Ljubljana - SDS bo na volitvah prihodnjo nedeljo dobila 25 odstotkov glasov, SD pa 22,4 odstotka. Tako kaže volilna napoved, ki jo je na podlagi terenske ankete pripravila agencija Delo Stik. V parlament se po tej napovedi uvrstijo še DeSUS, Zares, SNS, LDS in SLS. Preostale stranke dobijo manj kot štiri odstotke, in se ne uvrstijo v parlament. Udeležba na volitvah bo okoli 60-odstotna.
Ta teden je agencija Delo Stik namesto navadne telefonske ankete izvedla terensko. To pomeni, da so se anketarji odpravili po vsej Sloveniji in na terenu ponujali prebivalcem, da so izpolnili glasovalni listič. Sodelovali so natanko 3003 ljudje.
Na podlagi rezultatov ankete (natančneje jih predstavljamo na 2. strani Dela) so v Delu Stik pripravili volilno napoved. Ta, kot rečeno, na prvo mesto postavlja SDS, za 2,6 odstotne točke za njim zaostaja SD. Na tretje mesto se po tej napovedi uvršča DeSUS z 10,2 odstotka glasov, četrti je Zares z devetimi odstotki, sledi SNS z osmimi odstotki, LDS s 7,5 odstotka in SLS (ki nastopa skupaj s SMS) s šestimi odstotki.
NSi dobi po napovedi 3,3 odstotka in Lipa tri odstotke, to pa je že manj od zapovedanega (štiriodstotnega) parlamentarnega praga, zato se ne ena ne druga po tej napovedi ne bosta uvrstili v državni zbor. Enako velja za preostalih devet strank, ki še nastopajo na volitvah in je njihov delež še manjši.
Iz te napovedi so še izračunali, koliko poslanskih sedežev v državnem zboru bi pripadlo posamezni stranki. SDS bi dobila 25 sedežev, SD 23, DeSUS deset, Zares devet, SNS osem, LDS sedem in SLS šest. To pomeni, da bi napovedovana koalicija treh levih strank - SD, Zares in LDS - dobila 39 poslanskih mest, kar je precej premalo za prevzem oblasti. Kakšno koalicijo bi oblikovala SDS, še ni jasno. Če bi bile to iste stranke, ki so v vladni koaliciji zdaj - SDS, SLS, NSi in DeSUS - jim po tej napovedi skupaj pripada 49 mest. Za prevzem večine v državnem zboru jih zadostuje 46.
V Delu Stik so pripravili napoved volilne udeležbe. Telefonska raziskava je zajela 617 anketirancev. Na podlagi njenih rezultatov napovedujejo, da bo volilna udeležba okrog 60-odstotna.
Kot vse napovedi tudi ta prikazuje razpoloženje volilnega telesa v dneh, ko je bila izvedena anketa, to pa ni nujno enako razpoloženju na volilni dan. Kljub temu je s približevanjem volitev mogoče pričakovati čedalje natančnejšo napoved. Ob prejšnjih volitvah je Delo kot edini medij en teden pred volitvami objavilo napoved, da bo zmagala SDS. Vse druge so napovedovale zmago LDS.
Danes je zadnji dan, ko v medijih pred volitvami še smemo objavljati javnomnenjske ankete. Od jutri do volilnega dne je njihova objava z zakonom prepovedana. Zato je to zadnja anketa, ki smo jo v Delu objavili pred volitvami.
Več v tiskanem Delu