Simobil v drugem četrtletju z višjim dobičkom

Simobil je v drugem četrtletju ustvaril za 15,4 odstotka več dobička kot v istem obdobju lani.

Objavljeno
13. avgust 2014 14.02
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Ljubljana/Dunaj − Drugi največji slovenski mobilni operater Simobil je v drugem četrtletju letos ustvaril 10,5 milijona evrov dobička iz poslovanja (EBIT), kar je 15,4 odstotka več kot v istem obdobju lani. Prihodke je na letni ravni povečal za 5,1 odstotka na 50,9 milijona evrov, poroča STA.

Primerljivi dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA) je drugi največji slovenski telekomunikacijski operater prav tako zvišal, in sicer za 8,1 odstotka na 16,4 milijona evrov, je razvidno iz danes objavljenih poslovnih rezultatov skupine Telekom Austria, pod okrilje katere spada Simobil.

»Simobil je še naprej uspešno krmaril skozi zahtevno makroekonomsko in ostro konkurenčno okolje z osredotočanjem na svojo strategijo več blagovnih znamk,« je v četrtletnem poročilu zapisal lastnik Simobila.

Podjetje je v drugem trimesečju letos glede na isto obdobje lani povečalo število uporabnikov mobilne telefonije za 1,1 odstotka na 680.000, predvsem na račun rasti na področju naročnikov. Posledično se je delež naročnikov v skupnem številu Simobilovih uporabnikov povečal s 77,5 na 78,9 odstotka.

Povečano število naročniških uporabnikov je prineslo opazno povečanje prihodkov od prodaje mobilnih naprav višjega cenovnega razreda, poleg tega so se v omenjenem primerjalnem obdobju nekoliko povečali tudi prihodki od medomrežnega povezovanja. To je zelo učinkovito nadoknadilo izpad zaradi nižjih cen.

Avstrijski telekom v poročilu glede slovenskega trga še navaja, da se je skupna penetracija mobilne telefonije na slovenskem trgu v enem letu povzpela s 107,7 odstotka na 109,5 odstotka, kar kaže na vse večje število uporabnikov z več kot enim mobilnim telefonom. Tržni delež Simobila se je sicer na letni ravni znižal z 29,9 na 29,8 odstotka.

Po odhodu dolgoletnega predsednika uprave Dejana Turka je z 11. avgustom vodenje Simobila sicer prevzel Nemec Jörg Zeddies. Konkretnejših načrtov Zeddies za zdaj še ne razkriva, v sporočilu za javnost ob imenovanju pa je zapisal, da si želi Simobil do leta 2020 popeljati na mesto »vodilnega ponudnika celovitih konvergenčnih storitev na trgu«.

Kot je dejal v pogovoru za STA, nastopa na trgu fiksnih telekomunikacij ne izključuje, a prej bo treba preučiti vse možnosti. »Vodstvo na Dunaju je odprto za različne zadeve, na nas pa bo, da dokažemo, da smo lahko uspešni in da je to smiselno z vidika družbe. Ni nekega okvira, ki bi nam to preprečeval,« je dejal.