V bližini današnje meje med Izraelom in Sirijo je bilo nekoč mesto El Kuneitra, pomembno regionalno središče jugovzhodne Sirije, dokler ga leta 1967 ni zasedel Izrael. Danes je to mesto duhov. Do 20. stoletja so v njej živeli večinoma muslimanski Kirkasijci, ki so se priselili s Kavkaza in jo razvili v svoje kulturno središče. Po ustanovitvi sodobne države Sirije je mesto po značaju postajalo vse bolj arabsko. Do srede šestdesetih let 20. stoletja je bilo pomembno križišče cest, regionalno trgovsko središče in sirska vojaška postojanka ter imelo več kot 20.000 prebivalcev.
10. junija 1967, med šestdnevno vojno, so El Kuneitro zasedli Izraelci. Bila je skoraj popolnoma zapuščena. Sirci so jo sicer začasno spet zavzeli med arabsko-izraelsko vojno 1973., a so jo bili prisiljeni kmalu znova prepustiti Izraelcem. Ti so jo po sporazumu o prekinitvi ognja iz leta 1974 morali zapustiti, saj je postala del demilitariziranega območja med Izraelom in Sirijo pod upravo OZN. Preden so odšli, so jo sistematično oplenili in opustošili. Čeprav bi jo Sirci lahko znova naselili, so se odločili, da jo bodo raje pustili v ruševinah kot opomin na čas izraelske okupacije.
Dogodki na današnji dan:
1190 Med kopanjem v reki Saleph v Mali Aziji se je utopil nemški kralj in rimski cesar Friderik I. Barbarossa (rojen 1123).
1580 Umrl je portugalski pesnik Luís de Camões (rojen 1524).
1912 V Ljubljani je umrl pesnik Anton Aškerc, prvi slovenski literarni ustvarjalec, ki se je še za življenja uveljavil ne samo med rojaki, ampak tudi v tujini. Upoštevala ga je celo takratna nemška leksikografija (rojen 1856).
1926 Umrl je katalonski arhitekt Antonio Gaudi. Za njegov slog so bile značilne svoboda oblik, polne barve in organska celovitost (rojen 1852).
1943 Madžarski novinar László Biró je prejel patent za prvi uporabni kemični svinčnik.
1955 V Ljubljani so odprli poletno gledališče Križanke.