačega stadiona Kladivar po daljšem tekmovalnem premoru uradno končala svojo bogato kariero s 13,22 metra in drugim mestom ter s hčerko na zmagovalnih stopničkah. Tina Šutej (Mass), srebrna z letošnjega mladinskega SP v Pekingu, je v skoku s palico zmogla 4,20 m in le za 10 cm zaostala za članskim rekordom Teje Melink.
Tajnikarjeva je na 100 m zmagala z 11,88, Škofjeločan Matic Osovnikar pa je v memorialu Ferda Skoka (na 100 m) zmagal z 10,33 pred Janom Žumrom (10,41), vendar Kozmusa ni prehitel v skupnem seštevku mednarodne lige. V troskoku je slavil Novogoričan Andrej Batagelj (16,37 m), na 400 m pa mladinska svetovna prvakinja Hrvatica Danijela Grgič (52,93) pred Škofjeločanko Brigito Langerholc, peto s teka na 800 m na EP v Goeteborgu (53,35). Radmila Vukmirovič je dobila memorialni tek Fedorja Gradišnika na 100 m ovire (13,88). Andrej Poljanec (Olimpija) je v skoku s palico neuspešno poskušal na višini 5,62 metra, kar je centimeter več od dve leti starega slovenskega rekorda Jureta Rovana. Poljanec je zmagal s 5,50 m.
Med podeljevalci medalj so bili dvakratna olimpijska zmagovalka Britanka Kelly Holmes (800, 1500 m), pa tudi izjemno uspešni Slovenci prejšnjih generacij (Stanko Lorger, Marjana Lubej, Britta in Borut Bilač ...). Holmesova, ki je kmalu po OI v Atenah končala športno pot, je prišla na povabilo Čeplakove. "Nastop na eno miljo je bil veliko počasnejši, kot sem vajena na 800 m, ker je razdalja še enkrat daljša. Predvsem psihično sem morala zdržati, saj je precej več krogov. Uspelo mi je, čeprav te razdalje nisem trenirala. Veseli me, da je AZS uvedla serijo teh tekmovanj pri nas, saj imamo sedaj atleti veliko več možnosti za nastope doma, tudi sama pa sem sodelovala dvakrat. Oktobra bom, kot običajno pred poškodbo, začela z vadbo. Od tega, ali bom imela dovolj hitrosti, bo odvisno, na kateri razdalji bom tekmovala v zimski sezoni, ali še na 800 m ali pa bom že takoj v zimski sezoni "prestopila" v tek na 1500 m," je napovedala Čeplakova, ki ji je pri izboljšanju slovenskega rekorda z narekovanjem ritma pomagala Sonja Roman. Najboljši čas sezone na svetu na miljo ni veliko hitrejši, kot ga je dosegla Čeplakova; 4:27,96 je tekla Američanka Carrie Tollefson 18. avgusta. Po podelitvi odličij so ji organizatorji pripeljali veliko torto, praznovanje njenega rojstnega dneva pa se je nato preselilo v njen lokal.
Kozmus je že v uvodni disciplini tekmovanja poskrbel za povečanje vodstva v skupnem seštevku mednarodne lige pred škofjeloškim sprinterjem Maticem Osovnikarjem. Bronasti z letošnjega EP na 100 m je imel pred tekmo v Celju le tri točke ali stotinko zaostanka (čas 10,35 sekunde). Po uspešnem nastopu Brežičana pa bi moral sto metrov preteči v času 10,21, kar je izenačen drugi izid vseh časov pri nas (tekla sta ga Jan Žumer in Urban Acman). "Uf, kaj takega pa bom težko dosegel," je že takoj po prihodu v Celje dejal Osovnikar, ki je svoj slovenski rekord na 10,14 popravil na EP v Goeteborgu.
Za Parsom, od njega je bil letos na svetu boljši le Belorus Vadim Devjatovski (82,95 m, 22. julija v Minsku), in Kozmusom je bil tretji Andras Haklits iz Hrvaške (74,38 m). Pars, ki je za več kot meter izboljšal svoj osebni rekord, je imel izjemno serijo štirih metov prek 80 m (80,64, 81,14, 81,30 in 82,45 v zadnji seriji). Kozmus, letos v Solunu je drugič v karieri kladivo vrgel prek 80 m, je orodje zalučal 75,43, 77,81, 76,44, 78,16 in 78,41 m. "Krog za izmet v Celju je zelo hiter. Škoda le, da so našo disciplino uvrstili v zgodnje dopoldanske ure, ker je bila to glavna disciplina tekmovanja," je menil Kozmus, z njim pa se je strinjal tudi Pars.
Za prvo mesto je minister za šolstvo in šport Milan Zver Tajnikarjevi in Kozmusu podelil čeka s po 525.000 tolarjev bruto, zadnja nagrada za 10. mesto v ligi pa je bila vredna po 125.000 tolarjev. Za Kozmusom in Osovnikarjem je bil v skupnem seštevku tretji Miran Vodovnik, ki je zaradi poškodbe že pred EP končal svojo sezono v suvanju krogle. V ženski konkurenci boj za prvo mesto ni bil tako negotov. Že pred finalom je prepričljivo vodila Tajnikarjeva (3349 točk) pred članico Olimpije Saro Orešnik (3283). Slednja pa svojega točkovnega izkupička ni mogla popraviti, ker teka na 400 m ovire ni bilo na programu celjskega tekmovanja. Orešnikova je bila na koncu tretja, za Tajnikarjevo in Hrvatico Grgičevo.