MARIBOR – Šest ur je včeraj na prostoru za priče na dolgo in široko o smrti komaj dvanajstletnega Bora Nekrepa razpredal tudi drugi nemški sodni izvedenec, prof. dr. Berthold Koletzko. Vodja oddelka za presnovne bolezni na pediatrični kliniki v Münchnu je sicer priznal, da je postopek do določitve višine amonijaka opolnoči »ustrezen in pravilen«, a bi ponoči pričakoval drugačno ravnanje. »Obnašanje ponoči ni bilo optimalno, saj bi bila želena ponovna preveritev ravni amonijaka in razmišljanje v smeri znižanja koncentracije,« je dejal Nemec. In nadaljeval: »Prej ko bi se amonijak začelo zniževati, prej bi lahko računali na izboljšanje otrokovega stanja.«
Bor je še posebej redek primer
»Če bi Bor preživel? Tu je šlo za zelo težek primer in nihče ne more napovedati, ali bi se z drugačnim ravnanjem njegovo stanje izboljšalo,« je še dodal münchenski pediater in dodal, da so tudi na bavarski kliniki imeli že smrtne primere. Izpostavil je, da je bil Bor še posebej redek primer, saj je pogostost tega obolenja 1 : 80.000, medtem ko je Borova oblika še redkejša, nekje en primer na milijon.
V primerjavi z njegovim sodelavcem Thomasom Nicolaijem, ki je pred sodnim senatom pričal predvčerajšnjim, pa je Koletzko ostro kritiziral ukrepe v Ljubljani, kamor so Bora prepeljali dan po sprejemu v Mariboru. Od tamkajšnjih strokovnjakov bi pričakoval natančnejša navodila za mariborske zdravnike, sam bi se v Borovem primeru odločil za bolj omejeno dovajanje tekočine. Po zaslišanju obeh izvedencev je pričakovati, da bo konec oktobra mariborskima zdravnikoma dr. Zlatki Kanič in dr. Robertu Pogorevcu izrečena sodba v imenu ljudstva.