Arnie je dal svoje
 mišice uliti v bron

En kip so že odposlali v Avstrijo, drugi bo stal v Oregonu, tretji bo krasil njegov dom.

Objavljeno
27. september 2011 19.32
Posodobljeno
28. september 2011 12.00
T. p.
T. p.

Vsi imamo v svoji omari preteklosti skrite okostnjake. Tudi fant iz avstrijske vasice, ki se je prebil v Hollywood in nato celo zasedel najpomembnejši stolček v ameriški zvezni državi Kalifornija. A ravno zaradi svetovne prepoznavnosti so temne lise na njegovi preteklosti postale javna last, zaradi skokov čez plot, zaradi katerih je družinska služkinja celo zanosila in rodila nezakonskega otroka, pa se je znašel v vrtincu ogorčenja, kritik in neodobravanja. Čeprav bi pričakovali, da se bo nekdanji kalifornijski guverner skril in čakal, da se prah ob škandalu nezvestobe poleže, je vendar zmagala njegova potreba po sončenju v pozornosti.

Igralčeva avtobiografija

Konec koncev je ne glede na pretekle grehe, ki so ga stali zakon z Mario Shriver, še vedno poosebitev uresničenja ameriških sanj. To se je Arnold Schwarzenegger zdaj odločil ovekovečiti v avtobiografiji. Toda zgolj njegova zgodba o uspehu, za vedno ujeta med knjižne platnice, očitno ne more zadovoljiti njegove potrebe po nesmrtnosti. Morda bodo to vlogo bolje odigrali trije bronasti kipi, ki jih je slavni mišičnjak dal oblikovati po lastni podobi.

Že pri 14 letih se je začel spogledovati z bodibildingom


Arnold Alois Schwarzenegger se je že v deškem obdobju, ko se je pri 14 letih začel spogledovati z bodibildingom, začel zavedati pomembnosti zunanjega videza. Končni cilj vsakega mišičnjaka je, da z izklesanimi mišicami prepriča sodnike o superiornosti svojega telesa od teles preostalih tekmovalcev, zaradi česar je mladi Arnie dolge ure preživel pred ogledalom, napenjal že nadnaravno nabite mišice in kot manekenka iskal položaj, ki bi v najboljši luči prikazal vse njegove težko pridobljene atribute. S postavo filmskega superjunaka, ki mu je že pri dvajsetih prineslo naziv Mr. Universe, z nadaljnjim krepljenjem mišic pa kar sedem prestižnih naslovov Mr. Olimpia, mu je uspel tudi veliki met v filmsko meko. »Mišice so moja vstopnica za Ameriko, deželo priložnosti, kjer bom lahko obogatel in postal slaven,« je že sredi 60. let napovedal avstrijski hrust. Pri napovedovanju prihodnosti se ni zmotil. Filmska kariera je bila le osnova, na kateri je nato zgradil še politično in sedem dolgih let načeloval ameriški deželi lepih, uspešnih in bogatih. A tudi v zadnjih letih, ko naj videz ne bi več vladal njegovi poklicni poti, se ni mogel otresti zapuščine mladosti, saj je nenehno iskal potrditev – a ne potrditve svojih vodstvenih sposobnosti, temveč privlačne podobe. »Stalno mu je bilo treba pritrjevati, da je privlačen,« pravi Adonis. Da je sebe videl kot superiornega, dominantnega, najlepšega, se je šušljalo celo med njegovimi političnimi privrženci. In da dokončno potrdi podobo mišičastega superjunaka, ki mu je treba laskati in ga občudovati, je naročil serijo treh nadnaravno velikih kipov, ki ga prikazujejo v njegovih najlepših letih. V letih, ko med bodibilderji ni imel konkurence.

V rodnem kraju je Arnie dobil celo svoj muzej


Konec julija, na igralčev 64. rojstni dan, so v njegovi rojstni hiši v Thalu pri Gradcu odprli muzej, posvečen zvezdniku. Počaščeni igralec je želel spomeniku svojega uspeha dodati še lastno noto, velikanski kip, ki bo pri vhodu pozdravljal vse oboževalce. »Tega ne želim imeti v svoji spalnici. Bilo pa bi resnično super, če bi pred vhodom v muzej stala velika skulptura. Konec koncev mi je bodibilding odprl vrata v Ameriko ter mi omogočil filmske začetke in ne nazadnje tudi politično kariero,« je dejal zvezdnik, ko je naročil dva metra in pol visok kip, ki bo ves svet nenehno opominjal na njegovo bodibildersko slavo, ki mu je odprla vrata v svet bogastva. A morda sta naročilo vsaj deloma poganjala njegova samovšečnost in narcisizem, saj naj bi naročil kar tri velikanske bronaste podobe sebe, razmišlja pa še o dodatnih štirih. Idejo zanje je dobil pri veliko manjši skulpturi, ki je pred 21 leti, ko je že sedmič osvojil naziv Mr. Olimpia, prišla izpod spretnih prstov kiparskega mojstra Ralpha Crawforda.

En kip so že odposlali v Avstrijo, drugi bo stal v Oregonu, tretji bo krasil njegov dom

Prestižno naročilo, naj ovekoveči avstrijsko-ameriškega hrusta, je dobila delavnica TW Bronze, ponosni lastnik Tim Parks pa navdušenja nikakor ne more skriti. Že njegova telefonska tajnica se namreč poslovi z igralčevo najbolj slavno frazo: »I'll be back (Vrnil se bom, op. a.).« Prvi kip, nad katerim naj bi bil Arnie naravnost navdušen, so že odposlali v Avstrijo, drugi naj bi našel dom v ameriški zvezni državi Oregon, kjer se vsako leto dogaja Arniejev fitnes konec tedna, tretjega pa bo samovšečni zvezdnik menda lahko občudoval doma. »Ko je prvič zagledal umetnino, je lahko le ponavljal, da je resnično fantastična,« je dejal Parks, ki je Terminatorja očitno tako navdušil, da naj bi razmišljal o naročilu še dodatnih štirih kipov. Konec koncev je sedmica zanj čarobno število, saj je tolikokrat postal Mr. Olimpia, prav toliko let pa je tudi sedel na najpomembnejšem stolčku Kalifornije. Kje bodo preostale stvaritve dobile dom, za zdaj še ni znano, a očitno poskuša Schwarzenegger s svojo podobo preplaviti svet.