26. avgusta 1914 se je začela štiridnevna bitka pri Tannenbergu, današnjem Stębarku na severovzhodu Poljske, ki se je končala z nemško zmago nad Rusi v zgodnjih dneh prve svetovne vojne.
Avgusta 1914 sta nemško Vzhodno Prusijo napadli dve ruski armadi, prva pod vodstvom generala Rennenkampfa in druga pod vodstvom generala Samsonova. Poveljnika nemške vojske Paul von Hindenburg in Erich Ludendorf sta izkoristila načrt, ki ga je izdelal podpolkovnik Max Hoffmann, in vse sile usmerila proti Samsonovu, ki je bil z vojsko izoliran pri Uzdowu, nekaj kilometrov južno od zgodovinskega kraja Tannenberg, kjer je julija 1410 poljsko-litvanska vojska odločilno premagala viteze nemškega tevtonskega reda ter ustavila ekspanzijo reda ob jugovzhodni obali Baltika in povzročila začetek njegovega zatona.
Samsonov se je bil prisiljen umikati, pri tem je v naslednjih dneh izgubil skoraj pol svoje vojske. Nemci so zajeli okrog 92.000 ruskih ujetnikov. Samsonov se je zaradi tega 29. avgusta v obupu ustrelil. Rusi so v naslednjih dneh izgubili še 30.000 vojakov, Nemci so v vsej bitki utrpeli »le« 13.000 žrtev.
Bitka pri Tannenbergu je bila boleč poraz za Rusijo, ki je v bitki izgubila skoraj celotno armado, 400 topov in veliko drugih vojnih potrebščin. Po drugi strani je ruska nepremišljena invazija na Vzhodno Prusijo Nemce prisilila, da so na vzhod premestili vojake, ki bi bili v ključnem trenutku potrebni na zahodni fronti v Franciji.
Dogodki na današnji dan:
1278 Umrl je češki kralj Otokar II. Přemysl, ki je svojo kraljevino za kratek čas razširil v najmočnejšo državo Svetega rimskega cesarstva, ki je zajela tudi precej ozemlja današnje Slovenije (rojen 1230).
1800 Rodil se je francoski naravoslovec Félix-Archimède Pouchet, vodilni zagovornik zamisli, da se je življenje spontano razvilo iz neživih snovi (umrl 1872).
1914 Rodil se je argentinski pisatelj Julio Cortázar, ki je v svojih delih združeval razglabljanja o eksistenci in eksperimentalne pisateljske tehnike (umrl 1984).