Ljubljana - Eden izmed Slovencev, živečih v ZDA, nas je pred kratkim obvestil, da je v svojem poštnem nabiralniku našel reklamno brošuro SDS - in to le nekaj dni zatem, ko so jim glasovnice za volitve poslali iz državne volilne komisije. »Kako (vladajoča) politična stranka izve za naslove zdomcev, ki so zapisani v volilnem imeniku - in jim pošilja politično propagando? Jaz sem imel doslej naiven občutek, da je informacija o mojem bivališču zaupna ...« se je spraševal.
SDS je del predvolilne kampanje namenila tudi Slovencem, ki živijo po svetu, so nam pojasnili v stranki. V ta namen so pripravili brošuro, s katero so jih hoteli seznaniti s stranko, z dosedanjimi rezultati in še posebno z volilnim programom SDS. Brošura je stalno dostopna na spletni strani stranke, razposlali pa so jo tudi na različne naslove v tujini. »Predvsem smo se obrnili na zamejska društva. Poslali smo jim večje število izvodov in jih prosili, da jih razdelijo med tiste svoje člane, ki bi jih tematika utegnila zanimati. Prav tako smo z enako prošnjo poslali več izvodov tudi vsakemu izmed naših članov, ki živijo v tujini. Določeno število brošur pa smo poslali tudi na naslove slovenskih državljanov, katerih naslove so nam posredovali naši člani in simpatizerji,« pojasnjujejo v SDS. Po navedbah stranke v tujini sicer živi približno 250 njihovih članov.
Da na glasove izseljencev najbolj računajo v NSi, ni nikakršna skrivnost. »Med izseljenci po vsem svetu, predvsem pa v Evropi in Severni ter Južni Ameriki, imamo kar nekaj članov in simpatizerjev,« pravi Janez Cigler Kralj iz NSi. Nagovarjajo jih na različne načine: s pismi, v oddajah na radiu, prek spletne strani ter tudi z osebnimi obiski članov in funkcionarjev. Cigler k temu še dodaja: »Smo edina politična stranka v Sloveniji, ki ima podpredsednika za Slovence po svetu.« In kako v NSi dobijo naslove izseljencev? »Njihove naslove dobimo z včlanitvijo oziroma za simpatizerje po priporočilu članov,« zatrjuje Cigler. Različne poštne pošiljke so jim poslali že večkrat, zadnje »pismo« na več kot 20.000 naslovov. Za to pa so porabili okoli 15.000 evrov, pravi Cigler.
V drugih strankah z volivci v tujini ne navezujejo posebnih stikov, v eni izmed njih, malce v šali malce zares, rekoč »saj zanje tako ali tako vemo, da niso naši«. Izseljencev, ki imajo volilno pravico, je letos 46.368.
Iz četrtkove tiskane izdaje Dela!