V devetnajstem stoletju je bil posebno priljubljen alternativni način zdravljenja enakega z enakim oziroma podobnega s podobnim, imenovan homeopatija, pri katerem so pacientom predpisovali razredčena zdravila, ki bi v velikem odmerku pri zdravih ljudeh sicer povzročila podobne simptome kot pri bolnih.
Ta terapevtski način, ki je temeljil na zakonu podobnega (similia similibus curantur), je leta 1796 utemeljil 10. aprila 1755 rojeni nemški zdravnik Samuel Hahnemann. Trdil je, da je velika doza kinina, s katerim so se takrat po vsem svetu uspešno bojevali proti malariji, pri njem povzročila podobne simptome kot pri ljudeh, obolelih za malarijo. Zato je sklepal, da bi bilo vse bolezni najbolje zdraviti s sredstvi, ki so pri zdravih ljudeh izzvala znake, podobne znakom bolezni, ki naj bi jih z njimi zdravili.
Da bi dokazal svojo teorijo, se je lotil praktičnih poskusov. Menil je, da velike doze zdravil poslabšajo bolezen, zato bolje delujejo, da jih razredčimo. Zaradi tega je večina homeopatov verjela predvsem v učinkovitost neznatnih doz. Homeopatska zdravila se sicer pripravljajo iz matičnih tinktur, navadno so to zeliščne ali mineralne snovi, ki jih večkrat zaporedoma razredčijo. Za večino bolnikov in nekatere zdravnike je bila homeopatija blaga in dobrodošla alternativa za puščanje krvi, močna odvajala, različne kemikalije in druge agresivne terapije tistega časa. V dvajsetem stoletju pa so ji zdravniki očitali, da se bolj posveča simptomom kakor vzrokom bolezni.
Homeopatsko zdravljenje ima kljub temu še precej privržencev. Obstajajo tudi številna nacionalna in mednarodna združenja, med katerimi je, denimo, Mednarodna zveza za homeopatsko medicino, ki ima sedež v Bloemendaalu na Nizozemskem.
Dogodki na današnji dan:
1028 Umrl je nadškof iz Chartresa Fulbert, ki je tamkajšnjo šolo gradnje katedral razvil v eno največjih središč te umetnosti (rojen okrog 960).
1583 Rodil se je nizozemski pravnik in humanist Hugo Grotius, utemeljitelj sodobnega mednarodnega prava (umrl 1645).
1727 Rodil se je nemški učitelj Samuel Heinicke, ki se je zavzemal za to, da bi gluhe otroke učili branja z ustnic (umrl 1790).
1766 Rodil se je škotski fizik in matematik sir John Leslie, ki je prvi izdelal umetni led (umrl 1832).
1847 Rodil se je ameriški časnikar madžarskega rodu Joseph Pulitzer, po katerem se imenuje Pulitzerjeva nagrada za pesništvo, prozo, biografijo, zgodovinopisje, dramo in novinarstvo, ki jo podeljujejo od leta 1917 (umrl 1911).
1863 Umrl je nemški zdravnik in raziskovalec Hermann Steudner, ki je raziskoval pritoke Nila v zahodnem Sudanu in sodeloval pri sistematičnem raziskovanju Etiopije (rojen 1832).
1864 Brat avstrijskega cesarja Franca Jožefa nadvojvoda Maksimilijan je bil oklican za mehiškega cesarja.
1867 Rodil se je irski pesnik in mistik George William Russell, s psevdonimom AE, vodilna osebnost irske literarne renesanse konec devetnajstega stoletja (umrl 1935).
1912 Rodil se je slovenski revolucionar in politik Boris Kidrič (umrl 1953).
1941 V Zagrebu so razglasili Neodvisno državo Hrvaško.
1961 Umrl je britanski civilni upravitelj Indije sir John Hope Simpson, avtor dveh zgodnjih sodobnih študij o problemu beguncev (rojen 1868).