Angelina Jolie kriči, da bi predramila svet

Prejela je tudi priznanje za desetletje humanitarnega dela z begunci.

Objavljeno
06. oktober 2011 21.15
Posodobljeno
07. oktober 2011 19.15
Tina Podobnik
Tina Podobnik

Lahko je zatisniti oči, medtem ko rane sveta krvavijo. Lahko je preslišati krike tisočih daleč stran, ki ne najdejo izhoda iz agonije, v katero jih je pahnilo življenje. In lahko je prizadeto strmeti v televizijski zaslon in čutiti za tiste, ki jim ni ostalo nič razen človeka nevrednega životarjenja. Mnogo težje je izstopiti iz varnega zatočišča našega udobja, priskočiti na pomoč pomoči potrebnim in tvegati, da se ob tem nad nas zgrne vsa teža sveta. Sveta sicer ne moremo lastnoročno spremeniti, a če ponudimo roko le enemu, rešimo le enega, smo naredili ogromno in postavili tlakovec na poti k boljšemu, lepšemu jutri. »Ne moremo prezreti trpljenja milijonov. Resnično želim pomagati in prepričana sem, da vsak izmed nas želi verjeti, da bi tudi nam kdo pomagal, če bi se znašli v težkem položaju,« je pred desetimi leti dejala Angelina Jolie(39), ko je postala častna ambasadorka dobre volje Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR). Zdaj je naredila nov korak, saj očitno čuti, da lahko stori še več kot posebna predstavnica UNHCR.

Resnična državljanka sveta

Filmska diva, ki polni dvorane in blagajne. Ena najlepših žensk na svetu. Mati šestih otrok. In očitno tudi resnična državljanka sveta, ki kljub blišču in privilegijem lastnega življenja ne želi in ne more zatisniti oči. Želi zakričati in predramiti svetovno javnost, da zgolj v Afriškem rogu, na Somalijskem polotoku, tri četrtine milijona ljudi zre smrti v oči. »Narediti moramo več! Od nas, neprofitnih in mednarodnih organizacij ter vlad je odvisno, ali bodo ti ljudje umrli ali živeli,« je dejala na vsakoletnem srečanju UNHCR v Ženevi. In četudi ima roke že zdaj polne, saj žonglira s poklicem, z družino in dobrodelnostjo, naj bi v bližnji prihodnosti zaplavala še globlje v pomoč beguncem in na svoja pleča prevzela nove naloge.

Segli so ji v srce

»Delo ambasadorke dobre volje je bilo ganljivo in mi je včasih strlo srce, a hkrati je bilo nepozabno in vredno vsega,« je dejala lepotica, ki naj bi postala že posebna odposlanka Komisariata za begunce in poskušala priklicati močno mednarodno podporo in pomoč za najbolj tragična begunska središča po svetu. A četudi še niso določili, v katerem koščku sveta bi bila njena pomoč trenutno najbolj potrebna, bo najverjetneje svoj čas sprva namenila beguncem iz Afganistana, od koder prihaja največ tistih, ki so v begu za golo preživetje ostali brez vsega, tudi domovine in doma. »To so najbolj ranljivi, a hkrati najodpornejši ljudje na svetu z neverjetno voljo do preživetja. So matere in hčere, očetje in sinovi. So izjemni ljudje z neverjetno zgodbo o moči, ki vzklije ob velikanski izgubi. In so hkrati ljudje, ki potrebujejo našo pomoč bolj kot kadar koli,« je dejala Joliejeva, ki so ji izgnanci in pribežniki segli globoko v srce.

Ne le čas, dala je tudi denar

Oskarjevka, ki reševanju begunske problematike ni namenila le svojega časa, temveč tudi že pet milijonov ameriških dolarjev, je po enem desetletju prejela posebno priznanje za svoje delo. »V čast mi je bilo delati za dobro beguncev in se že veselim nadaljnjih desetih let,« je v Ženevi dejala skoraj do solz ganjena igralka. »A v prvi vrsti sem hvaležna begunskim družinam, s katerimi sem imela čast in privilegij preživeti zadnja leta, saj sem se od njih ogromno naučila. Naučila sem se biti boljša mati in boljši človek. Pokazali so mi namreč nezlomljivost človekovega duha,« je še dodala Angelina, ki jo je njena človekoljubna usmeritev v preteklih letih popeljala že v več kot 30 držav, kjer so krizne razmere ljudem odvzele skoraj vse.