27. januarja 1731 je umrl italijanski izdelovalec čembal Bartolomeo Cristofori, ki mu pripisujejo izum klavirja. V njegovem času so ga imenovali čembalo, ki igra mehko in glasno. Ime se nanaša na možnost klavirja, da spreminja glasnost glede na silovitost pritiskanja na tipke, kar pri čembalu ni bilo mogoče. Cristofori je učinek dosegel tako, da je trzajoči mehanizem čembala nadomestil z mehanizmom s kladivci, ki so tolkla po strunah z večjo ali manjšo močjo.
Klavir je izumil menda okrog leta 1709, čez dve leti pa so že obstajali vsaj štirje. Do leta 1726 ga je močno izpopolnil. Ohišja njegovih inštrumentov, ki jih je iz lesa izdeloval po vzoru čembal, niso dovoljevala močnega napenjanja strun, kar je poznejšim klavirjem omogočilo tvorbo močnega zvoka. Cristoforijevih zamisli v Italiji sprva niso sprejeli z naklonjenostjo, zato pa so jih kmalu odkrili v Nemčiji in jih prilagodili vsakdanji rabi.
Dogodki na današnji dan:
1701 Rodil se je nemški zgodovinar in teolog Johann Nikolaus von Hontheim, znan pod psevdonimom Justinus Febronius, utemeljitelj febronianizma, nemške različice galikanizma, ki je zagovarjal omejitev papeške moči (umrl 1790).
1756 V Salzburgu se je rodil mojster dunajske klasike Wolfgang Amadeus Mozart (umrl 1791).
1891 Rodil se je sovjetski pisatelj in novinar Ilja Grigorjevič Erenburg (umrl 1967).
1901 Umrl je vodilni italijanski operni skladatelj devetnajstega stoletja Giuseppe Verdi (rojen 1813).
1910 V Ljubljani se je rodil Edvard Kardelj, slovenski politik in publicist ter tesni sodelavec Josipa Broza Tita (umrl 1979).
1924 Italija in Jugoslavija sta podpisali rimski pakt o prijateljstvu in nenapadanju, ki je Jugoslaviji dodelil Sušak, Italija pa je dokončno dobila Reko.
1944 Sovjetski vojaki so po 872 dnevih prebili nemški obroč okrog Leningrada in prekinili obleganje, med katerim je umrlo 600.000 Leningrajčanov.
1993 Banka Slovenije je izdala odločbo o sanaciji Ljubljanske banke in tako začela sanacijo slovenskih bank.