Po nedeljski maši v Podgori je 27. decembra 1936 skupina italijanskih fašistov obstopila zborovodjo in organista Lojzeta Bratuža in ga prisilila, da je popil mešanico strojnega olja in bencina. Bratuževo smrt zaradi zastrupitve dva meseca pozneje so italijanske oblasti prikazale kot posledico pljučnice.
Nasilje nad Bratužem je bilo eden najbolj zgovornih dokazov barbarskega odnosa italijanskih fašistov do Slovencev po prvi svetovni vojni. Lojze Bratuž je bil vse prej kot militantni nasprotnik fašizma. Bil je miroljuben in požrtvovalen učitelj, zborovodja, njegov edini zločin pa je bil, da se ni hotel odpovedati svojemu jeziku in slovenskemu petju, ki ga je ob podpori duhovščine gojil po goriških župnijah.
Bratuž se je rodil leta 1902. Prvo svetovno vojno je preživel v pregnanstvu v Italiji, potem pa je učiteljeval na Goriškem in v Abrucih. Doma se je ustalil leta 1929. Njegovo glasbeno nadarjenost je odkril škof Sedej, tudi sam ljubitelj zborovskega petja, in mu ponudil mesto profesorja glasbe na nadškofijski gimnaziji. Na novem službenem mestu je Bratuž kmalu postal tarča fašistov, ki so ga že oktobra 1930 pretepli, dve leti pozneje pa je pol leta preživel v zaporu. Kljub pritisku je Bratuž vztrajal in kot nadzornik cerkvenih pevskih zborov na Goriškem razvil obširno dejavnost, ki pa je bila preveč uspešna, da bi jo fašisti prenašali.
Umor Bratuža, za katerega so se lokalni prenapeteži najverjetneje odločili samovoljno, je pokazal na brutalnost režima in opozoril na brezpravnost Slovencev ter povzročil val ogorčenja. Da je bil zločin take vrste velika politična napaka, so zaslutile tudi italijanske oblasti. Lojze Bratuž je v zavesti primorskih Slovencev, ki so redno obiskovali njegov grob, postal simbol trpljenja vsega naroda, v zavesti oblasti pa zastrašujoč opomin, da je narodova upornost še preveč živa.
1571 Rodil se je nemški astronom Johannes Kepler, ki je prišel do pomembnega odkritja, da ima tirnica planeta Mars okoli sonca obliko elipse. To mu je služilo kot osnova za tri zakone, s katerimi je dokončno utrdil heliocentrično teorijo (umrl 1630).
1786 Umrl je po svoji satiričnosti znan italijanski pesnik, pisatelj, novinar in kritik grof Gasparo Gozzi, ki je v Italiji ponovno obudil zanimanje za Danteja (rojen 1713).
1797 Rodila se je Manuela Sáenz, ljubica južnoameriškega revolucionarja Simóna Bolívarja, ki je sodelovala tudi pri njegovi revolucionarni dejavnosti (umrla 1856).
1822 Rodil se je francoski kemik in bakteriolog Louis Pasteur. Razvil je cepiva proti steklini, perutninski kugi in vraničnem prisadu ter odkril postopek pasterizacije (umrl 1895).
1944 Na srečanju v ameriškem mestecu Bretton Woods so podpisali ustanovne listine Mednarodne banke za obnovo in razvoj, ki je znana tudi kot Svetovna banka. Kot del Organizacije združenih narodov je začela delovati junija 1946.
1966 Umrl je ameriški sociolog Ernest Watson Burgess, ki je bil znan po raziskovanju družine kot socialne enote (rojen 1866).