Arbitraža: Slovenski argumenti za pravično mejo

Po prvem delu hrvaške predstavitve brez presenečenj za slovensko stran. Erjavec bo jutri nagovoril sodnike.

Objavljeno
04. junij 2014 22.16
Posodobljeno
05. junij 2014 06.00
Piran 1.5. 2014
Zoran Potič, B. Š.
Zoran Potič, B. Š.
Ljubljana – Po nastopu hrvaških odvetnikov pred arbitražnim sodiščem o določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško danes prevzema besedo slovenska odvetniška ekipa. Jutri se jim bo pridružil tudi minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, ki bo nagovoril sodnike.

»S svojo navzočnostjo želim poudariti pomen, ki ga Slovenija pripisuje rešitvi meje na morju, predvsem v zvezi s stikom teritorialnega morja z odprtim morjem. Sodnike bom opozoril na posebne okoliščine, ki jih je treba upoštevati v tem postopku,« je za Delo povedal zunanji minister Karl Erjavec.

Arbitražni postopek pred petčlanskim sodiščem, ki je bilo ustanovljeno za rešitev spora zaradi meje med Slovenijo in Hrvaško, se po prostem dnevu v sredo danes nadaljuje s predstavitvijo slovenskih argumentov. Ena od dveh slovenskih agentk na sodišču Simona Drenik je za Delo pojasnila, da so se včeraj kljub prostemu dnevu intenzivno pripravljali na današnji in jutrišnji dan, ko bodo besedo dobili slovenski odvetniki. V dopoldanskem petkovem terminu se bo približno 30-članski delegaciji pridružil tudi slovenski minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, ki bo nagovoril arbitražno sodišče. Drenikova pravi, da bo Slovenija arbitrom predstavila svoje argumente, prav tako bodo odgovorili na hrvaško argumentacijo.

Znano je, da se je ustni del arbitražnega postopka začel v ponedeljek z uvodnim nagovorom hrvaške zunanje ministrice Vesne Pusić. Ta je v izjavi za javnost poudarila, da pričakujejo razsodbo v skladu z mednarodnim pravom, hrvaška predstavitev pa da je bila zelo kakovostna.

Simona Drenik je pojasnila še, da so z vodjo odvetniške ekipe Alainom Pelletom dobro analizirali hrvaške argumente in ugotavljajo, da v prvem delu postopka ni bilo nobenih presenečenj v hrvaški argumentaciji za slovensko stran. »Razpoloženje v ekipi je dobro, čeprav delamo brez odmora,« je dejala Simona Drenik.

Postopek pred arbitražnim sodiščem je zaupen, zato javnost nima vstopa v stavbo mednarodnega sodišča v Haagu. Je pa sodišče napovedalo, da bodo po koncu ustnega dela zagovorov, ki bo od 2. do 13. junija, izdalo obvestilo za javnost s krajšim povzetkom obravnave na sodišču. Čeprav informacij o zaključku postopka, ko bo izdana sodba, ne dajejo, je mogoče pričakovati, da bodo sodniki delo končali v letu dni.

Arbitražno sodišče mora na podlagi arbitražnega sporazuma določiti stik Slovenije z odprtim morjem, določiti morsko in kopensko mejo med državama ter režim za uporabo ustreznih morskih območij. Pri tem mora uporabiti pravila in načela mednarodnega prava, pri določanju stika pa še »pravičnost, načelo dobrih sosedskih odnosov za doseganje poštene in pravične odločitve, upoštevajoč vse relevantne okoliščine«.

Ker je za Slovenijo vitalni interes določitev teritorialnega stika z odprtim morjem in ohranitev večine Piranskega zaliva pod slovensko zastavo, bi te določbe iz arbitražnega sporazuma lahko nagnile tehtnico na stran slovenskih argumentov.

»Osebno verjamem, da ima v arbitraži Slovenija več razlogov, da lahko upa na uspeh, kar se tiče meje na morju,« je za Delo izjavil Davorin Rudolf mlajši, izredni profesor na splitski pravni fakulteti. »In sicer zato, ker je Hrvaška privolila, da arbitražno sodišče odloča o neposrednem stiku Slovenije z odprtim morjem, kar lahko pomeni, da bo ta dotik pri opredeljevanju morske meje tudi sprejelo,« je še dejal.