20. september

Na današnji dan leta 1872 se je rodil francoski general Maurice-Gustave Gamelin, ki je ostal najbolj znan po neuspešni obrambi Francije proti Nemčiji leta 1940.

Objavljeno
20. september 2006 00.01
Posodobljeno
19. september 2006 22.32
Francoski general Maurice-Gustave Gamelin
20. septembra 1872 se je rodil francoski general Maurice-Gustave Gamelin, ki je ostal najbolj znan po neuspešni obrambi Francije proti Nemčiji leta 1940 in neomajnem zagovarjanju republikanskih vrednot.

Kot vrhovni poveljnik francoskih oboroženih sil na predvečer druge svetovne vojne je Gamelin veljal za človeka z velikimi intelektualnimi sposobnostmi, zaradi česar so ga spoštovali njegovi poznejši nemški nasprotniki. Kljub temu se je njegovo poveljstvo nad francosko vojsko v kritičnih dneh maja 1940 izkazalo za katastrofalno. Nekateri zgodovinarji so pozneje trdili, da zaradi tega, ker se je mobilnih nemških enot lotil z metodami prve svetovne vojne.

Gamelin se je v prvi svetovni vojni odlikoval pod poveljnikom Joffrejem. Pripisujejo mu tudi osnutek francoskega protinapada 1914, ki je vodil v zmago v prvi bitki pri Marni. Po vojni je bil vojaški svetovalec Poljakov med sovjetsko-poljsko vojno. Leta 1938 je napredoval na položaj poveljnika francoske vojske ter vodil program njene posodobitve in dokončanje Maginotove obrambne linije. Pri tem ga je podpiral tudi premier Daladier, saj je politikom preprečeval, da bi se vpletali v zadeve vojske, in zagovarjal republikansko ureditev Francije.

Gamelin je obrambo Francije zasnoval na statični obrambni liniji vzdolž francosko-nemške meje, ki je temeljila na Maginotovi liniji, ter agresivnem vpadu v Belgijo in Nizozemsko, kjer naj bi se čim dlje od Francije spopadli v Nemci. Temu vpadu je namenil večino francoskih motoriziranih enot in britanske ekspedicijske enote. Nemški napad je bil veliko bolj južno, kot je predvideval Gamelin, zato so bile francoske in britanske enote v Nizozemski hitro odrezane od glavnine francoske vojske. Ta katastrofa je tako omajala položaj zaveznikov, da so Britanci za nekaj časa opustili bojevanje na evropski celini, Belgijci in Nizozemci so se hitro vdali, Francozom je za obrambo domovine ostala le manjšina vojske.

Gamelina so zaradi tega konec maja 1940 odstavili s položaja vrhovnega poveljnika. V času vichyjskega režima so ga aretirali in mu skupaj z drugimi pomembnimi političnimi in vojaškimi osebnostmi francoske Tretje republike v Riomu neuspešno sodili za veleizdajo. Gamelin med procesom ni hotel odgovarjati na obtožbe. Odločil se je za molk. Leta 1943 so ga internirali v Nemčijo, po vojni se je vrnil v Francijo in napisal spomine.

1863 Umrl je nemški jezikoslovec in etnolog Jacob Grimm, ki je skupaj z bratom Wilhelmom zbiral ljudske pesmi in pripovedke (rojen 1785).

1870 Rodil se je slovenski impresionistični slikar Matej Sternen (umrl 1949).

1925 Rodil se je tajski kralj Ananda Mahidol, imenovan tudi Rama VIII., čigar skrivnostna smrt je bila eden najbolj travmatičnih dogodkov v zgodovini sodobne Tajske (umrl 1946).

1943 Nemški vrhovni komisar operacijskega območja Jadransko primorje Friedrich Rainer je za upravljanje nekdanje italijanske Ljubljanske pokrajine ustanovil pokrajinsko upravo in za predsednika imenoval ljubljanskega župana Leona Rupnika.