Prihodnost v kakcu

Bakterije so podobne tistim, ki termitom pomagajo pri uničevanju lesa.

Objavljeno
30. avgust 2011 08.34
Posodobljeno
30. avgust 2011 09.34
A. R. K.
A. R. K.

Biogorivo, ki ga proizvajamo iz koruze in drugih užitnih rastlin, se je izkazalo za precej nepraktično, čeprav zmanjšuje odvisnost človeštva od fosilnih goriv. Skupina znanstvenikov je zdaj morda na pragu rešitve – ta se skriva v kakcu pand.

Mikrobi uspešno nad travne bilke

Mikrobi v iztrebkih velikanskih pand namreč zelo uspešno razgrajujejo tako travne bilke kot tudi koruzna stebla in kose lesa. Če bo ta 'tehnologija' delovala tudi v večjem obsegu, bi lahko neužitne rastine in odpadne dele užitnih rastlin začeli uporabljati kot biogoriva. Raziskovalci so novico sporočili na konferenci American Chemical Society (ameriškega združenja kemikov).

Upajo na povečano uporabo biogoriv

»Kdo bi si mislil, da lahko iztrebki pande pomagajo pri odstranjevanju ene glavnih ovir za proizvodnjo biogoriva, se pravi pri optimizaciji razgradnje rastlin za proizvodnjo biogoriva? Upamo, da bo raziskava pomagala pri povečanju uporabe biogoriv v prihodnosti in hkrati zmanjšala našo odvisnost od uvoza tuje nafte,« je povedala Ashli Brown, biokemičarka na univerzi v Misisipiju. Brownova je skupaj s kolegi leto dni proučevala iztrebke pand v živalskem vrtu v Memphisu.

Izkoristek biomase kar 95-odstoten

V raziskavi so v iztrebkih črno-belih bitij našli več tipov bakterij, ki pomagajo pri prebavi, po kemični sestavi pa spominjajo na bakterije, ki so jih odkrili v termitih in jim pomagajo pri prebavljanju lesa. Študija je pokazala, da bi v ustreznih razmerah s pomočjo bakterij v pandjih iztrebkih kar 95 odstotkov biomase lahko predelali v enostavne sladkorje.