24. marca 809 je umrl Harun al Rašid, peti kalif iz iraške dinastije Abasidov. Bil je sposoben voditelj, pod katerim je abasidska prestolnica Bagdad doživela razcvet, kot pokrovitelj mnogih znanstvenikov in umetnikov pa je ostal zapisan tudi v Šeherezadinih zgodbah iz Tisoč in ene noči.
>
>Kot sin kalifa al Mahdija je odraščal na bagdadskem dvoru in dobil zelo dobro izobrazbo. Že v najstniških letih je bil nominalni vodja več vojnih pohodov proti Bizancu. Zaradi vojaških uspehov ali bolje uspehov svojih generalov si je prislužil ime al Rašid, »tisti, ki sledi pravo pot«, »pokončni« ali »pravični«. V mladosti je bil postavljen za guvernerja Armenije, Azerbajdžana, Egipta, Sirije in Tunizije, vendar jih je v resnici vodil njegov učitelj Jahja iz vplivne perzijske družine Barmakidov. Harun je takrat postal tudi drugi v vrsti za bagdadski prestol, takoj za starejšim bratom al Hadijem.
>
> Leta 785 je umrl Harunov oče al Mahdi in leta 786 v skrivnostnih okoliščinah še polbrat, četrti abasidski kalif al Hadi. Harun je tako pri malo več kot dvajsetih letih postal kalif in za velikega vezirja imenoval Jahja. Na mladega vladarja je vse do svoje smrti močno vplivala mati, državo pa so vodili Barmakidi. Regionalnim dinastijam v imperiju so pustili precej svobode v zameno za zajetne letne prispevke, s katerimi je Harun obogatel, a tudi močno oslabil politično moč kalifov. Veliko denarja je namenjal za razvoj znanosti in umetnosti ter za napredek prestolnice Bagdad. S tem, da je imperij razdelil med sinova al Amina in al Mamuna, pa je naredil napako, saj sta se takoj po njegovi smrti spopadla za oblast.
>
> Harun je bil mecen številnih umetnikov in znanstvenikov, najbolj znan pa je bil po izjemno razkošnem in potratnem dvoru. Njegovo življenje je bilo kričeče nasprotje skromnemu življenju navadnih ljudi v mestu, zato je bil trajno zapisan v mnogih pesmih in zgodbah, tudi v nekaterih iz Tisoč in ene noči. Zelo verjetno je bil vzor za sultana Šahriarja, ki mu žena Šeherezada pripoveduje zgodbe.
>
> 1835 Rodil se je slovenski fizik Jožef Stefan, ki je odkril zakon o sevanju toplote (umrl 1893).
>
> 1874 Rodil se je ameriški iluzionist Harry Houdini, ki je bil znan po tem, da se je rešil iz še tako nemogočih pasti (umrl 1926).
>
> 1883 Rodil se je češki pisatelj Jaroslav Hašek, avtor humorističnih romanov o dobrem vojaku Švejku (umrl 1923).
>
> 1902 V Gorici je umrl ilirski metropolit Jakob Missia, prvi Slovenec, ki je prejel kardinalski klobuk (rojen 1838).
>
> 1905 Umrl je francoski pisatelj zgodnjih znanstvenofantastičnih romanov Jules Verne (rojen 1828).
>
> 1945 V Beogradu so podpisali sporazum med jugoslovansko vlado in organizacijo Unra, ki je Jugoslaviji pomagala s hrano, zdravili in oblačili.
>
> 1958 Elvis Presley je začel služiti vojaščino. Večino časa je bil v ZR Nemčiji.
>
> 1992 Slovenija je postala članica Konference o evropski varnosti in sodelovanju.