Konjski šampon odličen tudi za naše lase

Težave z lasmi: Precej neprijetnosti si lahko olajšamo že s tistim, kar imamo v domači kuhinji.

Objavljeno
12. avgust 2012 15.37
Jana Zupančič, Nedelo
Jana Zupančič, Nedelo

Neubogljivi, mastni, izpadajoči, nelesketajoči se … lasje. Frizerji imajo odgovor na prav vse, a njihov nabor rešitev za naše naglavno okrasje krepko presega sicer bahavo ponudbo najrazličnejših šamponov, losionov in drugih kozmetičnih pripravkov v bolj ali manj lični plastični embalaži. Od jajčnih rumenjakov do kisa, od vpliva Lune do … konjskega šampona, po uporabi katerega se lasje menda ne mastijo več, postanejo pa mehki in bujni ter celo hitreje rastejo.

»Medicinsko preizkušen šampon čisti nežno in je zato primeren za redno uporabo. Lasišče osvežuje in ga hkrati revitalizira. Nima razmaščevalnega učinka, zato ohranja naravno zaščito kože. Daje svilnat, bisernat lesk.« Ne, ne gre za kakšno novotarijo v slogu »v hipu in trajno odpravi vse vaše težave z lasmi«, ampak za navaden konjski šampon, ki ga ni mogoče kupiti drugje kot v specializiranih trgovinah za živali in pri veterinarjih, pri nekaterih frizerjih pa je zdaj menda najbolj vroča zadeva za premastne lase brez volumna. »Take stvari se ponavadi med nami širijo kot ogenj. Ena od kolegic je nasvet našla na tujem forumu, preskusila, povedala naprej in stvar dejansko deluje,« je povedala Maja Kabič, lastnica frizerskega studia Maja v Kranju. Priporoča ga tudi svojim strankam, ki se želijo znebiti mastnih in upadlih las. »Ne spomnim se, da kdo ne bi bil zadovoljen z novo 'konjsko grivo',« se je nasmehnila in pojasnila, da so za lasje večinoma najslabši ravno tisti šamponi, ki jim v oglasih pripisujejo tisoč in eno revolucionarno lastnost. »V teh je največ škodljivih snovi, koncentratov, dodatkov, dišav, parabenov … Če nam obljubljajo še tako neverjetne učinke po dolgotrajni redni uporabi, lahko tvegamo več težav kot koristi.«

Pomoč iz shrambe

Tudi zato številni frizerji zagovarjajo uporabo bolj preprostih ali naravnih pripravkov, ki za povrhu manj stanejo. »Pri mastnih laseh je zagotovo bolj priporočljivo običajno trdo milo kot šampon, ki obljublja rešitev po prvem umivanju. Kratkotrajno resda, a vse to z izredno agresivnimi in zato tudi škodljivimi dodatki,« je povedala kranjska frizerka in ponazorila z uporabnim nasvetom: »Če se sami barvate doma in ugotovite, da je barva pretemna, si še pred nanosom šampona in balzama, ki sta navadno v paketu skupaj z barvo, lase umijte na primer s šamponom head'n'shoulders, torej s tistim proti prhljaju, pa se bo barva posvetlila vsaj za odtenek. Ker jo omenjeni šampon dobesedno 'požre'.« Glede mastnih las je opozorila, naj ljudje s to težavo po umivanju las nikar ne uporabljajo balzama – »razen dolgolask, ki naj si ga nanesejo zgolj na konice«. Lesk se lahko pridobi z uporabo kisa – z njim po končnem izpiranju oplaknemo lase in jih posušimo. »Brez skrbi, ko se posušijo, ne smrdijo.« Kaj pa se doma najde za nasprotno težavo, suhe lase? »Za daljše lase zadoščata dva rumenjaka in deciliter oljčnega olja. Nanesemo na lase, pustimo malo učinkovati in speremo.« Za suho lasišče sicer priporoča spiranje z žajbljevim čajem, pa tudi masažo, s katero pospešimo prekrvitev. »To je priporočljivo tudi za ljudi z izpadajočimi ali redkimi lasmi – kakor je znano, naj bi izpadanje oz. razvoj plešavosti dodobra ustavil čaj, pripravljen iz koprivne korenine, saj zdravilne učinkovine okrepijo lasišče in lasne korenine.«

Če lasje kar dežujejo

Opozorila je sicer na dejstvo, da se lasje pri človeku vsakih sedem let zamenjajo in da ta proces traja približno leto dni. »Ko se začne, smo zlasti spomladi in jeseni priča hudemu izpadanju las.« A nas mora vseeno »skrbeti« vsaj toliko, da preverimo, za kaj gre: presežno izpadanje las je pogosto nekaj mesecev po porodu, lahko pa je posledica težav s ščitnico. Včasih zadošča že uživanje vitaminov B-kompleksa, če gre za običajno obnovo las, pa težava izzveni sama. Za lasišče so precej neprijeten čas tudi hladni jesenski in zimski meseci, ko ogrevamo stanovanja. »Ogrevanje izsuši lasišče, zaradi tega se v tem času najpogosteje pojavi prhljaj,« je dejala. »Pri tej težavi so oglaševani šamponi res učinkoviti, napako naredimo le, če jih ne nehamo uporabljati tisti trenutek, ko prhljaj izgine.« Ker – spet – gre za agresivne učinkovine, ki jih ni smiselno predolgo nanašati na zdravo lasišče.

Luna deluje!

Koliko pa dandanes frizerji dajo na Luno? »Precej, bi rekla. Oziroma nas k temu napeljujejo nekatere naše stranke, ki imajo domnevni vpliv Lune na rast las v malem prstu. To so zlasti dolgolaske, ki jim je škoda vsakega prirezanega centimetra las. Sicer pa tudi iz lastnih dolgoletnih izkušenj lahko zatrdim, da Luna res vpliva na lase.« Dolgolaske tako pridejo na striženje konic ob rastoči Luni, najraje pred polno Luno (po možnosti v znamenju Bika, Raka, Rib ali Leva). »Lasje po striženju v tem času dejansko hitreje zrastejo, poleg tega so menda bolj gosti in krepki,« je povedala kranjska frizerka. In nasprotno: če nosite kratko pričesko in si ne želite prepogosto obiskovati frizerskega salona, se strizite ob padajoči Luni (v Ovnu, Dvojčkih, Kozorogu ali Devici, če je mogoče), a za vpogled v vse te nebesne podrobnosti boste že potrebovali podroben Lunin vodnik – striženje ob padajoči Luni menda pripomore tudi k bolj ubogljivim lasem, tisti, ki si želijo svetlih odtenkov, pa bodo najboljši rezultat dosegli ob polni Luni – naslednja bo zadnjega, 31. avgusta. Učinkovit je tudi limonin sok – če si z njim redno vsak dan popršimo lase in/ali se potem še malo nastavimo soncu, se nam bodo vidno naravno posvetlili.

Kaj pa ljudska vraža, da je treba otroka po rojstvu čim prej ostriči, po možnosti pobriti, in to početi vse do njegovega drugega leta starosti, da bo imel bujne, močne, predvsem pa goste lase? »No, to pa ne drži,« je prepričana lastnica frizerskega studia Maja. »To je le vizualni učinek, ki ga ustvarijo na enako, kratko dolžino postriženi lasje.« Genetika je vseeno toliko močna, da iz redkih in slabotnih las ne moremo pričarati konjske grive, kakor ni mogoče za vedno zravnati kodrov. Si pa, kakor kaže, z upoštevanjem procesov v naravi in uporabo naravnih pripravkov lahko olajšamo marsikatero tegobo.