Previdno s spominki, ki jih kupite v tujini

Prav tako je treba prijaviti gotovino in vrednostne papirje, ki presegajo 10.000 €.

Objavljeno
12. avgust 2011 21.11
Posodobljeno
13. avgust 2011 08.30
Uroš Praš
Uroš Praš

LJUBLJANA – Tisti, ki potujejo v Evropsko unijo ali iz nje z več kot 10.000 evri oziroma s katero drugo valuto ali z vrednostnimi papirji te vrednosti, morajo to prijaviti carinikom. Prijavo izpolnijo in predložijo na mejnem prehodu. Dodajmo, da lahko potniki brez plačila uvoznih dajatev uvozijo blago v osebni prtljagi do skupne vrednosti 430 evrov v letalskem in pomorskem prometu, 300 evrov pa preostali potniki.

V EU je vnos živil živalskega izvora omejen

Mlajši od 15 let lahko brez plačila dajatev uvozijo blago do 150 evrov, ne glede na prevozno sredstvo, s katerim potujejo. V navedene vrednosti niso všteti vrednost osebne prtljage in morebitna zdravila za osebno uporabo. Uvoz alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov v osebni prtljagi potnikov je oproščen plačila dajatev le ob upoštevanju veljavnih količinskih omejitev. Omeniti velja še omejitve vnosa živil živalskega izvora v EU, kot so meso, mleko iz tretjih držav, dovoljen pa je vnos manjših količin mesnih in mlečnih izdelkov za osebno porabo iz Andore, Ferskih otokov, Hrvaške, Grenlandije, Islandije, Liechtensteina, Norveške, San Marina in Švice.

Sporni spominki

Opozorimo še na previdnost pri nakupu spominkov na počitnicah. Ti so nemalokrat izdelani iz ogroženih vrst živali in rastlin, zato jih ni dovoljeno prinašati v EU. Če bodo cariniki na meji ugotovili, da je spominek narejen iz ogrožene živali, rastline ali njenih delov in zanj ne boste imeli ustreznega dovoljenja, ga bodo zasegli.

Med najpogostejšimi predmeti, ki so jih v zadnjih letih zasegli slovenski cariniki (predvsem na brniškem letališču), so različne kamene korale, lupine orjaškega morskega polža in školjk, kače v alkoholu, izdelki iz kož pitonov, krokodilov, slonovine, izdelki tradicionalne kitajske medicine (ti npr. vsebujejo izloček žlez zaščitenih pižmarjev in dele kosti leoparda), uplenjene ptice, trofeje, okostja in kože živali (kač, volka, medveda).