Na smučiščih 
ugasnili življenji

Za oba naj bi bila usodna padec in udarec v glavo, eden je nosil čelado.

Objavljeno
15. februar 2011 19.33
Boštjan Fon
Boštjan Fon
LJUBLJANA – Na slovenskih smučiščih se je v preteklih dneh zgodilo kar precej nesreč, posledice dveh pa sta se končali tragično. Kot so sporočili iz PU Kranj, sta za posledicami padcev v ponedeljek umrla dva smučarja, ki sta doživela nesreči nekaj dni prej na Krvavcu in Senožeti pri Srednji vasi nad Bohinjem.

»Tretjega februarja 2011 okoli 14.40 smo bili obveščeni, da se je na smučišču Krvavec poškodoval smučar. Policisti so ugotovili, da je 34-letni Ljubljančan pri smučanju padel. Pri tem se je poškodoval po glavi in tudi izgubil zavest,« so zapisali policisti. S helikopterjem so poškodovanega odpeljali v klinični center v Ljubljani. »Smučar je uporabljal ustrezno smučarsko opremo in zaščitno smučarsko čelado,« so še zapisali policisti, ki s poznejšim zbiranjem obvestil niso ugotovili tuje krivde. Kljub hitremu posredovanju reševalcev je smučar po več kot desetih dneh umrl.

Padel na Krvavcu


Vodja prodaje na smučišču Krvavec Luka Vrančič je dejal, da se je nesrečni dogodek zgodil blizu stebra 9 šestsedežnice, ki pelje na vrh Krvavca: »Gospod je sredi smučanja nenadoma padel. Nadzorniki smučišča so v poznejšem poročilu zapisali, da je izgubil nadzor nad smučmi zaradi neprilagojene hitrosti, ob tem pa je padel. Krivda tretje osebe je izključena. Takoj je bila organizirana akcija pristojnih reševalcev in nadzornikov smučišča, do poškodovanega, ki je nosil čelado, je zelo hitro priletel helikopter in ga odpeljal do ustrezne zdravniške pomoči. Žal nam je za nesrečni dogodek in najbližjim umrlega izrekamo naše iskreno sožalje.«

Dodal je še, da si je kraj dogodka ogledal dežurni policist, ki je prisoten na smučišču večinoma ob koncih tedna, tako pa bo tudi med počitnicami. »Med počitnicami ne pričakujemo gneče na smučiščih, saj smo preverjali zasedenost prenočitvenih kapacictet v okolici in na Krvavcu. Ker so letos združili počitnice vseh regij, so se ljudje ustrašili gneče in se odpravili na smuko v tujino.« Ob lepšem vremenu se na smučiščih pričakuje več enodnevnih smučarjev, kot je zagotovil Vrančič pa bo na belih strminah povečan nadzor, tudi zaradi skupin otrok v tedenskih tečajih smučanja: »Otroka brez čelade pod nobenim pogojem ne spustimo na smučišče. Vidljivost bo glede na napovedane vremenske razmere dobra, toda ker imamo omejeno kapaciteto ljudi na smučišču, bomo morali biti še posebno organizirani in dosledni.«

Nesreča na smučišču Senožeti


V petek popoldne pa se je na malem smučišču Senožeti nad Bohinjem, ki ga upravlja Športno društvo Srednja vas, zgodila še ena nesreča, ki se je končala tragično. »Policisti so ob prihodu na kraj dogodka ugotovili, da je 54-letni Tržičan sodeloval v interni tekmi podjetja iz Kranja. Okoli 15. ure je ob koncu tekmovalne proge padel in se udaril v glavo. Zaradi hudih poškodb je bil odpeljan v UKC Ljubljana. Smučar ni uporabljal zaščitne čelade,« so sporočili s PU Kranj. Smučišče danes ne obratuje, saj so razmere za smuko neugodne, snežna odeja je zaradi otoplitve in rahlega dežja dodobra zmehčana. Predsednik ŠD Srednja vas Jože Gumzej je dejal, da ob nesreči ni bil prisoten na smučišču, slišal pa je, da nesrečni smučar ni imel zaščitne čelade: »Na našem smučišču se do danes ni zgodilo nič omembe vrednega, tokratni tragični dogodek pa nas je globoko užalostil. Upam, da se kaj tako tragičnega ne bo nikoli več zgodilo ne pri nas niti na drugih smučiščih.«

Vesna Drole
iz Generalne policijske uprave je potrdila, da gre pri primerih s Krvavca in Senožeti za prvi dve letošnji smrtni nesreči smučarjev, in pojasnila, da bodo policisti do 27. februarja po vsej Sloveniji poostreno nadzirali varnost na smučiščih: »Na podlagi zakona o varnosti na smučiščih bodo policisti predvsem preverjali psihofizično stanje smučarjev, ali torej smučajo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi, in ugotavljali kršitve smučarjev, s katerimi neposredno ogrožajo druge uporabnike smučišč.«

Previdnost pa je mati modrosti, kar je potrdil predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) Igor Potočnik: »Lani sta imeli policija in enota helikopterske nujne medicinske pomoči prvič stalno dežurstvo med počitnicami, kar se je izkazalo za dobro. Tokrat smo se priključili še iz GRZS, o čemer so bili obveščeni uprava za reševanje, vsi centri za obveščanje in žičničarji. V primeru težje poškodbe se pokliče helikopterska reševalna ekipa, ki takoj prileti na kraj nesreče. V njej so zdravnik, vsi so člani GRZS, letalska posadka, reševalec letalec iz GRZS in zdravstveni tehnik, član HNMP. Upamo, da bomo lahko pomagali, še raje pa bi videli, da bomo ves čas počitnic prizemljeni in da bodo te minile brez nesreč.«