13. maj

Potem ko je Avstrija morala prepustiti Prusiji Šlezijo, sta cesar Jožef II. in njegov kancler knez von Kaunitz poskušala pridobiti Bavarsko, s čimer bi okrepila avstrijski položaj v Nemčiji.

Objavljeno
13. maj 2006 00.01
Posodobljeno
12. maj 2006 20.20
Avstrijski cesar Jožef II.
Potem ko je Avstrija morala prepustiti Prusiji Šlezijo, sta cesar Jožef II. in njegov kancler knez von Kaunitz poskušala pridobiti Bavarsko, s čimer bi okrepila avstrijski položaj v Nemčiji. Ko je 30. decembra 1777 s smrtjo bavarskega volilnega kneza Maksimilijana Jožefa izumrla linija bavarskih volilnih knezov Wittelsbachov, sta cesar in kancler podpisala sporazum z njegovim naslednikom Karlom Teodorjem, po katerem je Avstriji prepustil Spodnjo Bavarsko in grofijo Mindelheim.

Pruski kralj Friderik II. je v začetku julija 1778 napovedal vojno Avstriji, da bi podprl zahteve zweibrückenškega vojvode Karla po Bavarski. Avstrijska zaveznica Francija se ni hotela vpletati v konflikt, zato sta Prusija in njena zaveznica Saška hitro vdrli v Češko in se spopadli s cesarsko vojsko.

Marija Terezija, ki je zelo nerada privolila v okupacijo Bavarske, se je sinovim željam navkljub začela pogajati s Friderikom II. o miru. Predstavniki Avstrije in Prusije so se ob posredovanju Francije in Rusije sestali v začetku marca 1779. 13. maja 1779 so sklenili sporazum, po katerem je Avstrija dobila innško okrožje, le delček ozemlja, ki ga je sprva nameravala zasesti.

Dogodki na današnji dan:

1717 Rodila se je avstrijska cesarica ter češka in ogrska kraljica Marija Terezija, ki je izvajala reforme v duhu prosvetljenega absolutizma (umrla 1780).

1810 Janez Nepomuk Primic je v Gradcu ustanovil Slovensko društvo, ki si je prizadevalo odpraviti brezbrižnost do slovenstva v vrstah cerkvene in posvetne inteligence.

1981 Turški desničarski skrajnež Ali Agça je v Rimu streljal na papeža Janeza Pavla II. in ga ranil.