23. septembra 1819 se je rodil francoski fizik Armand-Hippolyte-Louis Fizeau, ki je znan po svoji eksperimentalni določitvi svetlobne hitrosti.
Fizeau je skupaj s fizikom Jean-Bernard-Léonom Foucaultom raziskoval infrardeči del spektra sončne svetlobe in izvedel tudi druge preiskave toplote in svetlobe. Ne da bi poznal izsledke raziskav o »Dopplerjevem efektu«, ki jih je leta 1842 objavil avstrijski fizik Christian Doppler, je Fizeau leta 1848 pojasnil premik valovnih dolžin svetlobe, ki je prihajala od oddaljene zvezde, in prikazal, kako bi ga lahko izkoristili za merjenje relativnih hitrosti zvezd, ki ležijo v istem vidnem polju. Leta 1849 je Fizeau določil prvo sprejemljivo točno vrednost za hitrost svetlobe, do katere je prišel s poskusom, pri katerem se ni posluževal astronomskih metod.
Leta 1851 je izvedel vrsto poskusov, s katerimi je poskušal zaznati svetlobotvorni eter, hipotetično snov, za katero so menili, da izpolnjuje ves prostor in je nujna za prenašanje vibracij svetlobnih valov. S poskusi mu obstoja tega etra ni uspelo dokazati. S svojimi poskusi je celo močno pripomogel k temu, da so v prvih letih dvajsetega stoletja dokončno zavrgli teorijo o svetlobotvornem etru.
Fizeau je leta 1860 postal član Francoske akademije, od leta 1863 pa je bil predstojnik oddelka za fiziko na Pariški politehniki.
63 pr. n. š. Rodil se je rimski cesar Oktavijan Avgust (umrl l. 14).
965 Umrl je arabski pesnik al-Mutanabbi, ki velja za največjega pesnika arabskega jezika, ki je vplival na arabsko pesništvo vse do devetnajstega stoletja (rojen l. 915).
1122 Z wormskim konkordatom se je končal investiturni spor med nemškim cesarjem Henrikom V. in rimskim papežem Kalistom II.
1253 Umrl je češki kralj Vaclav I., ki je pod oblast svoje dinastije spravil Avstrijo ter ob pomoči nemških kolonistov in rokodelcev Češko razvil v močno državo z napredno kulturo.
1823 Umrl je škotski patolog Matthew Baillie, čigar delo Morbid Anatomy of Some of the Most Important Parts of the Human Body je bilo prvo delo o patologiji kot samostojni panogi v angleščini in prva sistematična patološka študija nasploh (rojen l. 1761).
1846 Nemški astronom Johann Gottfried Galle je prvič opazoval planet Neptun.
1856 Rodil se je nemški humanist Karl Krumbacher, ki je utemeljil sodobno proučevanje bizantinske kulture (umrl l. 1909).
1861 Umrl je nemški zgodovinar in pedagog Friedrich Schlosser, čigar univerzalne zgodovine, v katerih je poudarjal moralistični in ocenjujoči pristop k preteklosti, so bile najbolj popularna zgodovinska dela v Nemčiji pred vzponom Leopolda Rankeja in njegovih zahtev po bolj znanstvenih merilih (rojen l. 1776).
1939 Umrl je avstrijski nevrolog, utemeljitelj psihoanalize Sigmund Freud (rojen l. 1856).
1943 Sprejet je bil sklep o ustanovitvi slovenske domobranske legije.