Po 80 letih vrnitev velike Judinje

Letos je približno 50.000 gostov prineslo 640.000 evrov.

Objavljeno
08. september 2011 20.53
Posodobljeno
09. september 2011 08.00
H. K.
H. K.

»Eden najboljših festivalov do zdaj,« je zadovoljno dejal Darko Brlek, direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana ter predsednik Evropskega združenja festivalov EFA. Z nasmehom je dodal: »Zdi se mi, kot da smo že letos praznovali 60-letnico poletnega festivala.« Okrogla obletnica se bo sicer zgodila 20. junija 2012, ko bodo v Ljubljano prišli sloviti Dunajski filharmoniki.

Navdušen nad Slovenijo

Letošnjo izvedbo Festivala Ljubljana, ki si ga je ogledalo 50.000 ljudi – ti so nakupili za 640.000 evrov vstopnic–, so končali s tremi opernimi večeri v izvedbi Litovske nacionalne operne hiše, ki je k nam poslala kar 250-člansko ekipo. S seboj so pripeljali celo svojega fotografa, na obisk v našo deželo pa je prišel tudi njihov minister za kulturo. O košarki se ni kaj dosti razpravljalo, je pa bila simpatičnemu Arünasu Gelünasu Ljubljana tako všeč, da je obisk podaljšal še za en dan in ostal na zaključku Festivala Ljubljana.

Politiki na kulturnem dogodku

V sredo se ga je udeležilo precej imen pretežno iz sveta politike in gospodarstva naše dežele, zasledili pa smo tudi precej Italijanov, Avstrijcev in Hrvatov. Prišli so predsednik države dr. Danilo Türk, ki je bil kar dvakrat častni pokrovitelj festivalovih dogodkov, župan Zoran Janković, častni pokrovitelj celotnega festivala, pa minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič, ki je zagotovo videl največ poletnih prireditev od vseh članov vlade, začasni minister za kulturo dr. Boštjan Žekš, minister za delo dr. Ivan Svetlik, podžupani MOL, številni veleposlaniki in nekaj imen iz sveta kulture.

Scenograf v Sloveniji naredil izjemo

Manjkal ni niti sloviti režiser in scenograf Nemec Günter Krämer, ki se je podpisal pod sklepno prireditev, opero Judinja, ki smo jo v Ljubljani nazadnje videli pred 80 leti. »Na svoje prireditve po navadi ne hodim,« je dejal, »a v Ljubljano sem z veseljem prišel. Slišal sem o njenem čudovitem središču, reki, lokalih. Zagotovo se bom pred odhodom na Dunaj sprehodil po njem.« On in številni gostje pa so se v sredo zvečer sprehodili vsaj iz Cankarjevega doma do Mestnega muzeja, kjer so v poznih urah – opera je trajala do 23.30 – nazdravili še enemu uspešnemu festivalovemu poletju.