Maribor - Ta hip najbolj vroča alpska smučarka v hitrih disciplinah svetovnega pokala Ilka Štuhec, ki je v tej tekmovalni zimi že štirikrat zmagala, je na današnjem srečanju z novinarji v Mariboru poudarila, da se ji apetiti pred nadaljevanjem sezone niso povečali, njena najljubša disciplina pa ostaja smuk. »Tekme so mimo, vsak dan je nov dan in se je treba na novo pripraviti. Ni časa, da bi se pretirano veselila vseh uspehov, za to bo priložnost po sezoni. Primerjave v Lindsey Vonn mi laskajo, a smo šele na začetku sezone, zato ne pomenijo prav veliko,« poudarja hitra Štajerka.
Čeravno je specialistka za hitre discipline, pa ni pozabila niti slaloma, v katerem je bila svojčas mladinska svetovna prvakinja: »Med tekmami smo ga trenirali, kolikor smo ga lahko, res pa je, da je bil prej pozabljen. Povsem pozabili ga nismo, a moja najljubša disciplina ostaja smuk.« V tehničnih disciplinah tudi v nadaljevanju sezone ne pričakuje vrhunskih dosežkov, si pa želi, da bi jo na Zlato lisico prišlo podpret čim več navijačev: »Upam, da bo vreme sodelovalo in bodo program lahko izpeljali. Zelo bi me veselilo, če pride pod Pohorje še več ljudi. Pričakovanja niso poskočila, cilji so se malo spremenili, a drastično ne. Šele na dan tekme bomo videli, kako bo. Če bom odpeljala kot na treningu, morda lahko zrežiram še eno presenečenje,« pojasnjuje 26-letna članica Branika.
Njeno ekipo sestavljajo mama Darja Črnko, ki skrbi za brezhibno pripravo smuči, trener Grega Koštomaj in kineziologinja Anja Šešum, nekdanja obetavna veslačica. Ekipa je uigrana, dobre razmere v pripravljalnem obdobju in uspešno sodelovanje pa že kažejo vrhunske rezultate. »Če sem malo utrujena, raje mažem slalomske smuči, ker je potrebno narediti manj korakov gor in dol ob smučki. S smukom je precej več dela, toda to je moj čas, tedaj se kdaj s smučmi tudi malo pogovorim,« je pojasnila Črnkova, ki hčere ne spremlja na štartu, to je zdaj naloga Šešumove. »Ilka noče, da sem na štartu, drugič jaz ne želim biti. Še na edini tekmi, ko sem bila tam, nisem vedela, kaj početi, kdaj prijeti bundo, kdaj kaj storiti. Če bi me bilo malo strah, bi hči to čutila, tako da je bolje, da me na štartu ni,« je dodala Ilkina mati.
Nepogrešljiv člen ekipe je tudi trener Grega Koštomaj. »Sodelujemo na vseh področjih, usedemo se skupaj in dogovorimo. Napake je najlaže odpravljati s treningom, kar je v procesu težko narediti sistematično. Večino tega pade na poletje, ko upaš na ugodne razmere, da se s tem lahko ukvarjaš. Letos smo imeli srečo in smo to lahko storili. Ilka je tehnično napredovala, predvsem pa je postala bolj samozavestna, kar je bil cilj pred sezono,« poudarja Koštomaj, ki si v prihodnje predvsem želi, da bi zadnji uspehi odprli vrata na kakšno smučišče: »Da bomo lahko nemoteno trenirali! Prav ta mir in popolna osredotočenost sta tisto, kar bi si želeli do konca zime.«













