Po kapitulaciji Kraljevine Jugoslavije in razkosanju Slovenije je Prekmurje pripadlo Madžarski. 16. decembra 1941 je Madžarska formalno priključila Prekmurje kot del »južnih pokrajin« (Delvidek), kamor so spadale še Bačka, Baranja in Međimurje, svojemu državnemu ozemlju.
Že avgusta 1941 so Madžari tam uvedli civilno upravo in obnovili upravno razdelitev, ki je veljala pred letom 1919. Murskosoboški okraj so priključili Železni županiji, ki je imela središče v Szombathelyju, dolnjelendavskega pa županiji Zala s središčem v Zalaegerszegu. Murskosoboškemu okraju so priznali status vendske krajine, lendavski pa naj bi bil povsem madžarski.
Okupatorji niso imeli Prekmurcev za del slovenskega naroda. V skladu z vendsko teorijo so Slovencem priznali le, da so slovanskega izvora. Staroselce so strogo ločevali od poznejših priseljencev iz preostale Slovenije. Domačine, ki so jih imeli za Vende oziroma Vendszlovene ali Vogrske Szlovene, so sprva obravnavali prijazno in strpno. Prizadevali so si, da bi jih pridobili za sodelovanje. Do priseljencev, med katerimi so bili večinoma izobraženi učitelji in uradniki, so bili zelo strogi. Takoj so jih odpustili in predvsem učitelje zamenjali s kolegi madžarske narodnosti. Politično sumljive Slovence so oblasti med okupacijo pošiljale v koncentracijska taborišča na Madžarsko.
Cerkveno upravo tako imenovane Murske krajine je junija 1941 prevzel apostolski administrator, szombathejski škof Jozsef Grösz, ta pa je prekmurske duhovnike slovenskega rodu takoj premestil v madžarske župnije.
Po priključitvi Prekmurja Madžarski so bile prepovedane vse knjige v slovenščini. V slovenskem jeziku je bilo dovoljeno izdajati samo verski tisk. Takrat so izhajali luteranska Düševni list in koledar ter katoliški Kalendar Srcza Jezusovega, in sicer v prekmurščini in z madžarskim črkopisom.
714 Umrl je prvi izmed velikih karolinških majordomov in oče Karla Martela Pipin II.
1775 Rodila se je angleška pisateljica Jane Austen, ki je z obravnavanjem vsakdanjega življenja navadnih ljudi odločilno vplivala na razvoj modernega romana (umrla 1817).
1776 Rodil se je nemški fiziki Johann Wilhelm Ritter, ki je odkril ultravijolični spekter svetlobe (umrl 1810).
1790 Rodil se je prvi belgijski kralj Leopold I., ki je prispeval k okrepitvi državnega parlamentarnega sistema in brezobzirno ohranjal belgijsko nevtralnost v mednarodni politiki (umrl 1865).
1826 Rodil se je italijanski astronom Giovanni Battista Donati, ki je prvi opazoval spekter kometa in pravilno ugotovil, da njegov rep vsebuje tudi svetilni plin in se ne sveti samo zaradi odboja sončne svetlobe od njegovih delcev (umrl 1873).
1920 Kitajsko provinco Kansu je prizadel najhujši potres vseh časov. Imel je moč 8,6 stopnje po Richterjevi lestvici. Umrlo je 200.000 ljudi, več sto tisoč pa je bilo ranjenih.
1944 Nemci so v belgijskih Ardenih začeli zadnjo veliko ofenzivo proti zahodnim zaveznikom.